ماموریت پایانی دولت: مهار کرونا، عبور از تحریم

جلسه سران سه قوا به میزبانی قوه قضائیه برگزار شد

ما خیلی دل‌مان می‌خواهد در پایان دولت دوازدهم اگر خدا توفیق داد و در مردادماه وقتی تحویل دولت سیزدهم دادیم، امیدواریم آن زمان هم کرونا را مهار و کنترل کرده باشیم و هم از تحریم عبور کرده باشیم تا دولت سیزدهم بتواند با جاده‌ای هموارتر همه اهداف ملی ملت بزرگ ایران را اداره کند.

رئیس‌جمهوری گفت: «دولت هم در زمینه تهیه واکسن از کواکس درخواست خود را مطرح و هم پول آن را پرداخت کرده است و از منابع دیگر هم دنبال تهیه واکسن است، بنابراین مردم در این زمینه نگرانی نداشته باشند.»

 حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسن روحانی عصر سه‌شنبه در حاشیه جلسه سران سه قوا که به میزبانی قوه قضائیه برگزار شد، سلامت، معیشت، بی‌اثر کردن و لغو تحریم‌های ظالمانه را محورهای گفت‌وگوهای این نشست ذکر کرد و افزود: «در فضای مجازی صحبت‌ها و دغدغه‌هایی درباره واکسن برای مردم بیان می‌شود. بدون تردید یکی از مسائل مهم دولت در این مقطع تأمین واکسن مورد نیاز مردم است. چه ساخت داخلی که اقدام می‌شود و چه خرید از شرکت‌های مطمئنی که مورد اعتماد صددرصد است و دولت می‌تواند در این زمینه اقدامات لازم را انجام دهد.»

رئیس‌جمهوری اضافه کرد: «دولت هم در زمینه تهیه واکسن از کواکس درخواست را مطرح و هم پول آن را پرداخت کرده است و میلیون‌ها دوز واکسنی که از این طریق خریداری‌شده در اختیار مردم قرار می‌گیرد. از منابع دیگر هم دنبال تهیه واکسن هستیم، بنابراین مردم در این زمینه اصلا نگرانی نداشته باشند.»

رئیس دولت تدبیر و امید در ادامه به مسأله معیشت مردم اشاره کرد و گفت: «سه سال در یک جنگ بزرگ اقتصادی بودیم و مردم با ایستادگی و مقاومت توانستند از پیچ‌وخم‌های بسیار پیچیده و سخت عبور کنند. لایحه بودجه دولت و اقدامی که مجلس شورای اسلامی در زمینه بودجه سال آینده انجام می‌دهد، یکی از مسائل مهم در زمینه معیشت سال آینده  مردم است.»

او افزود: «امروز هم با رئیس مجلس و قوه قضائیه بحث‌هایی درباره آنچه در لایحه دولت آمده بوده و آنچه در کمیسیون تلفیق انجام می‌گیرد، گفت‌وگو شد. تلاش ما این است که نظرات دولت و مجلس به هم نزدیک‌تر شود و ما بتوانیم به اهدافی که در این لایحه مورد نظر ما بوده است، توسط کمیسیون تلفیق و بعد مجلس شورای اسلامی -با نزدیک شدن افکار و همفکری‌هایی که باید در این زمینه انجام بگیرد- برسیم.»

روحانی  اضافه کرد: «امروز تصمیم گرفتیم بخش اجرا و کمیسیون تلفیق جلسات بیشتری داشته باشد تا بودجه به گونه‌ای تصویب شود که به نفع همه مردم و اقتصاد و رشد و توسعه کشور باشد.»

رئیس‌جمهوری اضافه کرد: «تلاش همه ما این است که وابستگی بودجه جاری را از نفت برای همیشه  ببریم و این کار در این چند سال اخیر به خوبی انجام گرفته، یعنی وابستگی بودجه اجرایی به نفت همواره کاسته شده است و امسال هم همین‌طور خواهد بود و امیدواریم هزینه‌های جاری ما به نفت وصل نشود و از منابع دیگر تأمین شود.»

او ادامه داد: «در این سه سال به کمک مردم و هدایت رهبر معظم انقلاب ما توانستیم تحریم را کم‌اثر کنیم. البته نمی‌توان آثار تحریم را صفر کرد، اما آن چیزی که مورد انتظار دشمنان بود، نگذاشتیم که آنها به اهداف شوم‌شان خود برسند.  آنچه مورد نیاز ضروری مردم بود، با همه سختی‌ها وارد کردیم. مقداری که لازم بوده،  اجناسی را صادر کنیم، به هر قیمتی صادرات را انجام دادیم.  امسال هم تا مقطعی که هستیم، رقم صادرات و واردات قابل قبول است.»

رئیس‌جمهوری با بیان اینکه همه نیازهای ضروری تا امروز خریداری شده است، ‌افزود: «همه سفارشات مربوط به کالاهایی که در سال ۱۴۰۰ وارد می‌شود، بحث شد، بنابراین همه نیازهای مردم در سال ۹۹ هم خریداری و هم تأمین شده است و برای سال آینده هم انجام می‌گیرد.»

روحانی در بخش دیگری از سخنانش درباره بازگشت ‌آمریکا به برجام با بیان اینکه منطق ما در زمینه تحریم روشن است، گفت: «تحریم یک عمل ظالمانه از سوی دشمنان ایران و مردم ایران است که باید برداشته شود.»

او گفت: «همان‌طور که مقام معظم رهبری فرمودند، تعهد در برابر تعهد، هر گام عملی در برابر گام عملی است. ما خیلی دل‌مان می‌خواهد در پایان دولت دوازدهم اگر خدا توفیق داد و در مردادماه وقتی تحویل دولت سیزدهم دادیم، امیدواریم آن زمان هم کرونا را مهار و کنترل کرده باشیم و هم از تحریم عبور کرده باشیم تا دولت سیزدهم بتواند با جاده‌ای هموارتر همه اهداف ملی ملت بزرگ ایران را اداره کند.»

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.