نجات 11 نفر از مرگ

جستجو برای یافتن مفقودان حادثه ریزش بهمن در ارتفاعات تهران همچنان ادامه دارد

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان تهران با اشاره به عملیات امدادی و جست‌وجو و نجات در برف و کولاک و بهمن ارتفاعات تهران از روز گذشته گفت: در این عملیات تا کنون 11 نفر از مرگ حتمی نجات یافته اند و تیم های امدادی همچنان در حال جست و جوی مفقودان احتمالی هستند.

 شاهین فتحی در تشریح عملیات امداد و نجات در کوهستان و ارتفاعات تهران با توجه به وقوع برف و کولاک و بهمن روز گذشته در این مناطق گفت: هر سال با فرارسیدن فصل زمستان و بارندگی ها، شاهد حوادث گوناگونی در ارتفاعات کشور از جمله در ارتفاعات تهران هستیم.

وی افزود: مردم تهران شاید کمتر اطلاع داشته باشند که چه حوادثی در ارتفاعات شمالی مشرف به تهران، آنها را تهدید می کند و برخی از آنها بدون اطلاع، صعودهایی دارند که هم برای خودشان و هم برای تیم‌های امدادی حاضر در منطقه، مشکلاتی به وجود می آورد.

هشدارهایی که جدی گرفته نشد!

فتحی با اشاره به اینکه سه دسته از کوهنوردان در ارتفاعات حضور پیدا می کنند؛ کوهنوردان حرفه ای، نیمه حرفه ای و افراد مبتدی که برای تفریح به این مناطق می آیند، تاکید کرد: از روز پنجشنبه هشدارهای لازم هواشناسی در خصوص احتمال برودت هوا و برف و کولاک و بهمن در ارتفاعات تهران داده شده بود و فدراسیون کوهنوردی هم به مردم تهران هشداری مبنی بر اینکه ارتفاعات تهران احتمالا با بهمن همراه باشد، داده و توصیه کرده بود که به ارتفاعات تهران صعود نکنید اما متاسفانه روز گذشته حوادث تلخی را در کوهستان شاهد بودیم، چند نفر از هموطنان را هم در این حوادث از دست داده ایم و تا همین لحظه هم تیم های عملیاتی ما در حال انجام عملیات امدادی و جست و جوی مفقودان احتمالی در ارتفاعات تهران هستند.

کوهنوردان در کدام مناطق دچار حادثه شدند؟

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان تهران در تشریح حوادث روز گذشته در مناطق مختلف استان تهران گفت: روز گذشته در منطقه کلکچال، شاهد برف و کولاک همراه با برودت شدید هوا بودیم و تقریبا حوالی ساعت 14 تیم های عملیاتی ما به منطقه اعزام شدند و با توجه به شرایط موجود، به سختی توانستند خود را به ارتفاعات برسانند که متاسفانه در همان وهله اول 2 نفر از هموطنان را از دست دادیم. در این ارتفاعات همچنین 2 مصدوم هم داشتیم که یک نفر از آنها حال وخیمی داشت و تیم های امدادی سعی کردند با وجود شرایط سخت برف و کولاک، این مصدومان را به نقطه امن منتقل کرده و تحویل نیروهای اورژانس دهند.

فتحی با بیان اینکه وضعیت کوهستان و خواست مردم برای صعود به این ارتفاعات بخصوص در روزهای تعطیل، قابل کنترل نیست، تاکید کرد: در تعطیلات آخر هفته گذشته، توصیه های تخصصی به تمام گروههای کوهنوردی حرفه ای، نیمه حرفه ای و مبتدی این بوده که از ارتفاعات استفاده نکنند. اما این هشدارها جدی گرفته نشده و شاهد حوادثی در ارتفاعات بالا بودیم که احتمال دارد در منطقه کلکچال، هنوز مصدومانی داشته باشیم اما هنوز آمار دقیقی در این زمینه وجود ندارد.

سیمای برخی از نجات یافتگان
برای ارائه گزارش مفقودی با شماره 112 تماس بگیرید

وی در ادامه با اشاره به حضور تیم های امدادی تا ساعت 9 شب گذشته در منطقه کلکچال و انجام عملیات جست و جوی مفقودان این حوادث افزود: سرمای شدید شب گذشته و احتمال وقوع حادثه برای نجاتگران، اجازه پیشروی بیشتر به تیم های ما نداد اما عملیات امدادی از صبح امروز با هماهنگی با تیم های فدراسیون مجددا از سر گرفته شد و بالغ بر 40 نجاتگر متخصص همراه با تجهیزات لازم در ارتفاعات کلکچال حضور دارند که امیدواریم مصدومان احتمالی را بتوانیم پیدا کنیم.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان تهران از هموطنان درخواست کرد که اگر عزیزانشان روز گذشته در ارتفاعات تهران بوده و هنوز بازنگشته اند مراتب را به شماره 112 جمعیت هلال احمر اطلاع دهند.

آمار دقیقی از مفقودان وجود ندارد

فتحی گفت: از شب گذشته 16 خانواده با ما تماس گرفته اند. ما شماره همراه این عزیزان را که احتمالا گرفتار برف و کولاک شده اند دریافت کرده و برای ردیابی به مخابرات اعلام کردیم. احتمالا 5-6 نفر از آنها آخرین تماس‌هایشان را در منطقه ثبت کرده اند و تیم های عملیاتی هم در همان منطقه در حال جست و جو هستند. این تنها عملیات امدادی در منطقه کلکچال بوده است در حالی که در منطقه شیرپلا هم چندین مصدوم داشته ایم.

او ادامه داد: در منطقه آهار نیز همزمان با همین حادثه، ریزش بهمن داشتیم و متاسفانه طبق گزارش‌های دریافتی، یک نفر مفقودی هم در این منطقه داریم که تیم های جمعیت و اهالی منطقه همچنین همنوردان این مفقود در منطقه حضور داشته و در حال جست و جو هستند. در منطقه دارآباد نیز روز گذشته در ساعت 14 گزارش بهمن داشتیم. گزارش اولیه حاکی از این است که 2 نفر در این منطقه مصدوم شده اند. در حال حاضر تعداد زیادی از نجاتگران هلال احمر، تیم های فدراسیون و تیم های محلی در ارتفاعات تهران در حال عملیات جست و جو نجات هستند اما متاسفانه با توجه به برودت هوا، کار امدادرسانی با سختی همراه است.

زمان مناسبی برای صعود نیست

وی تجهیزات امدادی مختص حوادث کوهستان همچنین پایگاه های امدادی هلال احمر، آتش نشانی و فدراسیون کوهنوردی را مناسب ارزیابی کرد و افزود: تجهیزات مناسب است اما مشکل اینجاست که وقتی از یک منبع رسمی اعلام هشدار می شود که مردم به ارتفاعات نروند، باز هم شاهد این حوادث تلخ هستیم. مردم و بخصوص تیم های حرفه ای، هشدارها را می بینند. روز گذشته وضعیت برای صعود به ارتفاعات تهران اصلا مناسب نبوده اما تعداد کسانی که از ارتفاعات استفاده کردند، زیاد بود.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان تهران با تاکید بر اینکه هنوز آمار دقیقی از مفقودان نداریم، افزود: با تلاش امدادگران، در عملیات روز گذشته 11 کوهنورد از مرگ حتمی نجات پیدا کرده اند. متاسفانه چند نفر هم جانشان را از دست داده و چندین نفر هم مفقود هستند که تیم های امدادی در حال رصد و جست و جو هستند. نکته اساسی این است که ارتفاعات تهران ضمن اینکه زیبایی خاص خود را دارد مشکلات بسیار عدیده ای نیز برای صعود افراد چه حرفه ای و نیمه حرفه ای و چه افراد مبتدی دارد و هرکدام از این افراد ممکن است به دلیل عدم توجه به هشدارها و عدم رعایت موارد ایمنی در کوهستان تهران دچار مشکل شوند.

در شرایط موجود به ارتفاعات تهران صعود نکنید

فتحی در پایان افزود: از شب گذشته جلساتی برای هماهنگی تیم های عملیاتی در مدیریت بحران منطقه شمیرانات برگزار شده است. تیم های هلال احمر برای نجات مفقودان این حادثه تمام تلاش خود را می کنند اما جان نجاتگران هم برای ما بسیار مهم است. بنابراین از هموطنان درخواست می کنیم در شرایط فعلی به ارتفاعات تهران صعود نکنند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.