فرمول قیمت‌گذاری ۱۸ خودرو تغییر کرد

قیمت‌‌گذاری بر اساس متوسط قیمت بازار

رئیس شورای رقابت اعلام کرد که طی بررسی‌های صورت‌گرفته فرمول قیمت‌گذاری برای بخشی از خودروها تغییر کرده است و بر اساس متوسط قیمت بازار، قیمت‌گذاری انجام می‌شود.

شهروندآنلاین: رضا شیوا امروز در نشست خبری با اشاره به اینکه از مهرماه مرکز ملی رقابت بررسی مجددی در مورد فرمول قیمت‌گذاری خودرو انجام داد، گفت که طی تصمیمات اخذشده قرار نیست آزادسازی صورت بگیرد؛ فقط خودروها تقسیم‌بندی شده است، بر این اساس قیمت بخشی از خودروهای پرتیراژ به گونه‌ای که برای عامه مردم به‌ صرفه هستند، بر اساس فرمول قبلی محاسبه می‌شود.

او گفت: «در مورد بخشی از خودروها فرمول جدید پیش‌بینی شده است که طی آن دیگر تورم بخشی که در فرمول قبلی سهیم بود در فرمول جدید قرار نگرفته و قیمت به نوعی بر اساس متوسط قیمت بازار محاسبه خواهد شد.

رئیس شورای رقابت تأکید کرد که نکته اصلی در فرمول جدید این است که طی توافق صورت‌گرفته قرار است خودروسازها ظرفیت تولید را تا ۵۰درصد افزایش دهند و این می‌تواند هزینه تولید را کاهش دهد.

او خودروهای مشمول قیمت‌گذاری جدید را نیز اعلام کرد و گفت که پژوپارس اتوماتیک، پژو ۲۰۶ اتوماتیک، ۲۰۷ پانوراما، سمند سون پلاس، رانا پلاس، رانا پلاس توربو، هایما توربو s۵ دستی، هایما توربو s۷ اتوماتیک، k۱۳۱، ساینا s، کوئیک، شاهین، آریا برلیانس، چانگان و زوته مشمول فرمول جدید می‌شود.

شیوا با اشاره به پیش‌فروش‌های قبلی گفت که پیش‌فروش هایی که تا امروز (نهم دی) یعنی زمان اعلام تغییر قیمت فرمول انجام شده بر اساس فرمول قبلی محاسبه خواهد شد.

رئیس شورای رقابت با اشاره به اینکه خودروهای مشمول فرمول قیمت‌گذاری جدید نیز با انجام قرعه‌کشی به فروش می‌روند، اظهار کرد: «بر این اساس هر سه ماه یک بار متوسط قیمت از سازمان حمایت دریافت شده و فرمول با متوسط قیمت مورد محاسبه قرار می‌گیرد.»

او با بیان اینکه حال باید دید خودروسازها از این قیمت‌گذاری جدید خوشحالند، افزود: «این در حالی است که آنها خواستار آزادسازی قیمت خودرو بودند ولی با توجه به اینکه بازار خودرو براساس تشخیص شورای رقابت بازاری انحصاری است باید قیمت‌گذاری در آن با توجه به فرمول محاسباتی ما صورت بگیرد.»

رئیس شورای رقابت اظهار کرد: «با توجه به توافق صورت‌گرفته بین وزارت صنعت، معدن و معدن و خودروسازها برای افزایش ۵۰درصدی ظرفیت تولید این موضوع در فرمول جدید بسیار اهمیت دارد و خودروسازها باید سعی در عملیاتی‌کردن این افزایش ۵۰درصدی داشته باشند؛ چرا که در غیر این صورت هر چقدر که تولید آنها کمتر باشد در فرمول جدید قیمت نهایی نیز پایین‌تر خواهد آمد. حال باید منتظر عملکرد خودروسازها بود.»

او این را هم گفت که به نظر می‌رسد فرمول جدید موجب افزایش قیمت در بازار شود اما در هر صورت منتظر هستیم دلال‌ها کم‌کم از این بازار خارج شوند؛ چرا که دیگر قیمت‌ها و سود موجود برای آنها به صرفه نیست.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.