رتبه 29 ایران در حوزه علوم اعصاب در جهان

نهمین کنگره بین‌المللی علوم اعصاب پایه و بالینی آغاز شد

علوم اعصاب به‌عنوان یکی از علوم استراتژیک و راهبردی مطرح است. علوم مغزی و شناختی در کنار سایر حیطه‌های نوین مانند بیوتکنولوژی، نانوتکنولوژی و فناوری نوین در دهه آینده تحولات زیادی را در حوزه‌های انسانی، اجتماعی و پزشکی ایجاد خواهد کرد.

دکتر جغتایی در مراسم افتتاحیه نهمین کنگره بین‌المللی علوم اعصاب پایه و بالینی گفت: «علوم اعصاب در نیمه دوم قرن بیستم دارای رشد در حوزه‌‌های مختلف زیستی، دانش آی تی و بیوالکتریک، رشد مطالعات الکتروفیزیولوژی، پیدایش و رشد حوزه نقشه‌برداری مغز است.»

او افزود: «در حال حاضر در آمریکا و اروپا پروژه‌های بزرگی در علوم اعصاب صورت گرفته است. آمریکا در پروژه مغز برنامه‌هایی در خصوص ترسیم مدارهای مغزی انسان، فعالیت الکتریکی و شیمیایی، مدارهای مغزی تعاملات شبکه‌ای و مدارهای پشتیبان کارکردهای شناختی داشته است.»

اروپا نیز در پروژه مغز انسان بر اساس فناوری و اطلاعات و ارتباطات، یکپارچه‌سازی داده‌های مطالعاتی مغز، روش‌های جدید معالجه بیماری‌های مغزی، توسعه فناوری‌های جدید مبتنی بر مغز برنامه و مطالعات داشته است.

جغتایی تصریح کرد: «ایران در سال 2019 دارای رتبه 29 جهان  در حوزه علوم اعصاب است.»

جغتایی در خصوص مهم‌ترین چالش اصلی در این حوزه گفت: «تربیت نیروی انسانی و متخصص کافی مهم‌ترین معضل این حوزه است  که مشکلات ناشی از کمبود زیرساخت و عدم تخصیص منابع حمایتی کافی است و مهم‌ترین فرصت در این حوزه توسعه و گستردگی در جهان، حمایت نهادهای حکومتی در ایجاد زیرساخت‌ها  و ورود این حوزه به اقتصاد جهانی و رویدادهای فن بازار است.»

او افزود: «این رویداد، بزرگ‌ترین گردهمایی متخصصان علوم اعصاب و رشته‌های مرتبط پایه، بالینی، فنی مهندسی، علوم انسانی، هنر و حوزه‌های بین‌رشته‌ای است. معرفی فناوری‌های نوین و پروژه‌های بین‌المللی حوزه علوم اعصاب از اهداف این کنگره است.»

این کنگره از ۱۹ آذرماه آغاز شده و تا ۲۱ آذرماه در بستر فضای مجازی و در دو سالن به صورت همزمان در حال برگزاری است و همه سخنرانان اصلی و دعوت شده ملی و بین‌المللی و ارایه مقالات در کنگره از راه دور است.

دکتر جغتایی با بیان اینکه در این دوره از کنگره ۲۵ سخنران کلیدی ملی و بین‌المللی شرکت می‌کنند، تصریح کرد: «این کنگره به همت انجمن علوم اعصاب ایران، دانشگاه علوم پزشکی ایران و دانشگاه علوم پزشکی کرمان برگزار می‌شود.»

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.