حرکت به سمت جامعه تاب‌آور

سطح آمادگی جامعه در برابر حوادث قابل قبول نیست

سخنگوی جمعیت هلال ‌احمر با بیان اینکه سطح آمادگی جامعه در برابر حوادث و بحران‌ها از درصد قابل قبولی برخوردار نیست، گفت: این جمعیت برنامه‌ها و طرح‌های مختلفی برای ایجاد جامعه تاب‌آور پیش رو دارد.

او توضیح داد: «تاب‌آوری نوعی ویژگی است که از فردی به فردی دیگر متفاوت است و می‌تواند به مرور زمان رشد کند یا کاهش یابد و براساس خود اصلاح‌گری فکری و عملی انسان، در روند آزمون و خطای زندگی شکل می‌گیرد. برای تحقق جامعه آماده لازم است همه اجزا و ارکان جامعه، به حدی در موضوع مواجهه با حوادث و سوانح آمادگی داشته باشند که بروز سوانح موجب از هم گسیختگی زیرساخت‌ها نشود به گونه‌ای که فعالیت و زندگی معمول در جامعه در مدتی کوتاه به جریان افتد، به عبارتی تطبیق‌پذیری و تاب‌آوری در یک جامعه آماده به عنوان یک ضرورت مورد توجه قرار می‌گیرد.»

اجرای طرح خادم

سخنگوی جمعیت هلال ‌احمر در گفت‌وگویی اختصاصی با خبرنگار اجتماعی ایرنا گفت: «در این راستا سطح آمادگی جامعه بر اساس شاخص‌هایی که در طرح خادم مورد سنجش و ارزیابی قرار گرفته است، از درصد قابل قبولی برخوردار نیست. جمعیت هلال احمر برنامه‌ها و طرح‌های مختلفی برای ایجاد جامعه تاب‌آور پیش روی دارد. همانگونه که در تعریف آمده، تاب‌آوری جنبه‌های مختلفی مانند اقتصادی، روحی و روانی، معیشتی، بهداشتی، عمرانی، تحصیلی و نظایر آن می‌تواند داشته باشد.»

قوسیان مقدم ادامه داد: «جمعیت هلال احمر در زمینه بهبود شرایط و وضعیت بهداشتی، اقتصادی و معیشتی عمومی و افزایش تاب‌آوری در این زمینه، علاوه بر ارایه خدمات حمایتی و بهداشتی و درمانی، برنامه‌ها و طرح‌های داوطلبانه‌ای را تعریف، پیش‌بینی و اجرا می‌کند که به عنوان مثال با اجرای طرح‌های همای رحمت و فرشتگان رحمت در آستانه نوروز و ماه مبارک رمضان، اجرای پروژه‌ها و فعالیت‌های سلامت‌محور و معیشت‌محور، اجرای برنامه پنجره‌های امید و جذب حامیان سلامت و کرامت، اجرای برنامه نیابت و نظایر آن با استفاده و همکاری تخصص و مهارت‌های داوطلبی به عنوان حلقه اتصال بین نیازمندان و محرومان و افراد توانمند جامعه به ایجاد جامعه تاب‌آور کمک می‌کند. همچنین با تشکیل تیم‌های حمایت روانی در زمان حوادث و سوانح نسبت به ارایه خدمات روحی روانی و انگیزشی و افزایش تاب‌آوری افراد آسیب‌دیده برنامه‌ریزی و اقدام می‌کند.»

ارتقای تاب‌آوری

تاب‌آوری در برابر حوادث و بحران‌ها، وظیفه‌ای همگانی و مسئولیت مشترک شهروندان، بخش خصوصی و حاکمیت(دولت) است؛ ارتقای تاب‌آوری بحران، نیاز به تصمیمات و اقدامات جدی دارد که ممکن است منافع کوتاه‌مدت را در برابر منابع بلندمدت قرار دهد. ارتقای تاب‌آوری در برابر حوادث و بحران‌ها، هدف بسیار والا و ارزشمندی است، اما دستیابی به آن کار آسانی نیست.

ارتقای تاب‌آوری جامعه در برابر حوادث و بحران‌ها، نه مقوله‌ای آسان بوده و نه ارزان به دست می‌آید. اما فرایندی است که برای استقرار جامعه‌ای سالم‌تر، توانمندتر، امن‌تر و پایدارتر برای نسل امروز و نسل‌های فردا بایستی آغاز شود.

جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران وظایف عمده‌ای را در سطح ملی و بین‌المللی برعهده دارد و می‌کوشد تا به اهدافی که در اساسنامه این جمعیت آمده است، جامه عمل بپوشاند. این اهداف عبارت از تلاش برای تسکین آلام بشری، تأمین احترام انسان‌ها و کوشش در راستای برقراری دوستی و تفاهم و صلح پایدار میان ملت‌ها و حمایت از زندگی و سلامت انسان‌ها بدون درنظرگرفتن هرگونه تبعیض میان آنها است.

جمعیت هلال احمر اکنون در زیرمجموعه خود دارای چهار سازمان فعال و گسترده در زمینه‌های مختلف امدادونجات، جوانان، داوطلبان، تدارکات پزشکی، یک معاونت در زمینه خدمات درمانی و توانبخشی، یک شرکت در زمینه تولید محصولات نساجی و ملزومات امدادی، یک مؤسسه علمی کاربردی و یک مرکز پزشکی ارایه خدمات بهداشتی و درمانی به حجاج و زائران عتبات عالیات است.

همچنین دبیرخانه کمیته ملی حقوق بشردوستانه جمهوری اسلامی ایران نیز با محوریت جمعیت هلال احمر فعالیت می‌کند. جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران با سابقه‌ای بیش از ۹۰ سال در خدمت‌رسانی به مردم ایران و جهان، از بدو تأسیس خود تا به حال در مسیر اهداف انساندوستانه و اصول هفت‌گانه نهضت بین‌المللی صلیب سرخ و هلال احمر حرکت کرده است.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.