دستورالعمل‌های مقابله با کرونا برای کسب‌وکارها بازنگری می شود

تأکید روحانی بر کنترل شدید مرزهای هوایی، زمینی و دریایی برای جلوگیری از ورود ویروس جدید جهش‌یافته

رئیس‌جمهوری به کمیته بهداشتی و درمانی ستاد مقابله با کرونا مأموریت داد در پروتکل‌های کسب‌وکارها متناسب با وضعیت موجود بازنگری‌هایی انجام شود.

 روسای کمیته‌های تخصصی ستاد ملی مقابله با کرونا و فرمانده قرارگاه عملیاتی این ستاد در جلسه امروز به ریاست رئیس‌جمهوری، گزارش‌های جداگانه‌ای را از جمع‌بندی اجرای یک‌ماهه طرح جامع مقابله با کرونا و دستاوردها و چالش‌های فراروی آن، ارایه کردند.

کمیته امنیتی و اجتماعی در گزارش خود با اشاره به نظارت‌های انجام‌شده به‌ویژه از سوی نیروی انتظامی و میزان رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی از سوی مردم و اصناف و تأثیر آن بر روند کاهش شیوع کرونا، نسبت به عادی‌انگاری این بیماری و رعایت‌نشدن دقیق دستورالعمل‌های بهداشتی ابراز نگرانی کرد.

گزارش این کمیته با اشاره به تجربه آغاز موج‌های قبلی شیوع و تأثیر آسان‌گیری پروتکل‌های بهداشتی در خیزش‌های احتمالی بیماری، از در پیش‌بودن ایام فاطمیه و مناسبت‌های ملی و احتمالی رعایت‌نکردن دقیق دستورالعمل‌های بهداشتی، به‎عنوان چالش‌های فرا رو نام برده است.

حجت‌الاسلام حسن روحانی با اشاره به مفاد این گزارش، به کمیته امنیتی و اجتماعی مأموریت داد که با همکاری کمیته بهداشتی و درمانی ضمن بهره‌گیری از طرح‌ها و تجارب موثر مدیریت موج‌های شیوع کرونا، شاخص‌های تأثیرگذار طرح‌ها در مهار کرونا را به صورت تفکیکی و جداگانه مشخص کنند.

رئیس‌جمهوری اظهار داشت: «با توجه به تجاربی که در طول ماه‌های گذشته به دست آمده، برای رسیدن به شرایط پایدار و سازگاری با کرونا و تبدیل آن به یک سبک زندگی نیازمندیم که شاخص‌های ملموسی از درصد تأثیرگذاری طرح‌ها در مدیریت کرونا را به صورت جداگانه مشخص و طرح جامع مقابله با کرونا را به وسیله این شاخص‌ها تکمیل کنیم تا به شرایط پایدار در کشور برسیم.»

کمیته بهداشتی و درمانی نیز در ادامه این جلسه گزارشی را از روند کاهش بیماری، تغییر وضعیت شهرها و میزان رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی برای رسیدن به وضعیت پایدار ارایه کرد.

در این گزارش با اشاره به موفقیت‌های حاصله در روند کاهش آمار مبتلایان و فوتی‌ها، بر نقش مهم مدیریت هوشمند و سنجیده در قطع زنجیره شیوع این بیماری در کنار رهگیری هوشمند مبتلایان و گسترش تست‌گیری و همکاری همه دستگاه‌ها در رسیدن به این موفقیت‌ها تأکید شده است.

کمیته بهداشتی و درمانی نیز در ادامه این گزارش از در پیش‌بودن برخی مناسبت‌ها از جمله خریدهای نزدیک به آغاز سال جدید و اجتماعات حاصل از آن، به‌عنوان چالش‌های فرارو نام برده است.

روحانی پس از ارایه این گزارش به کمیته بهداشتی و درمانی مأموریت داد در پروتکل‌هایی که طی یک‌سال گذشته مختص هر کسب‌وکار ارایه شده بود، متناسب با وضعیت موجود و در چارچوب طرح جامع مقابله با کرونا بازنگری‌هایی انجام شود تا در روند فعالیت‌های کسب‌وکارها در ایام نزدیک‌شدن به عید اعمال شود.

رئیس‌جمهوری افزود: «همچنین نسبت به برخی کسب‌وکارهایی که طی ۹ اه گذشته یکسره تعطیل بوده‌اند، بررسی‌هایی انجام گیرد که مشخص شود آنها در چه شرایطی می‌توانند فعالیت خود را مجددا آغاز کنند.»

دکتر روحانی گفت: «کمیته‌های بهداشتی و درمانی و تبلیغات با همکاری قرارگاه فرماندهی ستاد ملی، باید همچنان نسبت به آگاه‌سازی مردم و همکاری آنها با کادر درمانی کشور بکوشند.»

رئیس‌جمهوری با تقدیر از تلاش بی‌وقفه کادر سلامت کشور، از مردم خواست با رعایت دقیق دستورالعمل های بهداشتی، کادر درمانی کشور را یاری دهند و از فشار سنگین کاری آنها بکاهند.

روحانی با تأکید بر ضرورت مراقبت و کنترل شدید مرزهای هوایی، زمینی و دریایی برای جلوگیری از ورود ویروس جدید جهش‌یافته اظهار داشت: «کشور همواره باید آمادگی لازم را برای کنترل این بیماری داشته باشد و به‌طور دقیق رصد شود.»

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.