مدارس تمام مناطق به جز مناطق قرمز باید باز باشد

وزیر آموزش و پرورش: اگر به دنبال مدرسه محوری هستیم، زمانش اکنون است

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه تمام کشورها درصدد بازگشایی مدارس خود هستند و امروز این سیاست در تمام دنیا جریان دارد، شروط بازگشایی مدارس را اعلام کرد و از زمان اجرای رتبه‌بندی فرهنگیان از اول فروردین‌ماه ۱۴۰۰ خبر داد.

محسن حاجی میرزایی در اولین برنامه زنده «گفت‌وگو با شما» که به‌طور زنده از شبکه شاد و در گفت‌وگو با معلمان استان قم پخش شد، اظهار کرد: «این اولین گفت‌وگوی من با شما در پاسخ به پیام‌هایی است که شما همکاران فرستادید؛ حدود ۶میلیون پیام رسیده که همکاران آنان را طبقه‌بندی و به تناسب فراوانی‌ها مرتب کردند. هدف من این است که هر هفته به نکاتی که بیشترین توجه همکاران را به خود اختصاص داده، صحبت کنم.»

او افزود: «یکی از مهم‌ترین نکاتی که همکاران مطرح کردند، درباره حضوری‌شدن مدارس است که در این‌باره دغدغه داشتند. مطالعات بین‌المللی حاکی است اگر زیرساخت‌های فنی، نرم‌افزاری و سخت‌افزاری برای آموزش غیرحضوری کامل باشد، اگر دانش‌آموزان به ابزارهای لازم مجهز باشند، اگر معلمان توانایی کامل را برای آموزش در فضای مجازی داشته باشند، اگر دانش‌آموزان توانایی لازم برای فراگیری آموزش‌ها را از مسیر مجازی داشته باشند، اگر خانواده‌ها هم انگیزه و هم توانایی برای کمک به تحصیل فرزندان‌شان را داشته باشند، آموزش با ۵۰درصد کیفیت قابل دستیابی است.»

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: «استان‌هایی داریم که به این ابزارها دسترسی ندارند. مشکلات اقتضا می‌کند به آموزش حضوری فکر کنیم؛ دربسیاری از کشورهای دنیا مدارس اولین مکان بود که تعطیل شد و با توسعه آگاهی‌ها و ارزیابی‌ها، به تدریج درصدد بازگشایی مدارس خود هستند. امروز این سیاست در کشورهای زیادی حتی با میزان ابتلا و فوت بیش از ما جریان دارد.»

حاجی میرزایی اشاره کرد: «مطالعات نشان می‌دهد تأثیر تعیین‌کننده‌ای بین بازگشایی و شیوع بیماری وجود ندارد اما مطالعات این را نیز می‌گوید که دوربودن دانش‌آموز از مدرسه با تبعات متعددی روبه‌روست. مدرسه تنها کارکرد آموزشی ندارد بلکه مدرسه کارکرد تربیتی، پرورشی، اجتماعی و روانی دارد.»

او اضافه کرد: «اصل بر این است که مدرسه باز باشد، البته با رعایت پروتکل و دستورالعمل‌های بهداشتی؛ هرزمان که متخصصان به این نتیجه برسند که در مناطقی بازگشایی مدارس با تبعات روبه‌روست، ما تبعیت می‌کنیم اما اکنون ستاد کرونا تصمیم گرفته است که آموزش‌ها حضوری باشد اما با الزاماتی همراه باشد.»

وزیر آموزش و پرورش به شروط بازگشایی مدارس اشاره کرد و گفت: «مدارس باید در تمام مناطق به جز مناطق قرمز باز باشند و کادر اداری و اجرایی در مدرسه حضور داشته باشند. اگر به دنبال مدرسه محوری هستیم، زمانش اکنون است. دانش‌آموزان پایه اول و دوم ابتدایی باید به مدرسه بروند و حداکثر باید ۱۰نفر در کلاس باشند. سلامت دانش‌آموزان برای ما بسیار اهمیت دارد. ما با این کار سلامت و آموزش را قابل اهمیت می‌دانیم.»

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.