چگونه جواز تأسیس استخراج رمز ارز را بگیریم؟

خوداظهاری فعالان صنعت ماینینگ پنجم بهمن‌ خاتمه پیدا می‌کند

در حال حاضر هیچ‌یک از متقاضیان پروانه بهره‌برداری برای استخراج قانونی بیت‌کوین دریافت نکرده‌اند.

شهروندآنلاین: مدیرکل سرمایه‌گذاری و امور طرح‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت با تشریح جزئیات دریافت مجوز استخراج رمزارز، گفت: «فعالان صنعت ماینینگ تا پنجم بهمن‌ فرصت دارند با طی فرآیند خوداظهاری نسبت به پرداخت حقوق و عوارض دولتی و دریافت گواهی پرداخت اقدام کنند.»

علیرضا هادی به شرح جزئیات مربوط به صدور مجوز‌های دستگاه‌های استخراج رمزارز پرداخت.

او درباره روند قانونی‌شدن استخراج رمزارز در ایران گفت: «استخراج رمزارز با تصویب‌نامه ۵۸۱۴۴ (سیزدهم مرداد سال ۹۸) شکل قانونی به خود گرفت و پس از تصویب‌نامه هیأت وزیران صادره در خصوص ارایه فرصت برای خوداظهاری ماینر‌های (دستگاه استخراج رمزارز) قاچاق موجود در کشور، با همکاری فعالانه گمرک و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، بستر لازم برای فرآیند خوداظهاری در سامانه «بهین‌یاب» فراهم شده و امکان دریافت حقوق و عوارض دولتی از پنجم دی ماه ۹۹ وجود دارد.»

مدیرکل سرمایه‌گذاری و امور طرح‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت با تأکید بر اینکه پنجم بهمن‌ماه فرصت ثبت‌نام متقاضیان، پرداخت حقوق و عوارض دولتی به پایان می‌رسد، گفت: «فعالان این حوزه برای دریافت مجوز فعالیت از وزارت صمت و اعلام فهرست مراکز دارای جواز تأسیس استخراج رمزارز برای متقاضیانی که قصد واگذاری دستگاه‌ها را دارند تا پنجم اسفندماه فرصت دارند. آنها باید با بارگذاری مدارک مورد نظر در سامانه بهین‌یاب، ماینر‌های غیرقانونی یا ضبط‌شده خود را تعیین تکلیف کنند.»

او درباره صدور جواز تأسیس استخراج رمز ارز تصریح کرد: «صدور جواز تأسیس از بیست‌وهشتم آبان سال گذشته آغاز و تاکنون ۱۳۸۰ فقره جواز تأسیس در سراسر کشور و مناطق آزاد و ویژه اقتصادی صادرشده است تا متقاضیان بتوانند زیرساخت‌های موردنیاز مانند زمین، ساختمان، برق و… را فراهم کرده و تجهیزات لازم را خریداری کنند.»

به گفته هادی، متقاضیان پس از آن با دریافت پروانه بهره‌برداری، امکان آغاز فعالیت مجاز را دارند و در حال حاضر هیچ‌ یک از متقاضیان پروانه بهره‌برداری را دریافت نکرده‌اند.

او درباره اینکه کدام کشور‌ها اکنون برای استخراج بیت‌کوین در کشور مجوز دریافت کرده‌اند، گفت: «صرفا دارندگان شماره شناسه ملی اعم از اشخاص حقوقی و حقیقی امکان دریافت مجوز در سامانه را دارند.»

او خاطرنشان کرد: «البته بر اساس دستورالعمل صدور مجوز فعالیت استخراج رمزارز که سال گذشته صادرشده، اشخاص غیرایرانی در قالب اشخاص حقوقی امکان سرمایه‌گذاری دارند که بر اساس اطلاعات سامانه، تعداد سرمایه‌گذاران غیر ایرانی در این زمینه در مقابل متقاضیان ایرانی ناچیز است.»

۴۵درصد قرارداد‌های برق غیر یارانه‌ای در اختیار خارجی‌ها

به گفته مدیرکل سرمایه‌گذاری و امور طرح‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت، حدود ۴۵درصد قرارداد‌های برق غیریارانه‌ای (با نرخ متوسط ۹۶۵۰ ریال برای هر کیلووات-ساعت) به میزان ۱۴۰ مگاوات در زمینه استخراج رمز ارز، مربوط به سرمایه‌گذاران خارجی است.

او درباره اینکه متقاضیان کدام شهر‌ها بیشتر درخواست مجوز‌ها داشته‌اند، گفت: «متقاضیان در سراسر کشور جواز تأسیس دریافت کرده‌اند ولی در استان خراسان رضوی ۲۵۱ فقره (۱۸درصد کل جوازها)، استان تهران، ۱۴۸ فقره (۱۱درصد کل جوازها)، استان زنجان ۱۰۹ فقره (۸درصد کل جوازها)، استان آذربایجان شرقی ۱۰۸ فقره (۸درصد کل جوازها) و استان آذربایجان غربی ۹۵ فقره (۷درصد کل جوازها) جواز تأسیس صادرشده است.

هادی در پاسخ به این سوال که آیا از خارجی‌ها هزینه برق اضافی دریافت می‌شود، افزود: «نرخ برق غیریارانه‌ای بر اساس مصوبه هیأت وزیران برای این کار به نرخ متوسط صادراتی ۹۶۵ تومان برای هر کیلووات – ساعت در نظر گرفته‌شده که بالغ بر ۱۴ برابر نرخ برق صنعتی است. البته تخفیف‌های تعرفه‌ای فنی نظیر ولتاژ اتصال و تخفیف مصرف در ماه‌های غیرگرم نیز به وسیله وزارت نیرو اعمال می‌شود که نرخ را در هشت ماه غیر گرم به ۴۸۰ تومان (بیش از ۷ برابر نرخ برق صنعتی) می‌رساند. تمام مصرف‌کنندگان اعم از ایرانی و غیرایرانی مشمول پرداخت این نرخ برق غیررایانه‌ای هستند.

او راه‌اندازی فرآیند خوداظهاری با پیگیری معاونت حقوقی رئیس‌جمهوری و همکاری ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز بر اساس مصوبه هیأت‌وزیران صورت گرفته را صرفا کمک به فعالان اقتصادی این حوزه و رفع مشکلات آنها در پرونده‌های تعزیراتی تشکیل‌شده می‌داند.

او درباره مراحل کاری گفت: «همه مراحل فرآیند خوداظهاری در سامانه بهین‌یاب به ‌صورت الکترونیکی انجام و حقوق و عوارض دولتی به‌ صورت خودکار محاسبه می‌شود. متقاضی نیز می‌تواند مبلغ اعلام‌شده را به ‌صورت الکترونیکی پرداخت کند.»

هادی با اشاره به این موضوع که محدودیتی برای ثبت ماینر‌ها وجود ندارد، خاطرنشان کرد که هر فرد، هر تعداد ماینری که دارد را می‌تواند در فرآیند خوداظهاری اعلام کند. اگر قبلا از گمرک اطلاعات مالی آن را گرفته باشیم امکان پرداخت حقوق و عوارض دولتی فراهم می‌شود.

در غیر این صورت با گمرک مکاتبه کرده و اطلاعات مالی مربوط به عوارض را از گمرک دریافت و در سامانه ثبت می‌کنیم تا امکان پرداخت حقوق دولتی فراهم شود.

او تأکید کرد: «پس از اتمام فرآیند و صدور گواهی خوداظهاری، تمام قضات تعزیرات حکومتی امکان سنجش اصالت گواهی‌ها را بر اساس شناسه یکتای صادره در سامانه بهین‌یاب دارند و این کار قاضی را از استعلام فیزیکی اصالت گواهی و سرگردانی متقاضیان بی‌نیاز می‌کند.»

مهلت تا ۵ بهمن‌

فرایند خوداظهاری در پایان وقت پنجم بهمن‌ خاتمه پیدا می‌کند و فعالان این حوزه فقط تا این زمان فرصت دارند نسبت به پرداخت حقوق و عوارض دولتی و دریافت گواهی پرداخت اقدام کنند. او درباره آخرین وضعیت صدور مجوز در سامانه وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: «تا کنون ۱۸۷۰ متقاضی برای دریافت مجوز ثبت‌نام کرده‌اند و ۱۳۸۰ مجوز صادرشده است. در حال حاضر هیچ‌ یک از متقاضیان پروانه بهره‌برداری برای استخراج قانونی بیت‌کوین دریافت نکرده‌اند.»

واحد‌های استخراج رمزارز پروانه بهره‌برداری ندارند

به گفته هادی بر اساس اعلام وزارت نیرو با ۲۱ بنگاه به میزان ۳۱۰ مگاوات قرارداد منعقد شده است که هفت واحد در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی مستقر هستند که برای هیچ‌ یک پروانه بهره‌برداری در سامانه بهین‌یاب صادر نشده است. اکثر دریافت‌کنندگان جواز تأسیس از قبل دستگاه‌های قاچاق داشته‌اند و پس از طی‌شدن مراحل خوداظهاری امکان دریافت پروانه بهره‌برداری خواهند داشت.

۶۵ هزار دستگاه ماینینگ قانونی شد

او درباره وضعیت خوداظهاری در سامانه بهین‌یاب افزود: «تا کنون دو هزار و ۵۶۰ متقاضی در سامانه ثبت‌نام کرده و حدود ۱۵۳۶ مورد کار‌های مربوط به پرداخت خقوق و عوارض دولتی و دریافت مجوز خود را نهایی کرده‌اند. تا کنون ۱۲ میلیارد تومان عوارض دولتی برای ۶۵ هزار و ۵۰۰ دستگاه از سوی متقاضیان پرداخت‌ شده است. البته مجموع تعداد ماینر‌های اظهارشده در فرآیند، ۱۲۷ هزار دستگاه بوده که لازم است دارندگان آنها مراحل پرداخت را به اتمام برسانند تا گواهی پرداخت را دریافت کنند.»

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.