40 هزار نفری که به قشم سفر کردند را کجای دل‌مان بگذاریم؟

گلایه سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا از کاهش رعایت دستورالعمل های بهداشتی

کرونا تمام نشده است. مسئولان ستاد ملی کرونا هشدار جدی می‌دهند در صورتی که پروتکل‌ها رعایت نشود، شاهد موج چهارم ویروس خواهیم بود. این هشدارها اما در شرایطی است که خبر از مسافرت 40 هزار هموطن به جزیره قشم می‌رسد.

شهروند‌آنلاین- ویروس کرونا هنوز وجود دارد و در حال جهش و قوی‌ترشدن است. اینکه وضعیت کشور در هفته‌های اخیر متعادل شده است نباید باعث آسوده خاطری مردم شود.

کرونا تمام نشده است. مسئولان ستاد ملی کرونا هشدار جدی می‌دهند در صورتی که پروتکل‌ها رعایت نشود، شاهد موج چهارم ویروس خواهیم بود.

این هشدارها اما در شرایطی است که خبر از مسافرت 40 هزار هموطن به جزیره قشم می‌رسد.

موج چهارم ویروس یعنی چندین هزار نفر تلفات بیشتر و بار مضاعف بر دوش کادر درمان؛ متأسفانه  نمونه‌هایی از جهش را می‌توان در انگلیس، برزیل و آفریقا مشاهده کرد.

علیرضا رئیسی از در دسترس قرارگرفتن ۴ واکسن جدید تولید ایرانی تا تابستان سال آینده خبر داد: «هدف اصلی ما این است که بتوانیم قبل از سال جدید اول برای گروه پرخطر (کادر درمان، سالمندان پرخطر و جانبازان شیمیایی) واکسن را تهیه کنیم.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا از همکاری و ایجاد مسیر جدید تهیه و تولید واکسن میان ایران و کوبا خبر داد و افزود: «واکسنی که تهیه آن با انعقاد قراردادی میان ایران و کوبا به تولید رسیده، فاز اول انسانی خود را در کوبا طی کرده است. بنابراین و طبق قرارداد فی‌مابین، تکنولوژی این واکسن از کوبایی‌هاست ولی این واکسن ایرانی است؛ از این رو می‌توانیم فاز ۳ این واکسن را تا پایان سال جاری در کشور خودمان شروع کنیم.

پرداخت ۵۲ میلیون دلار برای خرید واکسن کواکس

رئیسی در خصوص تزریق‌های صورت‌گرفته واکسن کرونا بر روی مسئولان کشورهای همسایه یادآور شد: «بسیاری از این واکسن‌ها در مرحله ۲ و ۳ قرار دارند؛ این در حالی است که اصرار ما بر این است که واکسن ایرانی و تولید داخلی به مردم کشورمان تزریق شود.»

او با اشاره به پرداخت ۵۲ میلیون دلار برای خرید واکسن کواکس افزود: «با پرداخت این مبلغ حدودا ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار دوز برای ۸ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر واکسن خریداری شده که البته به رغم کارشکنی‌های بسیار از سوی آمریکا این مبلغ منتقل شد و در حساب نشست و در حال حاضر در انتظار دریافت ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار دوز واکسن تا دو ماه آینده هستیم. این میزان دوز به ما کمک می‌کند تا قبل از تولید میزان مورد نیاز واکسن داخلی، پاسخگوی شبکه درمان کشورمان باشیم.»

قبل از پایان سال واکسیناسیون شروع می‌شود

رئیسی همچنین از احتمال ورود ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار دوز واکسن از روسیه و چین خبر داد و ابراز داشت: «تهیه و دریافت این میزان دوز این امکان را فراهم می‌کند تا قبل از پایان سال جاری واکسیناسیون را در کشورمان آغاز کنیم.»

علیرضا رئیسی گفت: «موج‌های بیماری کرونا که تا به حال در کشور ما مشاهده شده حاصل جهش ویروس نبوده بلکه متأثر از رفتارهای اشتباه خودمان است.»

به گفته سخنگوی ستاد ملی کرونا رعایت‌نکردن پروتکل‌های بهداشتی سبب از دست‌دادن هموطنان‌مان شد، هر زمان میزان رعایت پروتکل‌ها کاهش می‌یابد بیماری کرونا اوج می‌گیرد.

رئیسی ادامه داد: «در شرایطی که آمریکا، آلمان و انگلیس در تعداد مبتلایان کرونایی رکوردشکنی می‌کنند با ما همدلی مسئولان و همکاری مردم توانستیم با اجرای طرح شهید سلیمانی پروتکل‌های بهداشتی را به خوبی رعایت کرده و به آرامش نسبی برسیم.»

حضور دانش‌آموزان در مدارس به هیچ وجه اجباری نیست

وضعیت استان تهران و البرز به گونه‌ای بود که باید زرد اعلام می‌شد ولی این اعلام به معنای آن نیست که ویروس از بین رفته باشد، وضعیت زرد تهران و البرز بدان معناست که مشاغلی که ۱۱ ماه تعطیل بودند می‌توانند به فعالیت خود بازگردند.

او تصریح کرد: «مردم باید با تغییر سبک زندگی بپذیرند که حتما نباید با اعمال جریمه از سفر و ترددشان جلوگیری شود. حضور دانش‌آموزان در مدارس به هیچ‌وجه اجباری نیست. در صورت تمایل خانواده‌های دانش‌آموزان پایه‌های اول و دوم در مناطق زرد و آبی می‌توانند دو روز در هفته آن هم دو ساعت در روز به مدرسه بروند.»

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در خصوص حضور کادر آموزشی و مدیران در مدارس گفت: «وزیر آموزش‎وپرورش درباره حضور کادر آموزشی در مدارس تصمیم‌گیری خواهد کرد اما تا این لحظه به منظور مدیریت مدرسه و ارتباط با والدین دانش‌آموزان تصمیم بر حضورداشتن کارکنان و کادر آموزش است.»

با هنجارشکنان باید با اعمال محدودیت برخورد کرد

او در خصوص اعمال‌نکردن ممنوعیت سفر به استان‌های جنوبی و شمالی کشور عنوان کرد: «درست است که برای وضعیت زرد در کشور اعمال محدودیت تعریف نکرده‌ایم اما همین ۴۰ هزار نفری که امروز وارد قشم شده‌اند از آن دسته افرادی هستند که به هر بهانه اقدام به هنجارشکنی کرده و میهمانی و دورهمی راه می‌اندازند. اینجاست که طبق تجربه باید از زور و فشار برای اعمال محدودیت‌ها استفاده کنیم.»

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه ایجاد هر موج بیماری مساوی با ۱۰ هزار نفر مرگ بیشتر است، افزود: «به این منظور از وزارت کشور خواسته‌ایم تا دوباره اعمال محدودیت‌های شدیدتر برقرار شود.»

در حال حاضر وضعیت ۲۵۳ شهر در کشور متعادل شده اما اگر پروتکل‌ها رعایت نشود، احتمال شروع موج چهارم بیماری وجود خواهد داشت؛ از سویی با خستگی فراوان کادر درمان موج چهارم بیماری خبر بسیار بدی برای ماست.»

رئیسی در خصوص برخورد با ناقضان پروتکل‌های بهداشتی گفت: «با اینکه میزان رعایت پروتکل‌ها در کشور به ۸۳درصد رسیده اما در برخی اماکن و شهرها عده‌ای پروتکل‌ها را زیر سوال می‌برند از این رو وقتی حدود ۱۰ شهر استان مازندران در وضعیت قرمز هستند باز هم شاهد صف‌کشیدن مردم برای ورود به این استان هستیم. با رصد به‌موقع و بی‌وقفه تعداد پلمب‌ها و ثبت تخلفات با ناقضان پروتکل‌ها برخورد خواهد شد.»

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.