کسانی که قصد کار اجرایی دارند، اشتباه به مجلس رفته‌اند

واعظی: مجلس و کمیسیون‌های آن در بورس دخالت نکنند

رئیس دفتر رئیس‌جمهوری با بیان اینکه مجلس در مسائل ریز اجرایی نباید دخالت کند، گفت: «مجلس و کمیسیون‌های آن در بورس دخالت نکنند. کسانی که قصد کار اجرایی دارند، اشتباه به مجلس رفته‌اند، ما دخالت نمایندگان مجلس در کار دولت را نمی‌پسندیم.»

شهروندآنلاین: رئیس دفتر رئیس‌جمهوری با بیان اینکه مجلس در مسائل ریز اجرایی نباید دخالت کند، گفت: «مجلس و کمیسیون‌های آن در بورس دخالت نکنند. کسانی که قصد کار اجرایی دارند، اشتباه به مجلس رفته‌اند، ما دخالت نمایندگان مجلس در کار دولت را نمی‌پسندیم.» محمود واعظی در حاشیه جلسه هیأت دولت در جمع خبرنگاران درخصوص لایحه بودجه ۱۴۰۰‌ اظهار کرد: «متأسفانه امسال شاهد آن هستیم که به جای نگاه حرفه‌ای و کارشناسی، بودجه بیشتر ابزاری برای تبلیغات و حمله به دولت یا ابزاری برای تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ شده است.»

رئیس دفتر رئیس‌جمهوری افزود: «چهل سال است که دولت‌های مختلف به مجالس مختلف لایحه بودجه ارایه کرده‌اند و همیشه بودجه یک روند ثابت داشته که در کمیسیون تلفیق بررسی و مشترکا با سازمان برنامه و بودجه و دستگاه‌های مختلف بررسی و بعد جمع‌بندی و اعلام می‌شده است. این اولین سال بعد از انقلاب است که ما شاهد این هستیم که از روزی که بودجه را به مجلس فرستادیم، نماینده‌های مجلس از رئیس مجلس گرفته تا سایر نمایندگان همواره مصاحبه و تبلیغ می‌کنند.»

او ادامه داد: «همه وزرا در کمیسیون تلفیق شرکت می‌کنند و جلسات سران سه قوه برگزار و حرف‌ها زده شده است؛ پرخاش‌های اینچنینی و مطرح‌شدن مسائلی که خودشان خلاف آن عمل می‌کنند، درست نیست.»

واعظی بیان کرد: «توصیه ما این است همان‌طور که مجالس و دولت‌های گذشته تعامل و همکاری برای تأیید بودجه داشتند، باید الان هم به همان صورت باشد.»

رئیس دفتر رئیس‌جمهوری اضافه کرد: «اینکه ما می‌بینیم بودجه یک ابزار سیاسی و تبلیغاتی و به بخشی از کارهای انتخاباتی ۱۴۰۰ تبدیل شده است، نه به صلاح مجلس، نه دولت و نه مردم است.»

واعظی درخصوص نوسانات اخیر بورس نیز گفت: «همیشه در همه جای دنیا بورس روندی ثابت ندارد؛ بورس فرازونشیب دارد و در مقطعی از مسائل سیاسی و اقتصادی و بین‌المللی تأثیر می‌پذیرد. مسئولان نیز همیشه به دنبال بهانه‌ای هستند که بگویند روند کاهشی بورس به این دلیل است.»

او افزود: «وزیر صمت ما براساس مأموریت خود یک هدف دنبال می‌کند و وزیر اقتصاد ما نیز هدفی دیگر دنبال می‌کند، به هر حال جلسه هیأت دولت برای همین شکل گرفته است و این موضوع جدیدی نیست و به نظر من بورس نیز مانند بقیه بازارها ثبات خود را به دست می‌آورد.»

رئیس دفتر رئیس‌جمهوری تأکید کرد: «خواهش ما این است که دخالت‌ها در بورس کم شود، یعنی ما به عنوان دولت معتقدیم که تنها باید از بورس حمایت کنیم و تصمیم‌گیری را به عهده شورای‌عالی بورس و رئیس بورس بگذاریم. از مجلس و کمیسیون‌های مجلس نیز می‌خواهیم در بورس دخالت نکنند. یک جلسه می‌گذارند و مصاحبه می‌کنند، به محض اینکه بورس مثبت می‌شود، اعلام می‌کنند که دولت نتوانست و ما مشکل بورس را حل کردیم و به محض اینکه بورس منفی می‌شود، می‌گویند که ما از اول تذکر داده بودیم، بنابراین به نظر می‌رسد که مجلس مأموریت خود را دارد و نباید دخالت کند.»

او با بیان اینکه مجلس در مسائل ریز اجرایی نباید دخالت کند، گفت: «به جای دولت در سفرهای استانی تصمیم می‌گیرند. کسانی که قصد کار اجرایی دارند، اشتباه به مجلس رفته‌اند و باید به دولت می‌آمدند و کار اجرایی می‌کردند. ما دخالت نمایندگان مجلس در کار دولت را نمی‌پسندیم.»

واعظی ادامه داد: «دلیل اینکه ما امروز کمتر صحبت می‌کنیم این است که نمی‌خواهیم اختلاف به وجود بیاید. ما نیز همان ادبیات سخیفی که برخی از نمایندگان علیه دولت و وزرا به کار می‌برند، می‌توانیم به کار ببریم، اما قطعا به صلاح همبستگی و انسجام کشور نیست. خواهش می‌کنیم که در توییت کردن و صحبت کردن، اخلاق اسلامی را رعایت کنند.»

او در پایان اظهار کرد: «در مجموع درخصوص بورس در ستاد اقتصادی دولت صحبت کردیم. مردمی که براساس نظر وزیر اقتصاد اعتماد کردند و وارد بورس شدند، قطعا دولت اجازه نخواهد داد که ضرر کنند. کسانی که برای دولت آمدند و اعتماد کردند، ما باید دنبال کنیم که سلب اعتماد نشود، اما برداشت ما این است که اگر نگاه ما به بورس همان نگاهی باشد که در همه دنیاست، در بلندمدت جواب خواهد داد و ما به آینده خوشبین هستیم.»

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.