چالش‌های جدید آذری‌جهرمی در پنجمین یلدای استارتاپی

نمی‌دانم چرا تلگرام باید هنوز در کشور فیلتر باشد؟

آذری‌جهرمی می‌گوید برنامه‌ای برای ریاست‌جمهوری نداشتم و مجلس هم سن را ۴۰سال گذاشت که من شرایط آن را ندارم. هرچند از نظر من این قانون متناسب با شرایط جامعه و فرمایش مقام معظم رهبری نیست. قانونی که تصویب شده را مناسب سیاست‌گذاری‌ ایشان نمی‌بینم

شهروند آنلاین: وزیر ارتباطات چهارشنبه شب با حضور در پنجمین یلدای استارتاپی به سوالات مخاطبان پاسخ داد. او قبلا در توییتر خود از مردم خواسته بود سوالات‌شان را بپرسند تا او در قالب یک صندلی داغ پاسخگو باشد.

«محمدجواد آذری‌جهرمی» درباره فیلترینگ در فضای مجازی و خصوصا تلگرام گفت: «امروز تلگرام که در ایران فیلتر است و من نمی‌دانم چرا باید هنوز فیلتر باشد، برای مدتی از دسترس خارج شد اما همه شروع کردند به انتقاد از وزیر ارتباطات. اظهارنظر من درباره رفع فیلتر تلگرام از ابتدا شفاف بود و البته هزینه‌های زیادی برای من داشت. واقعیت این است که حیطه مسئولیت وزیر عمل به قانون است. امروز حضور یک نوجوان در لایو اینستاگرامی و صحبت‌های نامناسب و  دردآور او در فضای مجازی منتشر شده است. همه به وزیر ارتباطات فحش می‌دهند، اما مگر وزیر ارتباطات مسئول تربیت فرزندان یا فیلتر و رفع فیلتر است؟ وزیر ارتباطات مسئول وصل‌کردن است. مشکلات بخش‌های دیگر را باید از مسئولان مربوطه مطالبه کنیم. رفع فیلتر تلگرام مربوط به کمیته تعیین مصادیق مجرمانه است. موقع رأی اعتماد در مجلس گفتم زمانی برقراری ارتباطات یک تهدید در دیدگاه امنیتی بود و امروز قطع آن تهدید امنیتی است و بحران ایجاد می‌کند. این تغییر پارادایم است. در این سال‌ها چند انگاره عوض شده است که باید آن را بپذیریم.»

آذری‌جهرمی در مورد گلایه‌هایی که درباره کیفیت اینترنت مطرح است، گفت: «شهروندان زمانی که در کیفیت اینترنت مشکل لحظه‌ای دارند یا فیلترشکن‌شان کار نمی‌کند، به جهرمی که دم دست‌شان است، انتقاد می‌کنند، از نظر من اشکالی هم ندارد. اما  شاخص کیفی اینترنت در شبکه را به صورت آنلاین رصد و پایش می‌کنیم و مشکل عمومی در شبکه وجود ندارد، اما منکر قطعی‌های مقطعی نیستیم.»

او افزود: «البته بارها اعلام کرده‌ام که زیرساخت توسعه اینترنت خانگی خوب نیست اما در مقابل زیرساخت موبایل بسیار خوبی داریم اما بار عدم کیفیت شبکه ثابت به به شبکه موبایل سر ریز می‌شود و به همین دلیل مشکلاتی را ایجاد می‌کند. مشکل اصلی کیفیت اینترنت ثابت انحصار مخابرات است که با ارسال لایحه دو فوریتی در مجلس آن را حل خواهیم کرد.»

آذری‌جهرمی در پاسخ به این سوال که آیا برنامه‌ای برای ریاست‌جمهوری دارد، مثل همیشه گفت: «برنامه‌ای برای ریاست‌جمهوری نداشتم و مجلس هم سن را ۴۰سال گذاشت که من شرایط آن را ندارم. هرچند از نظر من این قانون متناسب با شرایط جامعه و فرمایش مقام معظم رهبری نیست. قانونی که تصویب شده را مناسب سیاست‌گذاری‌ ایشان نمی‌بینم.»

آذری‌جهرمی درباره توییت جوانی کنید، گفت: «این توییت بسیار چالش‌برانگیز شد اما تمام هدف من این بود که جوانان تلاش کنند، خسته نشوند و از پا ننشینند. اگر ۹ بار زمین خوردند، باز هم برای رویای خود بایستند. من ۱۶ آذر و خطاب به دانشجویان این حرف  را زدم اما برخی در جوانی‌کردن هم انحصارطلب هستند. به خودشان که می‌رسد هشتگ جوانی می‌زنند اما به دیگران که می‌رسد شعر می‌نویسند. جوانی را انحصاری نکنیم، همه باید بتوانند جوانی کنند.»

او درباره حضور در شبکه‌های اجتماعی و نشان‌دادن فضای خانوادگی در این صفحات شخصی خود گفت: «من همان چیزی که زندگی می‌کنم را نشان می‌دهم. هر کسی که من را از نزدیک می‌شناسد، می‌داند که شوخ‌طبع هستم و در شبکه‌های مجازی هم همینطور هستم. این یک تفاوت بین نسلی است. برخی‌ها دوست ندارند درِ خانه‌شان را به روی مردم باز کنند، چون ممکن است چیز خوبی وجود نداشته باشد.»

او تشریح کرد: «کسب‌وکار زمانی موفق می‌شود که نه رانتی برایش وجود داشته باشد، نه انحصار و نه فیلتری اما اکوسیستم استارتاپی با هر سه پدیده مواجه بود. سعی کردیم این مشکلات را رفع کنیم. اگر وضعیت دلار این نبود، می‌توانستیم وعده ۵ یونیکورن (استارتاپ با ارزش بالای یک‌میلیارد دلار) را عملی کنیم. اکنون یک یونیکورن داریم و ۵هزار کسب‌وکار خرد. برای رسیدن به هدفی که در ابتدا داشتیم، باید کار زیادی انجام شود.»

 

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.