کاهش رنج مردم، بزرگ‌‌ترین معروف است

امضای تفاهم‌نامه مشترک همکاری میان ستاد امر به معروف و نهی از منکر با جمعیت هلال احمر

نشست مشترک ستاد امر به معروف و نهی از منکر با شورای امر به معروف و نهی از منکر جمعیت هلال احمر کشور به منظور امضای تفاهم‌نامه همکاری صبح امروز در محل ساختمان صلح برگزار شد. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی حوزه نمایندگی ولی فقیه در جمعیت هلال احمر در این نشست که به میزبانی حوزه نمایندگی ولی‌ فقیه در جمعیت هلال احمر برگزار شد؛ حجت‌الاسلام‌والمسلمین معزی، نماینده رهبر معظم انقلاب در جمعیت هلال احمر، حجت‌الاسلام‌والمسلمین  کاظم صدیقی، رئیس ستاد امر به معروف و جمعی از معاونان و مدیران ستاد امر به معروف و نهی از منکر جمعیت هلال احمر حضور یافتند.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین معزی، نماینده ولی‌ فقیه در جمعیت هلال احمر سخنان خود را در این نشست با خوشامدگویی به میهمانان آغاز کرد. نماینده رهبر معظم انقلاب در جمعیت هلال احمر با اشاره به اهمیت جایگاه امر به معروف و نهی از منکر در دین مبین اسلام تصریح کرد: «مسأله امر به معروف بسیار در اسلام پراهمیت است، اما متأسفانه در  جامعه اسلامی ما در برخی زمان‌ها فراموش شده است. البته پس از پیروزی انقلاب اسلامی و با احیای دین در کشور، امر به معروف و نهی از منکر هم که در بخش‌های فراموش شده بود، احیا شد.»

قوام شریعت به  امر به معروف و نهی از منکر است

نماینده رهبر معظم انقلاب در ادامه به تبیین و تعریف این فریضه الهی پرداخت و خاطر نشان کرد: «در اسلام هر ارزشی معروف و هر ضد ارزشی منکر است. تلاش برای برقراری ارزش‌ها در همه ابعاد و تلاش برای زدودن جامعه از همه ناپاکی‌ها مصداق امر به معروف و نهی از منکر است.» نماینده ولی ‌فقیه در جمعیت هلال احمر در ادامه با بیان اینکه قوام شریعت وابسته به امر به معروف و نهی از منکر است، اضافه کرد: «امر به معروف و نهی از منکر فقط لفظ و کلام نیست بلکه عمل به برنامه‌ریزی و حساب و کتاب برای تحقق ارزش‌هاست.»

او در ادامه به بیان احادیث و روایاتی در خصوص امر به معروف و نهی از منکر پرداخت. نماینده ولی‌ فقیه در جمعیت هلال احمر در تبیین این بخش از سخنان خود گفت: «امیرالمومنین(ع) فرموده‌اند که قوام شریعت به امر به معروف و نهی از منکر است. در برخی روایات آمده که امر به معروف از جهاد برتر است برای اینکه جهاد موانع را از سر راه برمی‌دارد، اما امر به معروف و نهی از منکر امر تحقیقی است.»

کاهش آلام مردم ؛ مصداق امر به معروف

حجت‌الاسلام‌والمسلمین معزی در بخش دیگری از سخنان خود به بیان اشتراکات جمعیت هلال احمر و موضوع امر به معروف و نهی از منکر پرداخت. او با بیان اینکه هلال احمر یک جمعیت خیریه غیر انتفاعی، مردمی و بین‌المللی است، افزود: «جمعیت هلال احمر نزدیک به صد سال سابقه دارد و با بیش از ۱۹۰ کشور بین‌المللی در  ارتباط است. هدف این مجموعه گسترده نیز  کاهش آلام مردم و افزایش سلامت روح و جسم آنهاست که این خود مصداق بزرگ امر به معروف است.»

نماینده رهبر معظم انقلاب در تکمیل سخنان خود در این بخش افزود: «هیچ جمعیتی همچون هلال‌ احمر در سراسر کشور وجود ندارد که گستردگی آن از دل روستاها (خانه‌های هلال) تا شهرها و سراسر کشور  ادامه داشته باشد؛ من امیدوارم این گستردگی موجب برکات شود.» او در تکمیل سخنان خود در این بخش تصریح کرد: «جمعیت هلال احمر از نظر اداری یک جمعیت ۱۰ هزار نفره است، اما از نظر داوطلب میلیون‌ها نفر عضو دارد. ما در سازمان جوانان بیش از یک میلیون عضو و در سازمان داوطلبان نزدیک به هفتصد هزار عضو فعال داریم.»

اهمیت حفظ کرامت انسان‌ها

او به اشاره به اهمیت حفظ کرامت انسان‌ها در یاریگری اضافه کرد: «ارتقای سلامت و صحت هم در ُبعد مادی و هم معنوی از وظایف هلال ‌احمر است که محقق‌شدن آن مصداق امر به معروف و نهی از منکر است. باید به کرامت انسانی هم توجه داشته باشیم؛ زیرا انسان ذاتا مکرم است. شورای امر به معروف در همه دفاتر هلال احمر در سراسر کشور تشکیل شده و نمایندگان ستاد در همه این دفاتر حضور دارند. برای ما افتخار است که بتوانیم برای تحقق کامل امر به معروف و نهی از منکر تلاش کنیم.»

بنا به گفته حجت‌الاسلام‌والمسلمین معزی، حوزه نمایندگی ولی‌ فقیه دو مسئولیت دارد؛ یکی هدایت و دیگری نظارت. او در تبیین این دو وظیفه تصریح کرد: «هدایت به معنای امر به معروف است و نظارت هم نهی از منکر است. ما تلاش می‌کنیم جامعه خشنی نداشته باشیم که همین مصداق امر به معروف و نهی از منکر است، ما گاهی شاهد رفتارهای غیرانسانی هستیم که هلال ‌احمر برای ایجاد وحدت میان انسان‌ها و اصلاح این رفتارها همواره تلاش می‌کند.»

نماینده رهبر معظم انقلاب در جمعیت هلال احمر در پایان ضمن قدردانی از عملکرد امدادگران، داوطلبان، جوانان و کارکنان این سازمان مردم‌نهاد در مقابله با کرونا افزود: «در حال حاضر نیز جمعیت هلال‌ احمر برای کمک به کشور در زمینه ستاد کرونا حضور دارد؛ فرزندان هلال‌ احمر در حال خدمت هستند، امدادگران فقط در سیل و زلزله حضور ندارند، آنها در رنج جامعه نیز حضور دارند و برای مردم در حال خدمت هستند.»

یاریگری وظیفه انسان مومن

حجت‌الاسلام‌والمسلمین صدیقی نیز در این نشست ضمن ابراز خوشحالی نسبت به توسعه همکاری‌های مشترک دو حوزه اظهار کرد: «انسان مومن وظیفه دارد که از سیل‌زده‌ و زلزله‌زدگان دادرسی کند، ما باید در گرفتاری‌ها یار مردم باشیم و در صحنه حاضر شویم تا بتوانیم در راستای اجرای وظایف بندگی، انس الهی و اجتماعی داشته باشیم.» رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر سخنان خود را با اشاره به آیه کریمه «قل انما اعظکم بواحده ان تقوموا لله» که همواره مورد توجه امام‌خمینی(ره) بوده است، ادامه داد: «خداوند هر چه امر کرده معروف و از هر چه نهی کرده منکر است. انسان برای رسالت الهی همیشه باید ناظر بر صحنه و بالنده باشد. البته این حسن فعلی کافی نیست بلکه انگیزه تعیین‌کننده است و باید کار برای خدا باشد، در راه خدا  و حرکتش به سوی حرکت ربوبی باشد و انسان همواره سالک الی‌ الله باشد.»

اهمیت مسأله خدمت به مردم

حجت‌الاسلام‌والمسلمین صدیقی در ادامه با اشاره به اهمیت مسأله خدمت به مردم در دین مبین اسلام، خاطرنشان کرد: «در میان همه اوامر الهی و دستورات اجتماعی، سیاسی و فردی که خداوند برای زندگی‌ انسان نازل کرده، مسأله خدمت به مردم در اولویت است.» امام‌جمعه موقت تهران در ادامه سخنان خود با اشاره به روایات و آیات قرآن کریم افزود: «مجموعه بشر عائله خداوند هستند، خداوند پیغمبرش را به سوی ما فرستاد که طبیب ما باشد. پیغمبر ما در میان پیغمبران از همه مردمی‌تر بود. خدمت انسان را مردمی می‌کند در حالی که ریاست‌طلبی و پشت میزنشینی انسان را از خدا دور می‌کند. امام(ره) می‌فرمود که به من خدمتگزار بگویید بهتر از این است که رهبر بگویید.»

او در ادامه سخنان خود به تبیین مصادیق خدمت به مردم پرداخت. امام‌جمعه موقت تهران با تأکید اهمیت بر خصلت‌ مردمی‌بودن در میان مسئولان اضافه کرد: «خدمت به مردم نه با گزارش‌گرفتن بلکه با میان مردم‌رفتن و حس‌کردن درد مردم میسر می‌شود. دستور امام‌علی(ع) به مالک اشتر این است که هم رحمت و هم محبت را نسبت به مردم ابراز بدارد و حتی کافر را هم دوست داشته باشد.» حجت‌الاسلام‌والمسلمین صدیقی  در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: «امر به معروف و نهی از منکر عمومیت‌دادن به وظیفه ذاتی انسان است تا رحمت در جامعه گسترش یابد و جامعه را از منکرات مصون بدارد.»

تبیین اشتراکات هلال و ستاد امر به معروف

حجت‌الاسلام جلیل محبی نیز در این نشست سخنان خود را با تبیین اشتراکات جمعیت هلال احمر و ستاد امر به معروف و نهی از منکر آغاز کرد. دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر نقطه اشتراک ستاد امر به معروف و جمعیت هلال احمر را استفاده از نیرو‌های مردمی و مردم‌محور بودن این دو مجموعه دانست و افزود: «شاید در کمتر دستگاه‌هایی در جمهوری اسلامی، به میزان ستاد امر به معروف و جمعیت هلال احمر اشتراکات وجود داشته باشد.»

حجت‌الاسلام جلیل محبی همچنین در بخش دیگر سخنان خود به سیاست‌های اتخاذشده ستاد امر به معروف در دوران تصدیگری حجت‌الاسلام والمسلمین صدیقی اشاره و خاطرنشان کرد: «رویکرد ستاد در این دوران ترغیب و تشویق مردم برای مشارکت در امر به معروف و توسعه مفهوم معروف و منکر است که کمک‌رسانی و امور خیریه را نیز شامل می‌شود.»

اهمیت مسأله مردمی‌بودن جمعیت هلال احمر

دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر با بیان اینکه  ستاد معاونت اجتماعی و مطالبه‌گری به همین منظور ایجاد شده است، افزود: «امر به معروف و نهی از منکر یک ظرف اجتماعی است که می‌تواند همه اقداماتی که در کشورهای غربی و توسعه‌یافته با عنوان مسئولیت اجتماعی انجام می‌شود را تحت پوشش قرار دهد.» حجت‌الاسلام جلیل محبی در ادامه به مسأله مردمی‌بودن جمعیت هلال احمر اشاره کرد و افزود: «امروز از لحاظ اجتماعی و ارتباط با مردم بیشترین فعالیت را داشته است که موجب گسترش فعالیت‌های خیریه شده که همان امر به معروف و نهی از منکر است.»

گزارشی از عملکرد شورای امر به معروف

دکتر یاسر احمدوند، معاون امور فرهنگی و استان‌های حوزه نمایندگی ولی‌فقیه در جمعیت هلال احمر، نیز در این نشست به ارایه توضیحاتی در مورد عملکرد شورای امر به معروف و نهی از منکر در جمعیت هلال احمر پرداخت. او با اشاره به سابقه صد ساله جمعیت هلال احمر  گفت: «هلال احمر نهادی است اجتماعی که ذات آن هم یک نهاد مردمی است.»

بنا به گفته این مقام مسئول ما در جمعیت هلال احمر سه مفهوم بنیادی و اساسی داریم؛ با عنوان  یاریگری، نجات و دیگری. معاون امور فرهنگی و استان‌های حوزه نمایندگی در تبیین این سه مفهوم افزود: «ما یاریگری را در جمعیت هلال احمر با عنوان امداد تعریف می‌کنیم و معتقدیم اولین امدادگر، خداوند است. دیگری هم یک مفهوم اجتماعی است، نجات هم هدف ما در جمعیت هلال احمر  است. نگاه و برداشت ما این است که این سه مفهوم از مفاهیم اصلی محوری امر به معروف و نهی از منکر به شمار می‌آید.»

تدوین سند امر به معروف در هلال احمر

یاسر احمدوند در بخش دیگر سخنان خود در این نشست با بیان اینکه ذات فعالیت در هلال احمر امر به معروف و نهی از منکر است، افزود: «حضور دفتر نمایندگی روح الهی و جریان دینی را در این مسیر قرار داده است.» بنا به گفته این مقام مسئول، تدوین سند امر به معروف با اقتضائات جمعیت هلال احمر در حال آماده‌سازی است و تا پایان سال این سند نهایی می‌شود.

او در ادامه گزارشی از فعالیت این مجموعه در زمینه امر به معروف و نهی از منکر ارایه کرد. او در توضیح این بخش تصریح کرد: «اقامه نماز را به عنوان محوری‌ترین برنامه پیگیری کردیم و در حال حاضر حدود 290 نماز جماعت در سراسر کشور اقامه می‌کنیم.» بنا به گفته این مقام مسئول در زمینه فعالیت تبلیغی و فرهنگی نیز با موضوع امر به معروف و نهی از منکر دو نشریه با عنوان‌های «مهر و ماه» و «زاد» در حوزه نمایندگی ولی‌ فقیه با هدف ارتقا منتشر می‌شود. تدوین بیانیه گام دوم، برپایی سوگواری  مربوط به مناسبت‌های مذهبی، گسترش فعالسازی کانون‌های طلاب، خدمت‌رسانی در موضوع بحران و ویروس کرونا و همچنین برگزاری 30 نشست با موضوع امدادواخلاق از دیگر فعالیت‌های اجرایی بوده است که معاون امور فرهنگی و استان‌های حوزه نمایندگی ولی‌ فقیه در جمعیت هلال احمر به آن اشاره کرد.

تشریح فعالیت‌های عملیاتی

حجت‌الاسلام میرزایی، معاون اجتماعی ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور نیز در این نشست  به تشریح فعالیت‌های عملیاتی این شوراها پرداخت. او ‌سخنان خود را با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در سال 1379 آغاز کرد و افزود: «در آن فرمایشات رهبر معظم انقلاب تأکید داشتند که وظیفه ستاد، احیای امر به معروف و نهی از منکر در جامعه است نه اینکه خود عامل آن باشد.»

او در ادامه با بیان اینکه نباید امر به معروف را محصور و زندانی کرد، افزود: «یکی از مهم‌ترین موارد امر به معروف و نهی از منکر، امر مردم به مسئولان است.» بنا به گفته این مقام مسئول در یک سازمان باید هم مردم بتوانند سازمان را نقد کنند، هم کارکنان و مدیران خود را و هم مجموعه یکدیگر را. او در پایان صحبت‌های خود الگوسازی را یکی دیگر از روش‌های امر به معروف دانست و افزود: «ستاد به دنبال راه‌اندازی یک نرم‌افزار با عنوان منادی، برای تسهیل امر به معروف و نقد مسئولان توسط مردم است.»

امضای تفاهم‌نامه همکاری‌های مشترک

در پایان این نشست تفاهم‌نامه همکاری‌های مشترک به امضای حجت‌الاسلام‌والمسلمین صدیقی و حجت‌الاسلام‌والمسلمین  معزی رسید. مطابق متن این تفاهم‌نامه مقرر شد که ستاد امر به معروف ظرفیت نیروهای جهادی خود را در اختیار سازمان هلال احمر بگذارد تا در امر کمک‌رسانی و امدادرسانی به کمک جمعیت بیایند. همچنین مقرر شد که جمعیت هلال احمر به منظور احیای فریضتین امر به معروف و نهی از منکر زمینه‌های عضویت بدنه ۲ میلیون نفری نیروهای داوطلب و امدادگر خود در گروه‌های جهادی ستاد و ثبت‌نام در سامانه «امین» به منظور تربیت نیروهای متخصص در گروه‌های تخصصی داوطلب را فراهم کند. همچنین در این نشست احکام اعضای جدید شورای امر به معروف و نهی از منکر جمعیت هلال احمر به وسیله رئیس و دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور اعطا شد.

حضور دفاتر استانی به صورت برخط

لازم به ذکر است در این نشست  حسین صداقت‌مهر به عنوان مدیرکل حراست جمعیت هلال احمر، دکتر گل‌فشان و حجت‌الاسلام خداجویان، مسئول دفتر حوزه نمایندگی ولی‌فقیه در سازمان جوانان هلال احمر و دکتر استاک، مدیرکل روابط عمومی جمعیت هلال احمر نیز حضور داشتند. علاوه بر معاونان و مدیران این دو نهاد، اعضای شورای امر به معروف و نهی از منکر همه دفاتر استانی جمعیت هلال احمر نیز به صورت برخط در این جلسه حاضر بودند که شرح وظایف و رویکرد آنها نیز در پایان  نشست به وسیله حجت‌الاسلام میرزایی، معاون اجتماعی ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور برای آنها تبیین شد.

در ادامه این نشست سه ساعته مسئولان دفاتر نمایندگی ولی‌ فقیه و روسای شوراهای امربه معروف و نهی از منکر در استان‌های گیلان، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، هرمزگان، خوزستان و موسسه علمی‌‌-کاربردی به طرح دیدگاه‌ها و پیشنهادهای خود در ارتقای جایگاه این شورا پرداختند.

 

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.