حمله احمدی بیغش به اردوغان و قالیباف در صحن مجلس

قاضی‌زاده، رئیس جلسه: این نطق‌ها موضع مجلس و نظام نیست

محمود احمدی بیغش گفت: آقای رئیس مجلس و برخی نمایندگانی که صرفا شب و روز با یک گروهان جمعیت ذوق‌زده به فکر انتخابات ۱۴۰۰ و پاستورنشینی هستید، می‌دانید که اردوغان در هفته گذشته شعری از موسیقی آراز آراز سر داد که برای عده‌ای فرصت‌طلب رمز تجزیه ایران است؟ آیا شخصی وجود ندارد که پاسخ گستاخی‌های اردوغان را بدهد؟ شما نمایندگان مردم ایران در برابر حفاظت از مرزها مسئول هستید، رگ غیرت این همه نماینده مدعی آذری کجاست؟

شهروند‌آنلاین: نطق محمود احمدی بیغش، نماینده شازند در صحن مجلس شورای اسلامی جنجال به پا کرد. او در ابتدای نطق خود، قالیباف، رئیس مجلس را به باد انتقاد گرفت و از نمایندگان ترک زبان به دلیل سکوت در واکنش به شعرخوانی جنجالی اردوغان انتقاد کرد.

محمود احمدی بیغش، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با انتقاد شدید از اظهارات اخیر اردوغان و طرح این سوال که «کجاست غیرت شیخ محمدخیابانی و شهامت شهیدان  ستارخان و باقرخان و باکری‌ها؟» ابراز عقیده کرد: «آقای رئیس مجلس و برخی نمایندگانی که صرفا شب و روز با یک گروهان جمعیت ذوق‌زده به فکر انتخابات ۱۴۰۰ و پاستورنشینی هستید، می‌دانید که اردوغان در هفته گذشته شعری از موسیقی آراز آراز سر داد که برای عده‌ای فرصت‌طلب رمز تجزیه ایران است؟ آیا شخصی وجود ندارد که پاسخ گستاخی‌های اردوغان را بدهد؟ شما نمایندگان مردم ایران در برابر حفاظت از مرزها مسئول هستید، رگ غیرت این همه نماینده مدعی آذری کجاست؟»

به گزارش «انتخاب»، نماینده شازند در مجلس اضافه کرد: «مدعیان پر مدعای لیست انقلابی تهران که بر مشروعیت‌بخشی طالبان سینه چاک می‌کنند و نمک بر زخم زجردیده افغانستان می‌پاشند چرا پاسخ این گستاخ عثمانی را نمی‌دهند؟ اردوغان بدان ایران وجبی از خاکش را به هیاهوی تو نمی‌بخشد، این سیاست‌های کذایی شما فروپاشی ترکیه را رقم خواهد زد نه تجزیه ایران را، از روشنفکران و نخبگان و مردم ترکیه می‌خواهم در برابر سیاست‌های اردوغان بایستند و اجازه ندهند ترکیه هم به سرنوشت سوریه مبتلا شود.»

بیغش با بیان اینکه «تاوان سهل‌انگاری‌های ما رجزخوانی اردوغان علیه سرزمین ایران بود» ابراز عقیده کرد: «وقت آن رسیده است که قطار از ریل خارج شده سیاست خارجی را بر جای خود بازگردانیم.»

در ادامه قاضی‌زاده هاشمی، نایب رئیس مجلس در پاسخ به اظهارات بیغش گفت: «زمانی که می‌خواهیم از منافع ملی دفاع کنیم، نباید باعث اختلاف‌افکنی داخلی شویم، برادران و خواهران‌مان از خطه غیور آذربایجان اولین گروهی بودند که در برابر این اقدام موضع گرفتند و رسانه‌ای شد، نمایندگان آذربایجانی در تذکرات خود به این اقدام انتقاد کرده و بیانیه امروز مجلس را نیز آنها تنظیم کردند که به امضای سایر نمایندگان رسید، باید در اظهارنظرها جانب انصاف را رعایت کرد.»

او افزود: «درباره اینکه هیات رئیسه در این زمینه اقدامی کرده یا خیر نیز باید گفت ما به این انتقادات عادت کرده و از حق خود عبور کرده‌ایم، خدمت ملت بزرگ ایران عرض می‌کنم نطق‌هایی که در مجلس ایراد می‌شود نظر شخصی نمایندگان بوده و موضع مجلس و نظام نیست، خواهش می‌کنم نمایندگان برای صف‌بندی و دفاع از حقی، حقوق دیگر و شرع را زیر پا نگذاشته و امیدواریم شاهد تکرار چنین اظهارنظرهایی نباشیم.»

در این لحظه با پایان یافتن صحبت‌های قاضی‌زاده هاشمی نمایندگان آذری زبان مقابل هیات رئیسه تجمع کردند و خواستند تا پاسخ نماینده شازند را بدهند. قاضی‌زاده هم از آنها خواست تا پایان نطق‌ها صبر کنند که در این لحظه یکی از نمایندگان آذری تهدید کرد اگر اجازه پاسخ داده نشود صحن را ترک می‌کنند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.