وزیر کشور بایدن یک زن سرخپوست است

بایدن یک بومی آمریکا را برای پست وزارت کشور معرفی کرد

رسانه‌ها گزارش دادند که جو بایدن، رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا، یک زن از قبایل بومی را به عنوان وزیر کشور در دولت خود در نظر گرفته است؛ اقدامی که انتظار می‌رود روابط پرتلاطم این وزارتخانه با قبایل بومی را بهبود بخشد.

شهروندآنلاین: رئیس‌جمهوری جدید آمریکا نماینده دموکرات و بومی ایالت نیومکزیکو در کنگره آمریکا را به عنوان گزینه مورد نظر خود برای پست وزارت کشور آمریکا معرفی کرد.

جو بایدن، رئیس‌جمهوری جدید آمریکا، روز پنجشنبه اعلام کرد که «دِب هالند» نماینده دموکرات و بومی ایالت نیومکزیکو گزینه مورد نظر او برای تصدی پست وزارت کشور آمریکاست.

با این انتخاب بایدن، دب هالند نخستین زن بومی آمریکا خواهد بود که سکان هدایت یک نهاد قدرتمند فدرال را که نسل‌ها بر قبایل بومی این کشور اعمال نفوذ می‌کرد، در دست می‌گیرد.

رهبران و فعالان قبایل بومی آمریکا در سر تا سر این کشور به همراه شماری از شخصیت‌های دموکرات که هفته‌ها بایدن را به انتخاب هالند ترغیب می‌کردند، از این تصمیم بایدن ابراز خرسندی کردند.

با نامزدی هالند، اکنون بومیان آمریکا برای نخستین‌بار شاهد ریاست یک فرد بومی در یک مسند مهم و تعیین‌کننده هستند.

گفتنی است که هالند در صورت عهده‌دارشدن سمت وزیر کشور آمریکا علاوه بر نظارت بر ۶۰۰ قبیله بومی که از سوی دولت فدرال به رسمیت شناخته شده‌اند، مسئولیت اداره و نظارت بر بخش وسیعی از زمین‌های دولتی، آبراهه‌ها، حیات وحش، بوستان‌های ملی و همچنین ذخایر معدنی را بر عهده می‌گیرد.

جو بایدن قرار است هالند را روز شنبه در مراسمی در شهر ویلمینگتون ایالت دلاور معرفی کند.

شایان ذکر است که انتخاب هالند به این سمت سابقه ۲۴۵ ساله انتصاب مدیران غیر بومی و عمدتا مذکر در این مقام عالی فدرال را شکست. در واقع، دولت فدرال آمریکا اغلب کوشیده تا از بومیان آمریکا بر زمین‌هایشان سلب مالکیت کرده و آنان را در فرهنگ سفیدپوستان ادغام کند.‌

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.