با وجود ممنوعیت واردات، خودروهای لوکس چطور به گالری‌ها می‌رسند؟

معمای زیبا‌رویان مدل بالا در خیابان تخت طاوس

پریسا اسلام‌زاده| از زمستان 96 تا امروز واردات خودروهای لوکسی که قیمت‌شان بالاتر از 40‌هزار دلار است، ممنوع است. با این حال کافی است که در خیابان‌های تهران قدم بزنید تا به سادگی با خودروهای لاکچری مدل‌های 2018 و 2019 مواجه شوید. خودروهایی که این پرسش را در ذهن‌تان ایجاد می‌کنند که با وجود ممنوعیت حدود یک‌ونیم ساله لاکچری‌های صفر چگونه به بازار ایران وارد شده‌اند. نمایشگاه‌داران خودرو در راسته عباس‌آباد به شهروندآنلاین می‌گویند که خودروهای لوکس معمولا یا به صورت دست‌دوم وارد می‌شوند یا خودروهای لوکس قاچاق هستند که البته پلاک‌کردنش آنقدرها هم سخت نیست.

واردات خودروی لوکس دست‌دوم

آنهایی که با القابی مثل ریچ‌کیدز، مایه‌دار، لاکچری و عناوینی از این دست در جامعه معروف هستند و هر روز برای این‌که مبادا قافله لاکچری‌بودن را به رقبای خود واگذار کنند، به هرکاری دست می‌زنند تا خودروهای روز و میلیاردی داشته باشند. با این‌که نزدیک یک‌سال‌ونیم می‌شود که واردکردن خودروی لوکس و بالای 40‌هزار دلار به کشور ممنوع شده اما ظاهرا این قانون چندان هم برای همه لازم‌الاجرا نیست، چون کافی است به سراغ صاحبان نمایشگاه‌های خودرو بروید یا حتی از دلال‌ها کمک بگیرید تا هم قیمت‌ها دست‌تان بیاید، هم متوجه شوید که در ایران هم می‌توان خودرو‌های روز و گرانقیمت بازار دنیا را سوار شد.علاوه بر تخت طاوس که بورس خودروهای مدل بالاست، خیابان صابونچی در محدوده عباس‌آباد خیابانی است که به نمایشگاه خودرو‌هایش معروف است.
این خیابان را پولدارهای تهران به خوبی می‌شناسند و می‌دانند هر خودروی لاکچری‌ای که بخواهند را می‌توانند در این خیابان پیدا کنند. صاحبان نمایشگاه‌های خودرو در این خیابان‌هامی‌گویند خودروهای زیادی در گمرک دارند که منتظر ترخیص آنها هستند. یکی از آنها در پاسخ به سوال خبرنگار شهروندآنلاین درباره این‌که چرا با وجود ممنوعیت ورود خودروی لوکس به کشور باز هم شاهد خریدوفروش این خودروها و حضورشان در خیابان‌های تهران هستیم، می‌گوید: «بالاخره هرکاری قواعد مخصوص به خودش را دارد. این روزها واردات کالاهای زیادی ممنوع است اما آنها را در بازار می‌بینیم. درباره خودرو هم وضع همین‌طور است، ضمن این‌که واردات خودروهای خاص و لاکچری این‌طور نیست که یک‌باره 10 خودرو وارد کنیم.»
او ادامه می‌دهد: «الان هم که واردات سخت شده، معمولا براساس سفارش مشتری خودروی لوکس وارد می‌کنیم. خودروهایی که وارد می‌شوند و از گمرک آزاد می‌شوند، معمولا قیمت‌شان زیر 40‌هزار دلار است، به همین دلیل برای ترخیص آنها به مشکل نمی‌خوریم. علاوه بر این، خودروهای لوکسی هم که وارد می‌شوند، معمولا دست‌دوم هستند؛ به‌عنوان مثال الان قیمت خودروی مازراتی 2012 در ایران با کارکرد 24هزارکیلومتر، 3‌میلیارد و 300‌میلیون تومان است که جزو خودروهای وارداتی و دست‌دوم به حساب می‌آید یا به‌عنوان مثال خودروی بی‌ام‌دبلیو 2017 با کارکرد 13هزارکیلومتر داریم که قیمتش 2‌میلیارد و 100‌میلیون تومان است.»

خودروهای لاکچری با پلاک سفارشی

این روزها خودروهای لوکسی در خیابان‌های تهران می‌بینیم که هنوز پلاک نشده و گذر موقت هستند. اینها همان خودروهایی هستند که بدون مجوز و به صورت قاچاق وارد کشور شده و هنوز پلاک نشده و حتی ممکن است چند دست هم بچرخند. برخی از قاچاقچیان حتی پلاک‌های جعلی که متعلق به خودروهای تصادفی و از دور خارج‌شده هستند را روی این خودروها نصب می‌کنند تا صاحبان آنها بتوانند برای مدتی پز این لاکچری‌های قاچاق را بدهند. چندوقت پیش بود که تصاویری ازخودروهای لاکچری با پلاک‌های رند در فضای مجازی دست به دست می‌شد که گفته می شد این پلاک ها خرید و فروش می‌شوند اما کمال هادیانفر ، رئیس پلیس راهور ناجا این مطلب را رد کرده و گفته بود که پلاک های رند کاملا شانسی است و هیچ فردی نمی تواند با پارتی و رانت اقدام برای گرفتن پلاک رند کند. حالا شایعاتی هم درباره پلاک کردن خودرو‌های لاکچری وجود دارد که معلوم نیست چقدر درست باشد .

خودروهای لاکچری چند؟

این روزها قیمت محبوب‌ترین خودروهای لاکچری که در تهران رژه می‌روند، از 800‌میلیون تومان شروع می‌شود و به 5‌میلیارد تومان هم می‌رسد. یکی از خودروهای لاکچری که در قیاس با بقیه همتایان خود قیمت مناسب‌تری دارد، خودروی ولوو 60 XC است که به گفته نمایشگاه‌داران تهرانی می‌توان مدل کارکرده و دست‌دوم آن را با 800‌میلیون تومان خرید. دیگر خودروی لاکچری که در نمایشگاه‌های خودروی پایتخت وجود دارد، از کارخانه لکسوس و مدل NX200T آن است. این خودروی شاسی‌بلند را اگر در ایران بخواهید بخرید، باید حدود یک‌میلیارد تومان هزینه کنید. کارخانه معروف پورشه همیشه به خاطر خودرو‌های اسپورتش مورد توجه جوانان میلیاردر بوده است. اگر برای ساعاتی در خیابان‌های شمال شهر «دور دور» کنید، پورشه‌های رنگارنگی را می‌بینید که قیمت‌های میلیاردی دارند. این روزها هم پورشه مدل GIS است که با قیمت 2‌میلیارد تا 2‌میلیارد و 500‌میلیون تومان در تهران معامله می‌شود.
جالب است بدانید برخی نمایشگاه‌های خودرو، این روزها فقط خودروهای لاکچری دست‌دوم عرضه می‌کنند که یا وارداتی بوده یا از مردم خریداری شده و حالا با قیمت‌های گزاف در نمایشگاه‌های خودرو به فروش گذاشته شده‌اند. در یکی از این نمایشگاه‌ها، پورشه کاین مدل 2014 که به قول خود نمایشگاه‌دارها فول امکانات است، با قیمت 3‌میلیارد و 300‌میلیون تومان فروخته می‌شود.

خودروهای وارداتی غیرقانونی آمده‌اند

حالا سوال اینجاست که چرا با وجود غیرقانونی‌بودن واردات خودرو در یک‌سال‌ونیم اخیر باز هم این اتفاق رخ داده و واردات خودروهای لوکس همچنان ادامه دارد.حسین اردوخانی، رئیس سابق اتحادیه نمایشگاه‌داران درباره این‌که خودروهای لوکس با وجود ممنوعیت واردات همچنان در نمایشگاه‌های خودرو عرضه می‌شوند، به شهروندآنلاین می‌گوید: «خودروهای لوکسی که این روزها برای فروش در نمایشگاه‌های خودروی وجود دارند، خودروهایی هستند که از طرف بخش خصوصی وارد شده‌اند، البته در غیرقانونی‌بودن واردات این خودروها شکی نیست، چون همان‌طور که می‌دانید، از زمستان ‌سال96 واردات خودروهای لوکس با قیمت بالای 40‌هزار دلار ممنوع شد اما با این حال افرادی هستندکه با وجود این قانون اقدام به واردات خودروهای لوکس کردند اما مدتی می‌شد که خودروهای آنها در توقیف گمرک بود که بالاخره توانستند با ترفند‌هایی بخشی از این خودروها را آزاد و روانه بازار کنند.»
او ادامه می‌دهد: «در برخی موارد واردکنندگان این خودرو‌ها با استفاده از رانت شخصی خود توانسته‌اند خودروهای وارداتی‌شان را ترخیص کنند.»اردوخانی درباره این‌که پلاک‌گذاری این خودروها چطور انجام می‌شود، می‌گوید: «مهمترین موضوع در واردات خودروهای لوکس ترخیص آنها از گمرک است. این خودروها که از طریق گمرک بندرعباس وارد می‌شوند، بعد از ترخیص از گمرک، دیگر مشکل خاصی برایشان پیش نمی‌آید، چون خوان اصلی را رد کرده‌اند و شماره‌گذاری آنها به سادگی انجام می‌شود.»
این فعال بازار خودرو تأکید می‌کند: «البته تعرفه‌های سنگین 100 تا 140‌درصدی واردات این نوع خودروها هم برای گمرک جذاب است.»
اردوخانی درباره واردات خودروهای دست‌دوم لوکس به کشور هم می‌گوید: «واردات خودروهای دست‌دوم به کشور برای حل بحران‌های بازار خودرو راهکار بسیار مناسبی است و می‌تواند روی قیمت خودروها تأثیر داشته باشد، البته منظورم از خودروی دست‌دوم، خودروهای یک‌سال گذشته هستند که واردات آنها تأثیر مثبتی روی قیمت خودرو داشته باشد.»

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.