ایران نمی‌تواند تمام هزینه‌های اجرای برجام را متقبل شود

عراقچی: سه دولت اروپایی انتظار نداشته باشد قانون مصوب مجلس شورای اسلامی را اجرایی نکنیم

معاون سیاسی وزارت امور خارجه: طرف‌های اروپایی همواره فقط از ایران می‌خواهند در برابر همه رفتار‌های غیرقانونی و خصمانه، چه تحریم‌های آمریکا باشد، و چه خرابکاری در نطنز و ترور دانشمندان هسته‌ای خود خویشتندار باشد

شهروند آنلاین: هفدهمین نشست کمیسیون مشترک برجام در سطح معاونان/مدیران سیاسی ایران و کشورهای 1+4 به صورت ویدیوکنفرانس امروز چهارشنبه مورخ بیست‌وششم آذرماه 1399 برگزار شد و آخرین تحولات پیرامون برجام را مورد بحث و بررسی قرار داد.

در این نشست «سیدعباس عراقچی» معاون سیاسی وزارت امور خارجه، ریاست هیأت کشورمان را برعهده داشت. عراقچی در بخش‌هایی از سخنان خود در این نشست با اشاره به برخی اظهارنظرهای رسانه‌ای که در روزهای اخیر از سوی اروپا به گوش می‌رسد، تأکید کرد قاعدتا سه دولت اروپایی که خود را پایبند به دموکراسی و قواعد آن می‌خوانند، نباید از دولت ایران انتظار داشته باشند که اصول دموکراسی را نادیده گرفته و قانون مصوب مجلس شورای اسلامی را اجرایی نکند. دولت جمهوری اسلامی ایران متعهد و موظف به اجرای مصوبات مجلس شورای اسلامی پس از طی مراحل قانونی آنهاست.

عراقچی همچنین ضمن اعتراض به مواضع اخیر سه دولت اروپایی، بیان داشت: «به جای محکومیت ترور ددمنشانه دانشمند برجسته هسته‌ای ایران، سه دولت اروپایی مجازات قانونی یک شخص مجرم را محکوم کردند.»

معاون سیاسی وزارت امور خارجه بیان داشت: «طرف‌های اروپایی همواره فقط از ایران می‌خواهند در برابر همه رفتارهای غیرقانونی و خصمانه، چه تحریم‌های آمریکا باشد، و چه خرابکاری در نطنز و ترور دانشمندان هسته‌ای خود خویشتندار باشد. ایران نمی‌تواند تمام هزینه‌های اجرای برجام و رفتارهای غیرقانونی دیگران را متقبل شود و سایرین هم باید برای حفظ برجام هزینه بدهند.»

عراقچی در رابطه با گمانه‌زنی‌ها پیرامون بازگشت آمریکا به برجام نیز، اظهار داشت: «ما به جای حرف و گمانه‌زنی، به اعمال توجه می‌کنیم. ایران همواره مواضع خود را به صورت شفاف بیان کرده و حاضر است پس از بازگشت آمریکا به انجام تعهدات خود در برجام و اعاده وضعیت به شرایط ژانویه ۲۰۱۷، اجرای تعهدات برجامی خود که وفق بندهای 26 و 36 برجام آنها را متوقف کرده است، از سر گیرد.»

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.