انتقام از جنایت ترور شهید حاج‌قاسم سلیمانی، لزوما نظامی نیست

سفیر ایران در بغداد: ایران کشور عراق را به مکانی برای تسویه‌حساب‌ها تبدیل نکرده است

مسجدی تصریح کرد، اگر منظور از نفوذ ایران محبت زیاد عراقی‌ها به ماست، ما خود با آن موافق هستیم. مردم ایران نیز مردم عراق را دوست دارند و این متقابل و مشترک است

شهروند آنلاین: سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد اعلام کرد که کشورش عراق را به مکانی برای تسویه‌حساب‌ها قرار نداده است. «ایرج مسجدی» سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد در گفت‌وگو با برنامه «الابعاد» اعلام کرد که روابط ایران با دولت الکاظمی سازنده و در همه زمینه‌ها مثبت است.

مسجدی با بیان اینکه نخست‌وزیر عراق دوست قدیمی ایران است، افزود: «ایران به نخست‌وزیری که با رأی‌گیری نمایندگان پارلمان بر سر کار آمده است، احترام می‌گذارد.»

مسجدی تصریح کرد: «اگر منظور از نفوذ ایران محبت زیاد عراقی‌ها به ماست، ما خود با آن موافق هستیم. مردم ایران نیز مردم عراق را دوست دارند و این متقابل و مشترک است. ایران کشور عراق را به مکانی برای تسویه‌حساب‌ها تبدیل نکرده است.»

ایرج مسجدی تأکید کرد که پاسخ ایران به ترور شهید سلیمانی به صورت مستقیم علیه پایگاه آمریکایی صورت گرفت و پس از این پاسخ، تنش بین ایران و آمریکا کاهش یافته است. آمریکا مسئول تحرکات ما در حمله موشکی به پایگاه آمریکایی در عراق است.

او افزود: «ما خواستار دخالت در امور عراق نیستیم و هرگز سیاست خود را به این کشور دیکته نخواهیم کرد.»

مسجدی با اشاره به آتش‌زدن کنسولگری ایران در جریان تظاهرات گفت که این حادثه تأسفبار است؛ چراکه کنسولگری‌ها خدمات ارایه می‌دهند و باید از مصونیت ویژه برخوردار باشند.

او هرگونه دست‌داشتن ایران در حملات راکتی به سفارت آمریکا را رد کرد و افزود: «ایران به هیچ‌وجه در هدف قراردادن سفارت آمریکا نقش نداشته است و ما نمی‌دانیم چه کسی سفارت آمریکا را هدف قرار می‌دهد. ما چنین اقدامی را هیچگاه نمی‌پذیریم و از هیچ طرفی در هدف قراردادن سفارت آمریکا حمایت نمی‌کنیم. نمی‌خواهیم عراق میدانی برای جنگ با آمریکا باشد.»

مسجدی همچنین با اشاره به شهادت سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس گفت که این ترور یک «جنایت تاریخی» است و ایران حق انتقام از آمریکایی‌ها را برای خود محفوظ نگه می‌دارد.

سفیر ایران در بغداد با بیان اینکه انتقام از جنایت ترور شهید حاج‌قاسم سلیمانی، لزوما نظامی نیست، تأکید کرد که اخراج نیروهای آمریکایی از منطقه به معنای انتقام است.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.