دلار دیگر «جوگیر» نمی‌شود

گزارش شهروندآنلاین از ثبات قیمت ارز در مواجهه با اخبار سیاسی

دلار مدت‌هاست که دیگر هیجانی نمی‌شود و اتفاقات سیاسی و حتی تنش‌های منطقه‌ای نتوانسته است بازار ارز را تکان بدهد. این در حالی است که در گذشته تا تقی به توقی می‌خورد، بازار دلار دستخوش صف‌های طولانی و جهش قیمت می‌شد.

بهاءالدین‌ هاشمی، تحلیلگر بازارهای مالی، در این زمینه به شهروندآنلاین می‌گوید: «در بازار، اصناف هوش‌های تجاری اقتصادی دارند که با استفاده از آن می‌توانند این موضوع را تشخیص دهند و به صورت هیجانی عمل نمی‌کنند. البته در گذشته این چنین نبود و حالا بازاریان به این نتیجه رسیده‌اند که خیلی نباید اخبار را جدی بگیرند؛ چرا که در حال حاضر تمامی تحریم‌ها برای ما اتفاق افتاده و اقتصاد راه خود را پیدا کرده است.» او ادامه می‌دهد: «البته نباید تدابیر بانک مرکزی را نادیده گرفت که باعث به وجودآمدن ثبات قیمت در این زمینه شده است و از ورود دلالان سوداگران و… جلوگیری کرده‌ است.»

23 خرداد

آبه شینزو

همزمان با سفر شینزوآبه، نخست‌وزیر ژاپن، به ایران دو نفتکش نروژی و سنگاپوری که محموله‌های نفت ژاپن را حمل می‌کردند، در خلیج فارس مورد حمله قرار گرفت اما این اتفاق که واکنش‌های جهانی زیادی به دنبال داشت، تأثیری بر افزایش یا کاهش روند دلار نداشت و دلار که با قیمت 12هزار و 900 تومان قیمت عرضه می‌شد به قیمت 12‌هزار و 930 تومان رسید.

30 خرداد

پهپاد آمریکا

سرنگونی پهپاد جاسوسی «گلوبال‌هاوک» آمریکا در سواحل هرمزگان توسط سپاه سرنگون شد و این مسأله باعث شد دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، برای ایرانی‌ها خط و نشان‌های زیادی بکشد و حتی احتمال وقوع حمله نظامی را دور از ذهن ندارند اما این اتفاق هم نتوانست دلار را تکان بدهد و قیمت دلار که تا روز قبل از این حادثه با نرخ 13‌هزار و 95 تومان عرضه می‌شد، به 13‌هزار و 200 تومان رسید.

9 مرداد

ظریف

آمریکا با اعلام تشدید تحریم‌ها علیه ایران در تاریخ 9 مرداد محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، را در فهرست تحریم‌ها قرار داده است اما این موضوع تأثیری بر افزایش یا کاهش قیمت دلار نداشت؛ به ‌طوری که قیمت دلار در ششم مرداد 12‌هزارو150 تومان بود و در تاریخ 9 مرداد به 11هزار و 940 تومان رسید.

13تیر

نفتکش

13 تیر نفتکش ایرانی در جبل‌الطارق توقیف شد. این موضوع هجمه‌های زیادی علیه ایران داشت و بسیاری از رسانه‌های خارجی نوشتند که ایران برخلاف برجام در حال حمل نفت به سوریه بوده است. با این حال این رخداد هم روی قیمت دلار تأثیری نداشت و اسکناس آمریکایی با همان نرخ 12‌هزار و 750 تومان روز گذشته معامله شد.

23 شهریور

حمله به تاسیسات عربستان

حمله پهپادی به قلب نفتی عربستان یعنی آرامکو هم که اوج جبهه‌گیری رسانه‌های خارجی و آمریکا علیه ایران بود، باز هم نتوانست موجب جهش قیمت دلار شود؛ به ‌طوری که در 22 شهریور قیمت دلار 11هزار و 440 تومان بود و در 23 شهریور 11هزار 400 تومان داشت.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
۱ دیدگاه
  1. علی می‌گوید

    شب درازه. حالا 2 ماهه بازار به سقف رسید قیافه نگیرید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.