نمایندگان از پاسخ‌ ظریف درباره‌ مصاحبه‌ با اشپیگل قانع نشدند

وزیر امور خارجه: مبنای سیاست ما در برجام فرمایش‌های رهبر معظم انقلاب است

وزیر امور خارجه، مبنای سیاست ما در برجام را فرمایش‌های رهبر معظم انقلاب توصیف کرد و گفت: «در خط مقام معظم رهبری حرکت می‌کنیم؛ ایشان هفته گذشته فرمودند که برای بازگشت آمریکا به برجام عجله‌ای نداریم؛ در نظر ایشان نه هنوز برجام بوی گند می‌دهد و نه دفن شده و نه اتفاق دیگری افتاده است.»

نمایندگان مجلس شورای اسلامی از پاسخ‌های وزیر امور خارجه درباره‌ مصاحبه‌اش با مجله اشپیگل قانع نشدند و به ظریف کارت زرد دادند.

در جلسه علنی صبح امروز مجلس شورای اسلامی جواد کریمی‌قدوسی نماینده مشهد و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی سوالی درباره علت مصاحبه وزیر امورخارجه با مجله اشپیگل مطرح کرد.

بعد از پاسخ‌های وزیر امور خارجه، کریمی‌قدوسی اعلام کرد که از پاسخ‌های وزیر قانع نشده؛ لذا سوال به رأی مجلس شورای اسلامی گذاشته شد و نمایندگان با رأی خود اعلام کردند که از پاسخ‌های وزیر امور خارجه قانع نشدند.

به گزارش شهروند آنلاین، محمدجواد ظریف با حضور در صحن مجلس در پاسخ به سوال نماینده مردم مشهد، گفت: «در واقع در خط مقام معظم رهبری حرکت می‌کنیم که هفته گذشته در سخنرانی خودشان فرمودند که برای بازگشت آمریکا به برجام عجله‌ای نداریم. لذا از نظر ایشان نه هنوز برجام بوی گند می‌دهد و نه دفن شده و نه اتفاق دیگری افتاده است. قانونی هم که مجلس محترم تصویب کرد، برای اجرایی‌شدن برجام است و نه برای دفن برجام. دست‌کم ریاست محترم مجلس این‌گونه به ما فرمودند.»

وزیر امور خارجه اضافه کرد: «حضرت آقا فرمودند که ما عجله‌ای نداریم اما اگر آمریکا تعهداتش را اجرا کند و تحریم‌ها را بردارد، آن‌وقت می‌تواند برگردد و در قالب پنج به علاوه یک بنشیند.» فرمایشی بود که در جلسه گفتند و مبنای سیاست ما هم همین است. ریاست محترم مجلس در جلسه حضور داشتند و این فرمایش حضرت آقاست.

ظریف با اشاره به اظهارات کریمی‌قدوسی درباره ملاقات ظریف با فردی به نام بریگمن یک هفته قبل از شهادت سردار سلیمانی ادامه داد: «ملاقات من نه یک هفته قبل از شهادت سردار بزرگ ما جناب آقای سلیمانی، بلکه یک‌سال‌و‌نیم قبل از آن بود و برای آزادکردن یک سلیمانی دیگر یعنی جناب آقای دکتر مسعود سلیمانی دانشمند بزرگ کشورمان که یک‌سال در بدترین شرایط اسیر آمریکا بود.»

وزیر امور خارجه اضافه کرد: «فردی که از طرف آمریکا می‌خواست در این زمینه مذاکره کند و ما از او استفاده بکنیم، آقایی را همراه خودش آورد که بعدا معلوم شد این آقا ۱۰سال قبل از آن در رژیم صهیونیستی بوده است. او را نمی‌شناختیم و خبر نداشتیم، ما فقط طرف ملاقات‌کننده را می‌شناختیم و آن آقا فقط یادداشت برمی‌داشت و بعد هم عکسی با من گرفت.»

او گفت: «برای من راحت‌ترین کار این است که بنشینم و شعار بدهم ولی بالاخره آقای مسعود سلیمانی دانشمند ماست که در بند آمریکایی‌ها بود. افتخار داشتم با آقای سلیمانی از زوریخ به‌عنوان راننده در هواپیما همراه ایشان بنشینم که ایشان را به سلامتی به ایران بیاوریم و در هواپیما به من گفت که چه اتفاقاتی برایش در آمریکا افتاده است.»

ظریف ادامه داد: «برادر عزیزم آقای کریمی‌قدوسی؛ گناه من این بود که برای آزادکردن او با کسانی گفت‌وگو کنم که از آنها هیچ خوشم نمی‌آید. شما بپذیرید اگر حضرت آقا می‌فرمایند اینهایی که پشت میز مذاکره می‌نشینند، همان تروریست‌های بغداد هستند، من که مجبور هستم در مقابل اینها بنشینم و با آنها گفت‌وگو کنم، من هم این را درک می‌کنم و اگر لبخندی پشت میز مذاکره می‌زنم برای این است که مقاومت مردم ایران را برابر زورگویی‌های آنها نشان بدهم.»

رئیس دستگاه دیپلماسی خاطرنشان کرد: «یک روز جلو کری نماز خواندم. وقتی نماز تمام شد، به او گفتم می‌دانید برای چرا اینجا نماز خواندم برای اینکه به خودم یادآوری کنم که قدر قدرت خداست تو نیستی. روش ما در مذاکره با آمریکا این بوده است. من با صدام هم ملاقات و مذاکره کردم خیال می‌کنید خوشم می‌آمد با صدام مذاکره کنم؟ خیال می‌کنید لذت بردم از اینکه روبه‌روی صدام نشستم؟ نه کار من است و ناگزیرم. چاره‌ای ندارم. این را به‌عنوان یک گناه از من ثبت نکنید ان‌شاء‌الله کفاره گناهان ما خواهد بود.»

او با اشاره به اظهارات کریمی مبنی بر اینکه ظریف درخواست مذاکره کرده است، گفت: «من هرچه گفتم علنی گفتم اما فرمودید که بنده درخواست مذاکره کردم. این مصاحبه هم با اشپیگل هم موجود است. یکی از محکم‌ترین مصاحبه‌هایم هست بارها حضرت آقا فرمودند که فلانی محکم صحبت می‌کند.»

ظریف گفت: «سوال این است آیا در پی قتل سلیمانی احتمال مذاکره با آمریکا را رد می‌کنید؟ پاسخ من این بود نه! من هرگز این احتمال را که افراد رویکرد خود را تغییر داده و واقعیات را دریابند، رد نمی‌کنم. برای ما مهم نیست چه کسی در کاخ سفید ساکن است؛ آنچه مهم است نحوه رفتار آنهاست. دولت ترامپ می‌تواند گذشته‌اش را اصلاح کرده، تحریم‌ها را برداشته و به میز مذاکره برگردد، ما هنوز پشت میز مذاکره هستیم یعنی پنج به علاوه یک. آنها هستند که میز را ترک کرده‌اند. ایالات متحده و آسیب عظیمی به مردم ایران وارد کرده است.»

وزیر امور خارجه خاطرنشان کرد: «روزی فرا خواهد رسید که آنها باید بابت آن آسیب خسارت بدهند. ما صبر زیادی داریم. این پاسخی است که من ‌آنجا دادم. اگر بخواهید سخنرانی حضرت آقا را داریم که فرمودند اگر توبه کند و تعهداتش را انجام دهد، می‌تواند در قالب ۱+۵ مذاکره کند اخیرا هم‌ آقا دوباره این را فرمودند.»

ظریف گفت: «در ادامه خبرنگار اشپیگل پرسید که انتظار شما از اروپا چیست؟ گفتم برای اروپا فاجعه است که مطیع و فرمانبردار آمریکا باشد. بعد درباره اینستکس پرسید و گفتم با گذشت بیش از یک‌سال‌ونیم از خروج آمریکا از برجام، اروپایی‌ها حتی نتوانستند اینستکس را راه بیندازند. خبرنگار در ادامه پرسید که سلیمانی معمار راهبرد ایران در اعمال نفوذ در منطقه از طریق پشتیبانی نظامی از متحدانش بود. آمریکا سلیمانی را بابت مرگ صدها نفر از سربازانش در عراق مقصر قلمداد کرده است؟ گفتم آمریکا اروپا و کل جامعه بین‌الملل به سردار سلیمانی به واسطه پیروزی بر داعش مدیون هستند.»

وزیر امور خارجه  عنوان کرد: «به خبرنگار گفتم که واقعیات این منطقه برای ایالات متحده غیرقابل درک است. آنها همیشه از نیروهای نیابتی صحبت می‌کنند اما ایران نیروی نیابتی ندارد. نیروهای نیابتی ما میلیون‌ها نفر هستند که برای سوگواری مرگ یک سردار به خیابان آمدند. این افراد را نمی‌توان به خیابان آورد.»

ظریف تأکید کرد: «خبرنگار پرسید ‌آیا ممکن است که تندروها در ایالات متحده این واکنش ملایم ایران یعنی ضربه به عین‌الاسد را نشانه ضعف ایران بپندارند؟ پاسخ دادم آسیبی که ما به ایالات متحده وارد کردیم، گسترده است؛ چراکه آمریکا با تمام توانمندی نظامی‌اش نتوانست از برخورد موشک‌ها به پایگاه‌هایش جلوگیری کند و این نشان‌دهنده آن است که آمریکا تا چه حد آسیب‌پذیر است. اما آسیب واقعی را خود آمریکایی‌ها به خودشان وارد کردند با نفرتی که ایالات متحده در مردم منطقه ایجاد کرده است. قتل شهید سلیمانی آغاز پایان حضور ایالات متحده در منطقه ماست.»

وزیر امور خارجه ادامه داد: «دوستان عزیز جمله‌ای را هم که از من نقل کردید، این است که ایالات متحده آمریکا از مردم ایران می‌ترسد. مردم ایران مایه عزت و اقتدار ما هستند. فکر می‌کردم همه ما باور داریم آنچه ایالات متحده را شکست داده، موشک‌های ما نیست، گرچه موشک‌های ما مهم هستند. آنچه ایالات متحده را شکست داده، فرهنگ ایثار و شهادت این ملت است.»

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.