دومین جلسه پنجمین دوره مجمع عمومی هلال‎ احمر برگزار شد

دکتر همتی: با همراهی دولت و همدلی مردم علیرغم تنگناهای مالی خدمات مطلوبی ارائه شده است

دومین جلسه پنجمین دوره شورای‌عالی جمعیت هلال‌احمر صبح امروز بیست‌وهفتم آذرماه با حضور نماینده مقام معظم رهبری در جمعیت هلال‌احمر،رئیس، دبیرکل و اعضای مجمع عمومی و شورای‌عالی این جمعیت برگزار شد.

دکتر کریم همتی در دومین جلسه پنجمین دوره مجمع عمومی جمعیت هلال‌احمر که صبح امروز پنجشنبه بیست‌وهفتم آذرماه در محل ساختمان صلح جمعیت هلال‌احمر برگزار شد، گفت: «جمعیت هلال‌احمر از زمان شیوع کرونا اقدامات خوبی انجام داده و این کار علیرغم همه تنگناهای مالی است که کشورهای ظالم علیه کشور ما تحمیل شد.»

او افزود: «جمعیت هلال‌احمر با عنایت الهی، همراهی و همدلی مردم و همچنین کمک‌های دولت توانسته کارهای خوب و ارزشمندی را در کشور انجام دهد. شیوع کرونا شرایط جدیدی را برای ما به وجود آورد و امروز مجبور به کنارآمدن با این بیماری و کنترل آن هستیم.»

رئیس جمعیت هلال‌احمر با اشاره به اجرای طرح غربالگری و تب‌سنجی هموطنان در مبادی ورودی شهرها در ایام نوروز، گفت: «جمع کثیری از جوانان، امدادگران، داوطلبان و پرسنل زحمتکش جمعیت هلال‌احمر تب‌سنجی هموطنان را در مبادی ورودی و خروجی شهرها انجام دادند و شاید بعد از اتفاقات و حاشیه‌هایی که در جمعیت هلال‌احمر به وجود آمده بود، از این طریق کمک کرد تا جمعیت هلال‌احمر مجددا در جامعه مطرح شود و وجه خوب هلال‌احمر در جامعه برجسته‌تر شود.»

هلال‌احمر مرجع دپو و توزیع اقلام بین‌المللی در ایام کرونا

دکتر همتی درباره جمع‌آوری کمک‌های بین‌المللی، تأکید کرد: «این کمک‌ها با هماهنگی‌های هلال‌احمر وارد کشور شد و سپس با هماهنگی‌های انجام‌شده با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، این جمعیت منبع تصمیم‌گیری، دپو و توزیع اقلام شد.»

او با اشاره به اجرای طرح خادمان حسینی در ایام سوگواری حضرت اباعبدالله الحسین(ع)، گفت: «در ایام ماه محرم و صفر هم جمعیت هلال‌احمر با اجرای طرح خادمان حسینی اقدام به توزیع اقلام حفاظت شخصی در میان مردم  کرد.»

نذر آب افتخاری به یادماندنی

رئیس جمعیت هلال‌احمر با تأکید بر اینکه امسال طرح نذر آب با کمترین بودجه ممکن از سوی هلال‌احمر و مشارکت بسیار ویژه خیرین برگزار شد، افزود: «در طرح ملی نذر آب 3  همدلی بی‌نظیری وجود داشت و جمعیت هلال‌احمر هر آنچه در توان داشت را برای خدمت به مردم در مناطق محروم در طبق اخلاص گذاشت.»

او بیان کرد: «جمعیت هلال‌احمر امسال متفاوت از سال‌های قبل کمتر از 50میلیون تومان در این طرح هزینه کرد، اما خیرین بیش از 11میلیارد تومان برای اجرای این طرح و کمک به مردم در مناطق محروم، هزینه کردند و اقلام در میان افراد نیازمند توزیع شد و در اجرای این طرح استان‌های مختلفی مشارکت داشتند که از آنها تقدیر و تشکر می‌کنیم.»

مشارکت با وزارت بهداشت و بسیج در طرح قرارگاه شهید سلیمانی

دکتر همتی با بیان اینکه در زمان آغاز پیک سوم شیوع بیماری کرونا طرح ارزشمند قرارگاه شهید سلیمانی شکل گرفت، گفت: «جمعیت هلال‌احمر هم به‌عنوان یکی از سه عضو مجری این طرح، اقدامات خوبی انجام داد. در زمینه نظارتی با وزارت بهداشت و در زمینه توزیع اقلام معیشتی و حمایتی با بسیج همکاری‌های گسترده‌ای داشته است. در این طرح تا به امروز 100هزار نفر همکاری داشتند.»

انتظار برای بودجه 150میلیارد تومانی دولت برای تکمیل انبارهای امدادی

رئیس جمعیت هلال‌احمر با اشاره به اینکه پس از بیان دغدغه‌های این جمعیت در زمینه شارژ انبارهای امدادی، رئیس‌جمهوری در شارژ انبارهای امدادی کمک‌های خوبی به هلال‌احمر کردند، تأکید کرد: «هیچ‌کدام از ارگان‌ها و دستگاه‌های دولتی در این اوضاع، توقع کمک‌های مالی کلان را ندارند اما از 500میلیارد تومانی که برای شارژ انبارها وعده داده شده بود، هنوز 150میلیارد تومان باقی مانده که امیدواریم این مبلغ هم تا پایان سال‌جاری پرداخت شود تا شارژ انبارها به خوبی انجام شود.»

او در ادامه افزود: «مبالغی هم برای بازسازی بالگردها اختصاص داده شده بود که با آن مبلغ، موفق به بازسازی 3 فروند از بالگردهای زمینگیرشده هلال‌احمر شدیم.»

 دکتر همتی به افتتاح پروژه‌های متعدد امدادی و عمرانی از سوی هلال‌احمر در هفته دولت، اشاره کرد و گفت: «پروژه‌های متعددی در پایان شهریورماه با حضور رئیس‌جمهوری افتتاح شد و این نشان می‌دهد که ساکنان ساختمان صلح به دنبال انجام پروژه‌ها بودند.»

او با اشاره به تأکیدات رئیس‌جمهوری مبنی بر فعال‌شدن اردوگاه‌های هلال‌احمر، افزود: «این کار هم از سوی سازمان جوانان در حال انجام است و بعضی از این اردوگاه‌ها را آماده کردند تا در صورت پایان کرونا بتوانیم از آن، برای آموزش جوانان استفاده کنیم. برخی از این اردوگاه‌ها متروکه شده بود اما برخی با کمترین هزینه به فعالیت عادی خود بازمی‌گردد.»

سفرهای استانی و بررسی مشکلات هلال‌احمر

دکتر همتی با اشاره به بررسی مشکلات هلال‌احمر استان‌ها با حضور معاونان، گفت: «همه معاونان به برخی استان‌ها دو یا چندبار سفر کردند و مشکلات موجود در هلال‌احمر استان‌ها را به دقت بررسی کردند. در بسیاری از استان‌ها اعضای شورای‌عالی و مجمع عمومی پای کار بودند و کمک کردند. امیدواریم این کمک‌ها در ماه‌های آتی به حد اعلا برسد.»

افزایش نظارت‌های شورای‌عالی بر پروژه‌های شرکت سرمایه‌گذاری

دکتر همتی درباره همکاری شورای‌عالی جمعیت هلال‌احمر برای احیای شرکت‌های زیرمجموعه هلدینگ شرکت سرمایه‌گذاری هلال ایران، بیان کرد: «شورای‌عالی بخشی از  محدودیت‌هایی که از قبل وجود داشت را برداشت و نظارت‌ها را افزایش داد. این اقدام کمک کرد تا اوضاع شرکت‌ها بهتر شود، در این زمینه از اعضای شورای‌عالی متشکرم.»

او با تأکید بر تشکیل کمیته مولدسازی در جمعیت هلال‌احمر برای رسیدگی به امور املاک و مستغلات جمعیت هلال‌احمر، گفت: «املاک و مستغلات جمعیت هلال‌احمر یکی از مواردی است که باید به آن توجه بیشتری کنیم. تعدادی از املاک باید سازماندهی شوند. در این زمینه کمیته مولدسازی با مدیریت دبیرکل و حضور خزانه‌دار تشکیل شده و در این زمینه مفید خواهد بود. تعدادی از املاک که کارایی ندارند، تبدیل به احسن شده و در همان استانی که ملک متعلق به آن است، هزینه خواهد شد.»

رئیس جمعیت هلال‌احمر درباره انجام فعالیت‌های اداره کل حقوقی این جمعیت، اظهار داشت: «این اداره کل کارهای خوبی در زمینه بازپس‌گیری مبلغ 50میلیارد تومان از محل اموال و املاک موسسه منحل‌شده ثامن انجام داد.»

کمبود 600میلیارد تومانی بودجه برای انجام فعالیت‌ها تا پایان سال 99

دکتر همتی با اشاره به حضور افرادی بزرگ و موفق در مجمع عمومی جمعیت هلال‌احمر، گفت: «جمعی از بزرگ‌ترین و برجسته‌ترین افراد می‌توانند در دوره‌ای عضو مجمع باشند، اما کمک این افراد مهم است. درحال حاضر موضوع بودجه جمعیت در مجلس مطرح است و در این زمینه مشکلاتی وجود دارد؛ چراکه جمعیت هلال‌احمر تا پایان سال 99 برای انجام تکالیف خود با کمبود 600میلیارد تومانی بودجه مواجه است که این عدد و رقم در سال آینده بیشتر خواهد شد.»

به گفته او، درآمدهای اختصاصی جمعیت هلال‌احمر از اسفندماه سال گذشته، کاهش پیدا کرد و 50درصد افزایش حقوق مزایای پرسنل چون جزو بند «و» نیستیم، از همین درآمد اختصاصی پرداخت می‌شود. کمبودها را انتظار داریم کمک کنند.

نتایج جذب امدادگران با درجه ایثار تا 10روز آینده

رئیس جمعیت هلال‌احمر با اشاره به تأیید مصوبه جذب امدادگران با درجه ایثار، گفت: «در آخرین جلسه شورای‌عالی این مصوبه تأیید شد. جزئیات، برنامه عملیاتی، بودجه تمام‌شده، توزیع استانی و جانمایی آن طی 10روز آینده از سوی دبیرکل مشخص خواهد شد.»

دکتر همتی درباره اساسنامه‌ای که به‌عنوان طرح در مجلس مطرح شده است، خاطرنشان کرد: «این طرح ارتباطی به مدیریت جمعیت هلال‌احمر ندارد و نمایندگان مجلس می‌توانند طرح بدهند. اما از نمایندگان دلسوز ملت، استدعا دارم اجازه دهند براساس مصوبه شورای‌عالی جمعیت، اصلاح اساسنامه توسط کارشناسان خبره جمعیت کار نهایی و به مجلس ارایه شود و مجلس براساس اساسنامه پیشنهادی تغییرات را اعمال کند.»

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.