امروز نشست وزرای خارجه عضو برجام برگزار می‌شود

خطیب‌زاده: امروز و فردا گزارش فنی درباره سقوط هواپیمای اوکراینی منتشر می‌شود

سخنگوی وزارت امور خارجه از برگزاری نشست غیررسمی وزرای امور خارجه عضو برجام خبر داد و گفت: «در این نشست تحولات چند ماه گذشته پیرامون برجام بررسی خواهد شد.»

سعید خطیب‌زاده صبح امروز در نشست خبری هفتگی خود با اصحاب رسانه که به شکل مجازی برگزار شد،  با تشریح تحولات سیاست خارجی در یک هفته گذشته گفت: «امروز ساعت ۱۱:۳۰ صبح نشست غیررسمی وزرای امور خارجه عضو برجام به صورت ویدیوکنفرانس برگزار می‌شود. این نشست به موضوعات ویژه برجامی متمرکز نیست، بلکه مجموعه تحولات چند ماه گذشته درآن بررسی خواهد شد.»

او ادامه داد: «در روز چهارشنبه معاون نخست‌وزیر آذربایجان به تهران سفر خواهد کرد. همچنین روز شنبه افتتاح دومین نقطه مرزی میان ایران و پاکستان را شاهد بودیم که یک تحول عمده بعد از افتتاح پروژه خواف- هرات است که نشان از توجه ویژه ایران به همسایگان است.»

این دیپلمات با اشاره به گفت‌وگوی تلفنی ظریف با وزرای خارجه پرتغال و سوئد درباره تحولات منطقه‌ای، بین‌المللی و دوجانبه اظهار داشت: «همچنین هفته گذشته شاهد احضار سفرای آلمان و فرانسه بودیم. علاوه بر این وزرای امور خارجه ایران و ترکیه پیرو صحبت‌های انجام‌شده در باکو گفت‌وگو کردند.»

او با اشاره به سفر جمعه گذشته سید عباس عراقچی به افغانستان و عمان گفت: «سند همکاری‌های جامع ایران و افغانستان به نقطه قابل قبولی رسیده است.»

درباره برجام مذاکره مجدد نمی‌کنیم

خطیب‌زاده درباره اظهارات اخیر وزیر امور خارجه روسیه درباره آمادگی ایران برای گفت‌وگو‌های غیربرجامی تصریح کرد: «آنچه وزارت امور خارجه به صورت مداوم و بدون گسست پیامی اعلام کرده، این است که برجام موضوعی است که روند خود را داشته، مذاکره شده، امضا و نهایی شده است و نمی‌شود آن را باز کرد. قطعنامه ۲۲۳۱ روشن است.»

او با بیان اینکه برخی علاقه‌مند به تغییرات هستند، خاطرنشان کرد: «گفته‌ایم برجام مذاکره مجدد نمی‌شود و طرف‌ها به تعهدات‌شان بازگردند. در خصوص موضوعات فرعی دیگر هم ایران با مقاومت حداکثری خود نشان داد در امنیت ملی و مصالح عالی‌اش با کسی مذاکره نمی‌کند؛ بنابراین این گمانه‌زنی‌ها منطبق با واقعیت‌ها نیست. ایران اولویت‌های دفاعی خود را دارد و براساس آن عمل می‌کند.»

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین درباره سفر وزیر نفت به روسیه و برخی اظهار نظر‌ها مبنی بر فروش نفت ۴.۵ میلیون بشکه نفت ایران به روسیه ابراز داشت: «من این جزئیات را نشنیدم و بعید می‌دانم به این تعداد هم باشد. البته چنین رفت و آمد‌هایی مرسوم است. سهم ایران در فروش نفت مشخص است و ایران سعی می‌کند سهم خود را تضمین و حقوق خود را بازبگیرد.»

باید چهارچوب فنی روابط ایران و آژانس حفظ شود

خطیب‌زاده درباره اظهارات اخیر مدیرکل آژانس درباره برجام اروپا بیان کرد: «روابط ایران و آژانس فنی است که باید این روابط در این چارچوب حفظ شود. هر وقت آژانس نگاه فنی به روابط داشته، روابط مشخص و عملگرایانه بوده است.»

او ادامه داد: «گروسی گفته منظورش چیزی نیست که برداشت شده است و ما تفسیر خودشان را می‌پذیریم، ولی توصیه ما به آژانس است که خود را از مسائل و فشار‌های سیاسی دور نگه دارد تا هم شأن و وزن آژانس حفظ شود و هم همکاری‌های فنی ایران و آژانس حفظ شود.»

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره اظهارات اخیر وزیر خارجه کانادا در مورد سقوط هواپیمای اوکراینی یادآور شد: «در مورد واقعه ناگوار، سانحه هواپیمای اوکراینی همه نهاد‌های جمهوری اسلامی و وزارت امور خارجه داغدار هستند. آنها همه فرزند ملت هستند و شب و روزی نیست که در اندوه این ماجرا ناراحت نباشیم. وزارت امور خارجه هم در بالاترین سطح به دنبال روشن‌شدن ابعاد ماجرا بود.»

بررسی پرونده هواپیمای اوکراینی به تأخیر نیفتاده است

رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه با بیان اینکه تمامی مراحل بررسی توسط مراکز فنی و قضائی در حال پیگیری است، عنوان کرد: «به رغم تمامی غم و اندوه ناشی از این حادثه، نهاد‌های جمهوری اسلامی این ماجرا را پیگیری کردند و بررسی این پرونده عقب نیفتاده است. امروز و فردا هم گزارش فنی این ماجرا به صورت برخط منتشر می‌شود.»

خطیب‌زاده با بیان اینکه وزارت امور خارجه تلاش می‌کند کار با نهایت شفافیت جلو برود، گفت: «اظهارات مداخله‌جویانه و غیرقابل قبول از روز اول توسط مقامات کانادایی مطرح بوده است و آنها بیشترین سنگ‌اندازی را کردند در حالی که جایگاه حقوقی مشخصی ندارند و اظهارات و اقدامات آنها سیاست‌زده است. متأسفم از اینکه سیاسیون سیاست‌زده کانادا می‌خواهند از غم برای خودشان تجارت کنند.»

کانادا بیشترین همراهی را در  نرسیدن دارو به دست مردم ایران داشته است

او افزود: «به وزیر امور خارجه و دولت کانادا هشدار می‌دهم پاسخگوی اقدامات خود باشند. آنها در همراهی با رژیم کاح سفید بیشترین همراهی را برای  نرسیدن دارو‌ به ملت ایران داشته‌اند. وزیر امور خارجه و دولت کانادا را به ادب دیپلماتیک و شناختن حد و شأن خود دعوت می‌کنم وگرنه پاسخ متفاوتی دریافت خواهند کرد.»

خطیب‌زاده در پاسخ به سوالی درباره افتتاح دومین گذرگاه مرزی ایران و پاکستان بیان کرد: «یکی از اولویت‌های ما حسن همسایگی بوده است و در این چارچوب پروژه‌های مهمی را طراحی کرده‌ایم. در مرز‌های غربی مرز‌های فعالی داشتیم ولی با پاکستان تنها یک مرز فعال داشتیم. این مسأله در سفر وزیر امور خارجه به پاکستان مطرح و مصوب شد. این گذرگاه هم مسیر میان ایران و پاکستان را کوتاه‌تر می‌کند و هم در توسعه نوار مرزی و ایجاد امنیت و ثبات و توسعه کلیدی خواهد داشت.»

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه این راه را در مرز‌های شرقی ادامه می‌دهیم، گفت: «امیدواریم در این مسیر روابط تجاری منطقه‌ای خود را به سطح قابل قبولی برسانیم. در منطقه مراودات تجاری داریم که تا قبل وجود نداشت.»

او درباره وضعیت شهروند ایرانی که در غزه زندگی می‌کند و خواستار بازگشت به ایران شده است، یادآور شد: «یک اصل اساسی وجود دارد و آن این است که تمام ایرانیان حق قانونی دارند که گذرنامه و شناسنامه ایرانی داشته باشد. این حق را کسی نمی‌تواند از آنها سلب کند. البته باید اثبات کنند که ایرانی هستند. مسیر کنسولی در این باره شناخته شده است. ممنوعیتی برای دریافت گذرنامه نداریم.»

خطیب‌زاده درباره اظهارات اخیر جک سالیوان مبنی بر شروط آمریکا برای بازگشت به آمریکا عنوان کرد: «اظهارات سالیوان را باید دقیق ببینم. آمریکا ناقض فاحش تعهدات خود ذیل قطعنامه ۲۲۳۱ است و باید به تعهداتش در برجام برگردد. این بازگشت را باید در عمل ببینیم و فقط در حرف نباشد. اگر طرف مقابل به تعهدات خود بازگردد، ما هم از کاهش تعهدات بازخواهیم گشت.»

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.