کاهش تعهدات هسته‌ای، مطابق با حقوق ایران در برجام است

واکنش تخت‌روانچی به گزارش دبیرکل سازمان ملل

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد، بر لزوم اثبات کارایی اینستکس از طرف اروپایی‌ها تأکید کرد و گفت: ایران باید از مزایای اقتصادی برجام بهره‌مند شود

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد، بر لزوم اثبات کارایی اینستکس از طرف اروپایی‌ها تأکید کرد و گفت: «ایران باید از مزایای اقتصادی برجام بهره‌مند شود.» مجید تخت‌روانچی در نامه‌ای به آنتونیو گوترش و جری ماتجیلا نماینده آفریقای جنوبی در سازمان ملل متحد و رئیس دوره‌ای شورای امنیت، ارزیابی ایران را از دهمین گزارش دبیرکل این سازمان درباره قطعنامه ۲۲۳۱ تشریح کرد.

طبق قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت که پس از توافق هسته‌ای ایران در سال ۱۳۹۴ به تصویب رسید، دبیرکل سازمان ملل متحد موظف است هر ۶ ماه، گزارشی از نحوه اجرای این قطعنامه به شورای امنیت ارایه دهد.

نشست مربوطه قرار است روز سه‌شنبه برگزار شود.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد، با بیان اینکه واشنگتن ناقض فاحش توافق‌نامه هسته‌ای است، کاهش تعهدات هسته‌ای ایران را نتیجه قهری نقض توافق توسط دیگر طرف‌ها و مطابق با حقوق ایران در برجام دانست.

تخت‌روانچی با اشاره به وعده کشورهای اروپایی برای تضمین تداوم روابط اقتصادی پیش‌بینی‌شده در برجام با ایران و ایجاد سامانه اینستکس، تأکید کرد که این سامانه پس از دوسال باید کارایی خود را به اثبات برساند.

او به موضوع ترور شهید محسن فخری‌زاده هم اشاره کرد و گفت: «نحوه طرح موضوع در این گزارش به هیچ‌عنوان کافی نیست. این ترور در کنار ترور سال گذشته سردار شهید سپهبد حاج‌قاسم سلیمانی، جنایت‌های آشکار و تروریستی هستند که باید به صورت صریح و بدون لکنت زبان محکوم شوند.»

آمریکا در  سیزدهم دی‌ماه ۱۳۹۸ به دستور مستقیم دونالد ترامپ و با اجرای واحدهای نظامی آمریکا در عراق، سردار حاج‌قاسم سلیمانی فرمانده وقت سپاه قدس ایران ترور شد و به شهادت رسید.

همچنین در هفتم آذرماه امسال هم با چراغ سبز آمریکا و واحدهای ترور رژیم صهیونیستی، محسن فخری‌زاده رئیس سازمان پژوهش و نوآوری وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در منطقه آبسرد ترور شد و به درجه شهادت نایل آمد.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.