مدیر ارشد امور خاورمیانه در آمریکا یک ایرانی‌الاصل می‌شود

فارین پالیسی از قریب‌الوقوع‌بودن انتصاب تریتا پارسی خبر می‌دهد

بیش از ۱۲ گروه «مترقی» از بایدن خواسته‌اند که از نامزد‌های ضدجنگ و غیروابسته به لابی‌ها در واشنگتن، برای پست‌های مهم سیاست خارجی در دولت آینده خود استفاده کند

به نوشته فارین پالیسی، پس از آنکه برخی از انتصاب‌های جو بایدن موجب نارضایتی گروه‌های «مترقی» (که به‌عنوان جریان چپ حزب دموکرات معرفی می‌شوند و افرادی نظیر برنی سندرز و اوکازیو کورتز از جمله این افراد هستند) شد، بیش از ۱۲ گروه «مترقی» از او خواسته‌اند که از نامزد‌های ضدجنگ و غیروابسته به لابی‌ها در واشنگتن، برای پست‌های مهم سیاست خارجی در دولت آینده خود استفاده کند. درحالی که برخی از مترقی‌ها فاقد تجربه در سیاست خارجی در مقابل جریان اصلی در حزب دموکراتند و برای بسیاری از پست‌های برجسته در کابینه مورد توجه قرار نگرفته‌اند، گروه‌های چپگرا امیدوارند که در سطوح پایین‌تر دولت حضور بیشتری داشته باشند.

در درخواستی که امروز به تیم انتقال بایدن ارسال شد، ترقی‌خواهان بیش از ۱۰۰ نامزد را برای به کارگرفتن در در وزارت امور خارجه، وزارت دفاع و شورای امنیت ملی معرفی کردند که بیشتر آنها از زنان و رنگین‌پوستان هستند.

گروه‌های مترقی تاکنون عمدتا با تیم انتقال قدرت بایدن همکاری کرده‌اند و فقط با مایکل مورل، معاون سابق سازمان سیا که در تلاش برای دستیابی به سمت عالی در آژانس اطلاعات مرکزی (CIA) است، مخالفت جدی دارند و نگرانی‌هایی نیز در مورد میشل فلورنوی و ارتباطاتش با صنایع نظامی ابراز داشته‌اند، اما فشار مستمر آنها برای قراردادن نامزد‌های خود در پست‌های مهم دولت می‌تواند باعث ایجاد تنش با رئیس‌جمهوری منتخب شود؛ چراکه او تصمیم دارد پست‌های رده بالای امنیت ملی را به متحدان قدیمی خود مانند لوید آستین، آنتونی بلینکن و جک سالیوان بدهد.

مت داس، مشاور دیرینه سیاست خارجی برنی سندرز، گزینه اصلی لیست مترقیان است. او مرد پشت پرده تحرکاتی در کنگره با هدف محدودکردن اختیارات نظامی دونالد ترامپ در ارتباط با جنگ عربستان سعودی علیه یمن بود.

در این لیست، داس به‌عنوان معاون مشاور امنیت ملی یا مشاور ویژه وزیر امور خارجه در نظر گرفته شده است.

دونالد ترامپ تصمیم کنگره درباره محدودکردن اختیارات رئیس‌جمهوری آمریکا را وتو کرد، اما این موضوع به برنگ برنده‌ای در دست گروه‌های مترقی تبدیل شد و داس نیز خود را به‌عنوان منتقد صریح سیاست‌های ایالات متحده در قبال اسراییل مطرح کرد.

بر اساس گزارش‌ها، بایدن قصد دارد سیاست ترامپ در ترغیب کشور‌های عربی برای عادی‌سازی روابط با اسراییل تحت عنوان پیمان ابراهیم را ادامه دهد، موضوعی که می‌تواند محل اختلاف با مترقیانی مانند داس باشد.

یکی دیگر از نامزد‌های برجسته پیشنهادی، تریتا پارسی، بنیانگذار ایرانی الاصل اندیشکده کویینسی (Quincy Institute for Responsible Statecraft‎) در واشنگتن است.

مترقیان از بایدن خواسته‌اند که او را به‌عنوان مدیر ارشد امور خاورمیانه در شورای امنیت ملی درنظر بگیرد. پارسی قبل از آغاز مذاکرات در مورد توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵، خواستار تعامل دیپلماتیک ایالات متحده با ایران شده بود و مؤسسه کویینسی نیز از ایالات متحده خواسته بود حضور نظامی‌اش در سراسر جهان را کاهش دهد.

ده‌ها سازمان، از جمله موسسه کویینسی و گروه MoveOn، نام‌هایی را به این لیست اضافه کرده‌اند؛ از جمله گزینه‌های پیشنهادی این گروه‌ها می‌توان به آلیسون فریدمن، که در زمان دولت اوباما در دفتر نظارت و مبارزه با قاچاق انسان، سمت معاونت را داشت، اشاره کرد که برای پست معاونت وزارت امور خارجه آمریکا در امنیت غیرنظامی، دموکراسی و حقوق بشر پیشنهاد شده است.

انتخاب این افراد به مترقیان این امکان را می‌دهد که فروش اسلحه به عربستان سعودی و اسراییل و همچنین روابط با مستبدان خارجی مانند عبدالفتاح السیسی رئیس‌جمهوری مصر را که در دوره ترامپ به ایالات متحده نزدیک‌تر شده‌اند، مورد بررسی قرار دهند.

گروه‌های مترقی همچنین نوح گوتشالک، مشاور ارشد سیاست‌های بشردوستانه در Oxfam America را برای پست معاون وزیرخارجه در دفتر جمعیت، پناهندگان و مهاجرت وزارت امور خارجه ایالات متحده و مایک دانر، که رئیس فراکسیون نمایندگان ترقی‌خواه کنگره است را به‌عنوان مشاور ارشد سیاست‌گذاری کاخ سفید پیشنهاد داده‌اند.

این گروه‌ها همچنین امیدوارند بتوانند افرادی که در دولت ترامپ از کار برکنار شدند را وارد تیم بایدن کنند؛ از جمله سوزان تورنتون، یک دیپلمات حرفه‌ای که تا اواسط سال ۲۰۱۸ دستیار وزیر خارجه آمریکا در امور آسیای شرقی بود و سحر نوروززاده، که مسئول ایران در دفتر برنامه‌ریزی سیاست‌گذاری وزارت امور خارجه آمریکا بود و پس از انتقادات رسانه‌های محافظه‌کار، توسط برایان هوک از این سمت برکنار شد.

ترقی‌خواهان امیدوارند که دولت بایدن افراد متخصص و باسابقه دوران اوباما را به پست‌های سطح بالا برگرداند، مانند رابرت مالی، مقام ارشد سابق شورای امنیت ملی و مشاور سندرز؛ جرت بلانک، هماهنگ‌کننده پیشین وزارت خارجه آمریکا و ناظر اجرای برجام در دوران اوباما و پاتریک گاسپارد، سفیر سابق آمریکا در آفریقای جنوبی. همچنین ساشا بیکر، مشاور ارشد سناتور الیزابت وارن و کین بات، مدیر ارتباطات فعلی سندرز، نیز برای پست‌های رده بالا معرفی شده‌اند.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.