شفافیت برای همه شفافیت در همه‌جا

فرزندان مسئولان و حقوق نماینده‌ها زیر ذره‌بین مجلس

دیروز روز شلوغی برای اهالی خانه ملت بود و جزییاتی از چند طرح مهم که قبلا رسانه‌ای شده بودند، منتشر شد. یکی از این طرح‌ها، ممنوعیت تحصیل فرزندان مسئولان در خارج از کشور بود که سخنگوی کمیسیون حقوقی مجلس درباره آن گفت: «درحال حاضر طرح ممنوعیت بکارگیری دوتابعیتی‌ها در پست‌های محرمانه و سری در دستور کار کمیسیون حقوقی و قضائی است که ما قطعا پس از بحث و بررسی این مطلب را هم به‌عنوان یک تبصره به این طرح الحاق می‌کنیم. طرح مذکور پس از بررسی در کمیسیون به صحن علنی مجلس ارایه می‌شود و ما در واقع در این طرح قید می‌کنیم که تحصیل و زندگی فرزندان مقامات در خارج از کشور ممنوع شود و در غیراین صورت، پدران آنها از سمتشان کنار روند.» الحاق این بند به طرح ممنوعیت بکارگیری دوتابعیتی‌ها وقتی جدی شد که تصاویری از زندگی و تحصیل فرزندان مقامات در کشورهای دیگر منتشر و با واکنش افکار عمومی مواجه شد.

طرح دیگری که توانست توجه رسانه‌ها و کاربران شبکه‌های اجتماعی را به خود جلب کند، طرح یکسان‌سازی حقوق نمایندگان مجلس بود که علی وقف‌چی، نماینده مردم زنجان درباره آن گفت: «معتقدم حداکثر سقف حقوق و مزایای نمایندگان به جز هزینه‌های دفتری باید طبق قوانین حقوق و دستمزد مجلس باشد و نمایندگان باید از مجلس حقوق دریافت کنند. براساس این طرح، اگر نمایندگان از مجموعه‌های دیگری مثل وزارت نفت نیز حقوق دریافت می‌کنند، نباید سقف حقوق‌شان بیشتر از حقوق نمایندگانی باشد که از مجلس حقوق دریافت می‌کنند. علاوه بر این، تلاش داریم تا براساس این طرح جابه‌جایی نمایندگان از سایر مجموعه‌ها به وزارتخانه‌هایی مثل وزارت نفت را نیز ممنوع کنیم. تا امروز 18نفر از نمایندگان مجلس این طرح را امضا کردند.»
خبر دیگری که به نوعی به مجلس ارتباط پیدا می‌کند اما از زبان سخنگوی شورای نگهبان منتشر شده، مخالفت دوباره این شورا با لایحه تابعیت فرزندان زنان ایرانی و مردان خارجی است. کدخدایی در مورد این لایحه گفته: «لایحه اصلاح قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی مورد بررسی قرار گرفته و در نوبت قبلی ایراد امنیتی به آن گرفته شده و با وجود انجام اصلاحات در مجلس، همچنان این ایراد پابرجاست.»

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.