آیا سری جدید پایتخت ساخته می‌شود؟!

اتفاقات و شایعاتی که باعث طرح یک پرسش مهم می‌شوند

تولید «پایتخت ۷» بعد از حواشی و جنجال‌های سری قبل تبدیل به نوعی مأموریت غیرممکن شده است.

پولاد امین، شهروند آنلاین: در شرایطی که هنوز صداوسیما هیچ خبر رسمی درباره آغاز فصل جدید سریال «پایتخت» منتشر نکرده، اما اتفاقات و فعل‌ و انفعالات روزهای اخیر حکایت از تمایل تلویزیون و البته تهیه‌کننده و کارگردان سریال برای آغاز احتمالی پیش‌تولید «پایتخت ۷» می‌کنند؛ رخدادهایی مانند اعلام خروج سارا و نیکا از سریال، کناره‌گیری آرش عباسی و انتخاب نویسنده‌ای دیگر برای سری هفتم سریال، بازگشت احتمالی علیرضا خمسه و مواردی از این دست. 

البته مشخص است که موانع زیادی نیز در مسیر تولید «پایتخت ۷» وجود دارد: دلخوری مهران احمدی، انتشار شایعات و اخباری باورنکردنی درباره درخواست‌های نجومی از سوی عوامل حیاتی و البته بی‌میلی محسن تنابنده و احمد مهرانفر برای حضور در سری جدید و اما مهم‌تر از همه: حواشی و جنجال‌های روزهای آخر سری ششم و ردیابی «ستون پنجم» در سریال که تولید سری هفتم پایتخت را تبدیل به چیزی در مایه‌های مأموریت غیرممکن کرده‌اند.

 

خداحافظ سارا، خداحافظ نیکا!

انتشار خبر حذف دو بازیگر نوجوان «پایتخت» آخرین اتفاقی است که یک بار دیگر نام پرتکرارترین و دنباله‌دارترین سریال تلویزیون ایران را سر زبان انداخته است. خبری که خود این دو نوجوان -که چند ماه پیش تصاویر خصوصی‌شان در خارج از کشور منتشر شده بود- در یک پست اینستاگرامی منتشر کردند. یک حذف پرسروصدا  که از همان ساعات اول انتشار با واکنش بازیگران اصلی این مجموعه ازجمله مهران احمدی و احمد مهرانفر و البته بهنوش بختیاری همراه شد؛ به‌خصوص که این دو نوجوان، در ایران و زیر سایه قوانین حاکم دست به قانون‌شکنی نزده و به نوعی خودشان قربانی زیر پا گذاشته‌شدن حریم خصوصی‌شان بودند.
حذف سارا و نیکا آخرین اتفاقی بود که باعث انتشار اخباری درباره احتمال تولید سری هفتم پایتخت برای پخش در نوروز ۱۴۰۰ شد.

سیل اخبار پایتختی

اما اخبار پایتختی در روزهای اخیر کم نبوده‌اند؛ ازجمله زمزمه‌ها و شنیده‌هایی که در مورد بازگشت علیرضا خمسه با نقش پنجعلی به سری جدید «پایتخت» وجود دارد. موضوعی که در روزهای پخش سری ششم سریال در تعطیلات نوروز امسال مطرح شد اما هنوز معلوم نیست این بازگشت به چه صورتی خواهد بود و آیا خمسه در فلاش‌بک و در قالب روح پنجعلی باز خواهد گشت یا نقش دیگری را ایفا خواهد کرد.
می‌توان درباره تولید سری جدید پایتخت به اخبار و شایعات دیگری هم اشاره کرد؛ از جمله شایعه‌ای که حکایت از این دارد که سیروس مقدم و یارانش قصد دارند سناریوی ناتمام خشایار الوند را دستمایه خلق فیلمنامه سری جدید پایتخت قرار دهند. موضوعی که بعد از کناره‌گیری آرش عباسی نویسنده فصل هفتم سریال مطرح شد و با انتشار پستی اینستاگرامی خبر از قطع همکاری خود با این پروژه داد. فراموش نکرده‌ایم که در روزهای نمایش سری ششم سریال آرش عباسی با انتقادات گسترده‌ای مواجه شد و بسیاری از رسانه‌ها کمبودها و ایرادات آخرین سری پخش‌شده سریال را به سناریوی او مربوط دانستند.

اعلام جدایی بعضی از بازیگران و دیگر عوامل مجموعه از این سریال دیگر مسأله‌ای است که در هفته‌های اخیر نام پایتخت را سر زبان انداخته و در عین حال می‌توان ازشان به عنوان موانع تولید پایتخت نام برد.

نقی غیرمعمولی

انتشار شایعاتی باورنکردنی درباره درخواست دستمزد نجومی از سوی یکی، دو نفر از بازیگران سریال را هم می‌توان هم به عنوان نشانه‌ای برای ساخته‌شدن سری جدید پایتخت تحلیل کرد و هم به عنوان یکی از بزرگ‌ترین موانع تولید این سریال. شایعه‌ای که به‌شدت حواشی مربوط به سری ششم سریال را یادآوری می‌کند. روزهایی که محسن تنابنده و احمد مهرانفر در زمستان سال گذشته ادعا کردند که دیگر با صداوسیما همکاری نخواهند کرد و بعد از عید هم، وقتی اوج‌گیری حواشی مربوط به ادای دین سریال به یک فیلم قدیمی پای «ستون پنجم» را به سریال باز کرد، بر ادعایشان پافشاری کردند. حالا گفته می‌شود که تنابنده برای همکاری در پایتخت ۷ تردید دارد، این درخواست را مطرح کرده تا مانع ساخته‌شدن سریال شود. به هر حال دستمزد ۵ میلیاردی یعنی هر قسمت حدود ۴۰۰ میلیون تومان که حتی در ارتباط با نقش و تأثیر تنابنده در پایتخت هم نجومی است و می‌تواند تولید «پایتخت 7» را با خطر مواجه کند.

به‌خصوص که مشکلات اقتصادی ناشی از تحریم‌ها و کرونا چنین هزینه‌هایی را تا حد زیادی ناممکن جلوه می‌دهند و این احتمال را به ذهن می‌آورند که طرح چنین دستمزدی برای این بوده که اصلا این سریال تولید نشود. موضوعی که دوباره مواضع سال گذشته دو بازیگر اصلی سریال را به یاد می‌آورد که گفته بودند بعد از پایتخت ۶ دیگر با تلویزیون همکاری نخواهند کرد! بگذریم از اینکه احمد مهرانفر به‌تازگی با فیلم «آهنگ دونفره» آرزو ارزانش قرارداد بسته- که اوایل دی ماه فیلمبرداری خواهد شد و مهرانفر با این اوصاف قطعا نمی‌تواند در سریالی حاضر شود که قرار است نوروز ۱۴۰۰ روی آنتن برود.

بهبود رفت و برگشت

مهران احمدی که در سری ششم بعد از همکاری‌نکردن با سری پنجم مجموعه که برای سازمان اوج تولید می‌شد، بازگشت پرسروصدایی را به پایتخت رقم زده بود، ظاهرا قصد حضور در سری هفتم سریال را ندارد.

این بازیگر چند روز پیش در اینستاگرام گفت که هیچ اطلاعی از «پایتخت 7» ندارد و به دلیل قراردادهایی که بسته، نمی‌تواند در فصل هفتم ایفای نقش کند. موضوعی که در کنار نبود نویسنده می‌تواند ساخت ادامه سریال را با مشکل روبه‌رو کند. نبود نویسنده را خود آرش عباسی نویسنده سری شش اعلام کرد. او در پستی از مخاطبان خواست برایش طرح‌هایی برای سری جدید ارسال نکنند، چون او ارتباطی به فصل هفتم این مجموعه ندارد و نمی‌تواند این ایده‌ها را با سازندگان سریال در میان بگذارد.

دیگر موانع پایتخت

حواشی سری قبل و نیز کمبود زمان تا نوروز دیگر موانع تولید این سریال هستند؛ به‌خصوص این مانع دوم که تولید پایتخت را برای پخش در تعطیلات نوروزی غیرممکن می‌کند. بگذریم از اینکه تلویزیون مدت‌هاست تکلیف سریال نوروزی ۱۴۰۰ را روشن کرده و با سعید آقاخانی برای تولید سری جدید «ن.خ» به توافق رسیده و حالا بعید است کفران نعمت کند و با ارایه دو سریال امتحان پس‌داده بالقوه محبوب باعث در سایه‌ماندن و شکست یکی از دو سریالی شود که تاکنون در هر رقابتی باعث موفقیت شبکه یک سیما در رقابت با دیگر شبکه‌های تلویزیون شده‌اند!

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.