مجلس راضی به استعفای روسای قوای مقننه و قضائیه پیش از انتخابات نیست

منصوبان رهبری می‌توانند نامزد ریاست جمهوری شوند

نمایندگان مجلس شورای اسلامی با استعفای ۶ ماه پیش از انتخابات ریاست‌جمهوری از سوی روسای قوای مقننه و قضائیه در صورت تمایل به نامزدی، مخالفت کردند

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در ادامه اصلاح موادی از قانون انتخابات ریاست‌جمهوری اسلامی ایران با پیشنهاد «روح‌الله ایزدخواه» نماینده مردم تهران مبنی بر استعفای روسای قوای مقننه و قضائیه در صورت تمایل به نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری، ۶ ماه پیش از انتخابات با ۵۶ رای موافق، ۱۶۰ رای مخالف و ۵ رای ممتنع مخالفت کردند.

ایزدخواه درباره این پیشنهاد اظهارداشت: روسای قوه مقننه و قضائیه پیش از انتخابات ریاست جمهوری صاحب تریبون هستند و می‌توانند از این تریبون و رسانه استفاده حداکثری را انجام دهند و این امر ممکن است سبب ایجاد تبعیض شود.

او افزود: «اگر روسای دو قوه در انتخابات مغلوب شوند، جایگاه آنها تضعیف می‌شود. از طرفی در فضای جامعه نیز ممکن است گفته شود رئیس قوه از جایگاه خود سوءاستفاده کرده است.»

«علیرضا ورناصری قندعلی» نماینده مردم مسجد سلیمان در موافقت با این پیشنهاد گفت: «باید از گذشته عبرت گرفته شود. جایگاه قوه مقننه و قضائیه در کشور کمتر از رئیس‌جمهوری نیست و بهتر است نمایندگان به این پیشنهاد رأی مثبت دهند.»

صدیف بدری نماینده مردم اردبیل در مخالفت با این پیشنهاد گفت: «شورای نگهبان در مورد صلاحیت‌ها به همه این مسائل رسیدگی می‌کند و ما نمی‌توانیم پیش‌داوری کنیم که ممکن است رئیس قوه از تریبون به سود خود استفاده کند. از طرفی تجارب رئیس قوه برای او حسن است. همچنین در صورتی که این موضوع محقق شود، در این ۶ماه چه فردی باید به کار این دوقوه رسیدگی کند.»

نمایندگان مجلس شورای اسلامی همچنین با پیشنهاد «ابراهیم رضایی» نماینده دشتستان مبنی بر اینکه باید شرایطی فراهم شود که منصوبان رهبر معظم انقلاب هم بتوانند نامزد ریاست‌جمهوری شوند، مورد موافقت نمایندگان مجلس قرار گرفت.

پیشنهاد رضایی به ماده ۱ این طرح اضافه شده است.

این پیشنهاد با ۱۸۴ رأی موافق و ۳۰ رأی مخالف و ۱۳ رأی ممتنع از مجموع ۲۲۷ رأی ماخوذه مورد موافقت نمایندگان قرار گرفت و مخالف و موافق در این زمینه اظهارنظری نکرد.

نمایندگان امروز همچنین با الحاق یک بند به ماده یک طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات ریاست جمهوری با ۱۳۶ رأی موافق، ۸۵ رأی مخالف و ۱۱ رأی ممتنع از مجموع ۲۴۸ نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

در این بند الحاقی آمده است: اساتید دانشگاه با رتبه استاد تمام، دانشیار با ۱۰ سابقه تدریس و مدرسین حوزه علمیه با ۱۰سال سابقه تدریس در سطوح عالی حوزه‌های علمیه می‌توانند در انتخابات ریاست‌جمهوری ثبت نام کنند.

سیدمحمدرضا میرتاج الدینی نماینده پیشنهاد دهنده این بند الحاقی بیان کرد: «شرایطی که برای ثبت‌نام نامزدی ریاست‌جمهوری درنظر گرفته‌ایم، محدود به مناصب قوای سه‌گانه شده است. در واقع نخبگان علمی بیرون از این سه قوه اگر بخواهند به کرسی ریاست‌جمهوری برسند باید حتما از سه کانال قوه مقننه، قوه‌قضائیه و قوه مجریه وارد شوند.»

او ادامه داد: «افراد علمی سیاسی در دانشگاه‌ها و حوزه‌های علمیه، همچنین مراکز علمی وجود دارند که می‌توانند با ایده‌های نو و جدید وارد عرصه انتخابات شوند.»

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.