سه موضوع اصلی جلسه سران قوا در مجلس چه بود؟

مجوز استفاده از واکسن داخلی زمانی صادر می‌شود که به اطمینان برسیم

رئیس‌جمهوری تأکید کرد: «مردم اطمینان داشته باشند اگر واکسنی از خارج خریداری کنیم، با اطمینان کامل این کار را خواهیم کرد. در واکسن داخلی هم زمانی مجوز واکسیناسیون صادر خواهد شد که به اطمینان‌ برسیم و همه مراحل را طی کند.»

«حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسن روحانی در پایان جلسه سران قوا در مجلس اظهار کرد: «در روزهای پایانی سال ۲۰۲۰ مردم دو نمره ۲۰ کسب کردند. البته دولت نتوانست نمره ۲۰ بیاورد، ولی ملت ما نمره ۲۰ کسب کرد.  هم در مقاومت و ایستادگی برابر جنگ اقتصادی و تحریم‌های ضدبشری و ضدانسانی آمریکا و هم مقابل ویروس کرونا مردم با هماهنگی، ایستادگی و اجرای پروتکل‌ها موفقیت‌های بزرگی را به دست آوردند.»  

رئیس‌جمهوری با اشاره به رایزنی‌های انجام‌شده در جلسه سران قوا اظهار داشت: «در جلسه امروز عمدتا درباره سه موضوع صحبت انجام شد؛ بحث اول، موضوعی است که رهبر معظم انقلاب بر آن تأکید کردند و آن بی‌اثر کردن تحریم‌ها در قدم اول و در قدم دوم شکستن تحریم است. در این زمینه گفت‌وگوی بسیار خوبی داشتیم. همه ما نسبت به این اصل اتفاق نظر داریم.  نسبت به شیوه‌ها و قدم‌هایی که باید با همدیگر برداریم، نظرات ما بسیار نزدیک و مشابه همدیگر است. ان‌شاءالله این بحث را در جلسات ‌آینده سران سه قوه هم ادامه می‌دهیم.»

روحانی با بیان اینکه موضوع دومی که امروز مطرح شد، لایحه بودجه ۱۴۰۰ است که در اختیار مجلس قرار دارد، تصریح کرد: «نمایندگان مشغول بررسی این لایحه هستند. بحث کردیم پیرامون اینکه در چه مواردی دولت و مجلس می‌توانند با هم همکاری کنند. همچنین در مورد اصلاحات احتمالی که در تنظیم نهایی بودجه باید با هم انجام دهیم، درباره کلیات این موضوع هم به اتفاق نظر رسیدیم و بنا شد تیم اقتصادی دولت با نمایندگان و کمیسیون تلفیق  در این  زمینه بحث و بررسی کنند.»

او ادامه داد: «نکته سومی که در پایان جلسه امروز درباره آن بحث شد، واکسن است. دوقطبی و بحث‌هایی در جامعه ما به وجود آمده که این بحث‌ها نه سازنده و نه درست و نه مفید است.»

رئیس‌جمهوری گفت: «مردم توجه داشته باشند ما از چند طریق دنبال تهیه واکسن هستیم؛ یکی واکسن داخلی است که تقریبا سه مرکز، البته مراکز دیگری هم دارند کار می‌کنند، اما دو موسسه بزرگ و یک شرکت دانش‌بنیان در مسیر تهیه واکسن هستند، کمک‌های لازم به آنها انجام می‌گیرد و امیدواریم اینها موفقیت کامل را به دست بیاورند.»

روحانی گفت: «مسیر دوم ساخت واکسن با یک کشور دیگر است که ما همکاری‌ها را با هم شروع کردیم و در حال انجام هستیم و درنهایت این واکسن اگر به نتیجه برسد، ‌ ساخت دو کشور خواهد بود.»

او اضافه کرد: «مسیر سوم خرید واکسن از خارج است؛ یکی از طریق سازمان بهداشت جهانی یا همان کواکس است که ما برای تأمین مالی، اقدامات لازم را انجام دادیم و این مسیر انجام می‌گیرد. در عین حال با یکی، دو کشور دیگر هم در حال مذاکره هستیم که مقداری واکسن هم از آنها خریداری کنیم.»

رئیس‌جمهوری تأکید کرد: «مردم اطمینان داشته باشند اگر واکسنی از خارج خریداری کنیم، با اطمینان کامل این کار را خواهیم کرد. در واکسن داخلی هم زمانی مجوز واکسیناسیون صادر خواهد شد که به اطمینان‌ نهایی برسیم و همه مراحل را طی کند.»

روحانی گفت: «امیدوارم مردم ما همان‌طور که با آرامش و با اجرای پروتکل مسیر را به خوبی در مقابله با این ویروس طی کردند، باز هم همین مسیر را طی کنند و مطمئن باشند سلامت مردم به عنوان مهم‌ترین و اصلی‌ترین موضوع مورد توجه دولت و همه مسئولان خواهد بود.»

او افزود: «در ماه‌های پایانی دولت دوازدهم سلامت مردم، شکستن تحریم و معیشت مردم موضوع سوم است که سه موضوع مهمی است که دنبال می‌کنیم و با دو قوه دیگر هم همکاری و هماهنگی کامل را انجام می‌دهیم.»

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.