عملیات ارایه بسته معیشتی چگونه اجرایی شد؟

امکان اعتراض برای دریافت حمایت معیشتی کرونا وجود ندارد

سخنگوی حمایت معیشتی کرونا گفت: «ما وضعیت افراد را از نظر شاخص‌های مختلف مرتب رصد و از ۶۰ منبع داده‌ای به طور مستمر داده‌ها را دریافت می‌کنیم. اما تحلیل داده‌ها به ما نشان داد افراد فاقد درآمد ثابت، بیشترین آسیب را از شیوع بیماری کرونا دیده‌اند.»

شهروندآنلاین: سخنگوی طرح حمایت معیشتی کرونا گفت: «طرح حمایت معیشتی کرونا که به ازای هر خانوار ۱۰۰هزار تومان است به خانوارهای فاقد درآمد ثابت که تحت پوشش بیمه نیستند و از نظر درآمدی و شاخص‌های بانکی در وضعیت پایین‌تری نسبت به دیگران هستند، تعلق می‌گیرد.»

سخنگوی طرح حمایت معیشتی کرونا در لایو اینستاگرامی در پاسخ به فرآیند پرداخت این حمایت‌های معیشتی گفت: «با توجه به اینکه در دوره‌های قبل از کارمند و بازنشسته حمایت می‌شد، اما افراد فاقد درآمد ثابت که تحت پوشش بیمه هم نبودند باقی مانده بودند، تصمیم بر این شد که حمایت‌های اخیر را بر روی گروهی که فاقد درآمد ثابت و بیمه هستند و از نظر درآمدی و شاخص‌های بانکی در وضعیت پایین‌تری نسبت به دیگران قرار دارند، متمرکز کنیم.»

شناسایی ۳۴ میلیون ایرانی فاقد درآمد ثابت و بیمه

حسین میرزایی با بیان اینکه طی تفاهم صورت‌گرفته با سازمان برنامه و بودجه، شناسایی ۳۴ میلیون مشمول این طرح به وزارت تعاون به عنوان متولی شناسایی و وُسع‌سنجی اقتصادی خانوارهای ایرانی، ابلاغ شد.

او تأکید کرد: «دقت شود که وزارت تعاون تنها متولی شناسایی و در تعیین تعداد مشمولان و نیز تعیین مبلغ و زمان پرداخت به هیچ‌وجه صاحب نظر نیست و این امور تماما در سازمان برنامه و بودجه به انجام می‌رسد. بنابراین شاخص‌ها را طوری تنظیم کردیم که بتوانیم ۳۴ میلیون مشمول این طرح را شناسایی کنیم و این افراد شامل افراد حقوق‌بگیر و بیمه‌پرداز نمی‌شد.»

سخنگوی حمایت معیشتی درباره ویژگی مشمولان این طرح گفت: «نخستین ملاک این بود که هیچ‌ یک از اعضای خانوارحقوق ماهیانه دریافت نکنند؛ بنابراین کارکنان بخش دولتی، نیمه‌دولتی، عمومی، بخش خصوصی و مستمری‌بگیران صندوق‌های بازنشستگی که دریافتی ماهیانه دارند و به نحوی شاغل یا بازنشسته محسوب می‌شوند، در زمره این گروه نیستند.»

او افزود: همچنین خانوارهایی که هیچ‌یک از اعضای آنها بیمه‌پرداز نباشند و بر اساس بررسی شاخص‌های بانکی اعضای خانوار توسط بانک مرکزی، در زمره دهک‌های پایین هستند و پیش از این در گروه مشمولان طرح حمایت معیشتی بودند، مشمول این طرح هستند.

میرزایی یکی از دلایل اصلی حجم بالای اعتراضات حمایتی معیشتی کرونا را حذف نیمی از معیشت‌بگیران دانست و گفت: «این امر به دلیل محدودیت منابع مالی بود که به وسیله سازمان برنامه و بودجه به ما ابلاغ شد. قطعا همه قوا ازجمله دولت و مجلس در تلاشند که از بیشترین تعداد افراد و خانوارهایی که از کرونا آسیب دیده اند، حمایت کنند. اما نمی‌شود محدودیت‌های بودجه‌ای رانادیده گرفت.»

او تصریح کرد: «مردم بدانند که این ۳۴ میلیون نفر فاقد درآمد ثابت و بیمه هستند و از نظر بانکی وضعیت ضعیف‌تری نسبت به آنها دارند؛ با دقت و ملاحظه بسیار زیاد هم این شناسایی صورت گرفته است تا اجحافی رخ ندهد و از این ۳۴ میلیون نفر، هشت میلیون و ۹۰۰ هزار و ۷۳۱ نفر تحت پوشش کمیته امداد امام‌خمینی(ره) و سازمان بهزیستی هستند و مابقی افرادی بودند که در آزمون وسع توسط وزارت تعاون شناسایی شدند.»

رصد مداوم وضعیت خانوارها

سخنگوی حمایت معیشتی کرونا گفت: «ما وضعیت افراد را از نظر شاخص‌های مختلف مرتب رصد می‌کنیم و از ۶۰ منبع داده‌ای به طور مستمر داده‌ها را دریافت می‌کنیم. اما تحلیل داده‌ها به ما نشان داد افراد فاقد درآمد ثابت، بیشترین آسیب را از شیوع بیماری کرونا دیده‌اند.»

او تأکید کرد: «افرادی که ازدواج کرده‌اند با مراجعه به پلیس به علاوه ۱۰ ساختار خانوار خود را جدا کنند؛ زیرا ما مجموع درآمدها، دارایی‌ها و هزینه‌های اعضای خانوار را بررسی می‌کنیم و مبنای ما ساختار رسمی و حقوقی خانواده در سازمان هدفمندی است.»

امکان اعتراض وجود ندارد

میرزایی با تأکید بر اینکه امکان اعتراض برای دریافت حمایت معیشتی کرونا وجود ندارد، افزود: «امکان دارد فردی هم حقوق‌بگیر باشد اما زندگی مطلوبی نداشته باشد یا به طور مثال مبلغ زیادی در ماه بابت اجاره بپردازد. ما نمی‌توانیم نحوه هزینه‌کردهایی که جایی ثبت نمی‌شوند را بررسی کنیم. آنچه در اطلاعات ثبتی می‌بینیم، این است که فرد دارای درآمد و بیمه است.»

او افزود: «چنانچه سازمان برنامه و بودجه لیست بیشتری بخواهد خودمان افراد دارای اولویت و آسیب‌دیده را شناسایی می‌کنیم؛ چون اطلاعات بانکی بانک مرکزی خطاپذیر نیست.»

میرزایی به برخی اعتراضات نسبت به مشمول‌نبودن به دریافت حمایت کرونایی گفت: «برای نمونه خانم بازنشسته شصت‌وپنج ساله‌ای داشتیم که می گفت باید یارانه معیشتی بگیرم اما بررسی کردیم که دخترش مدیر بازرگانی یک شرکت بود با گردش مالی ۳.۵ میلیاردی! علی‌القاعده دختر این فرد که زیرمجموعه مادرش است، موجب حذف مادرش از لیست مشمولان طرح حمایت معیشتی شده است و بالطبع از دریافت طرح حمایت معیشتی کرونا محروم شده است.

دخل و خرج دست سازمان برنامه است

او اظهارداشت که اگر ظرفیتی ایجاد شود ما توان این را داریم که اعتراضات مردم را دریافت و بررسی کنیم اما دخل و خرج دست ما نیست و دست سازمان برنامه است. افرادی را داریم که از سال گذشته تا کنون وضعیت مالی‌شان تنزل داشته و باید معیشتی (یارانه بنزین) بگیرند که ما هم آن را قبول داریم اما این موضوع متضمن آن است که منابعش وجود داشته باشد. اگر شناسایی و تأیید کنیم و از آن سو حمایتی صورت نگیرد، بنابراین هیچ اتفاقی نمی‌افتد.»

سخنگوی طرح حمایت معیشتی کرونا وزارت رفاه درباره کارگران ساختمانی و رانندگان تاکسی درون و برون شهری و اینترنتی گفت: «ما به مشکلات مردم واقف هستیم. اینکه فردی بگوید به این یارانه حمایتی نیاز دارد، صحیح است و می‌پذیریم. اما موضوع دوم این است که ما مجبور شدیم گروهی را مشمول نکنیم و باید اولویت‌بندی می‌کردیم.»

او توضیح داد: «در گروه بیمه‌شدگان خویش‌فرما یک استثنا داشتیم و مربوط به افرادی بود که معیشت‌بگیر بودند، درآمد ثابت نداشتند، دهک ۹ و ۱۰ درآمدی نبودند و مجموع حقوق اعضای خانوار زیر یک میلیون و ۹۱۰ هزار تومان بود. اینها تعداد کمی بودند که تلاش کردیم از آنها حمایت کنیم؛ از آن سو بازنشستگانی داشتیم که حقوق اعضای خانوار زیر یک میلیون و ۹۱۰ هزار تومان بود و گروه اندکی بودند که آنها هم مشمول شدند اما امکان مشمول‌شدن بیمه‌شدگان کارگران ساختمانی و… را نداشتیم.»

به گفته میرزایی زمان دقیق واریز بعدی را سازمان برنامه و بودجه اعلام خواهد کرد.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.