منطقه سبز آمریکا!

مراسم تحلیف بایدن زیر تدابیر شدید امنیتی گویا در جایی شبیه منطقه سبز بغداد انجام می شود

در آستانه ورود جو بایدن به کاخ سفید و شروع به کار به عنوان چهل‌وششمین رئیس‌جمهوری آمریکا، تدابیر امنیتی سختگیرانه‌ای در واشنگتن اعمال شده است.

راضیه زرگری- بایدن قرار است پس از ادای سوگند حوالی ظهر چندین دستورالعمل اجرایی با هدف تغییر سیاست در موضوعاتی مانند محیط زیست و مهاجرت صادر کند.

ترامپ که در مراسم تحلیف شرکت نمی‌کند، سه‌شنبه شب عفو‌های زیادی انجام داد. او دستور منع کارمندان کاخ سفید از لابی‌گری دولت را لغو کرد. در آستانه ورود جو بایدن به کاخ سفید و شروع به کار به عنوان چهل‌وششمین رئیس‌جمهوری آمریکا، تدابیر امنیتی سختگیرانه‌ای در واشنگتن اعمال شده است.

بیش از ۲۵ هزار نیروی گارد ملی از ترس خشونت‌های بیشتر در واشنگتن مستقر شده‌اند، با استقرار بیشتر از سه برابر نیرویی که هم اکنون به طور کل در عراق، افغانستان، سومالی و سوریه مستقر است واشنگتن شبیه یک منطقه جنگی است.

تمامی خیابان‌ها بسته شده؛ بلوک‌های سیمانی و کانتینرهای بزرگ ورودی‌های منطقه مرکزی شهر را بسته‌اند. نیروهای امنیتی می‌گویند اطلاعاتی دارند که نشان می‌دهد نهادهای داخلی قرار است هدف تروریست‌های راستگرا قرار بگیرند.

روز بزرگ

با بسته‌شدن واشنگتن به نظر نمی‌رسد جمعیتی برای مراسم تحلیف رئیس‌جمهوری حاضر شود؛ پاندمی بهانه بسیار خوبی برای خالی نگهداشتن محل مراسم است.

نشنال مال که در روزهای تحلیف دیگر رئیس‌جمهوران آمریکا مملو از جمعیت بوده امروز همچون منطقه سبز بغداد بسته شده و قرق است. در عوض ۲۰۰ هزار پرچم به نشانه کسانی که نمی‌توانند در مراسم شرکت کنند کاشته شده است.

بایدن قرار است درباره امید به اتحاد مجدد کشورش در تحلیفش سخن بگوید، درباره هدفی مشترک و اینکه او رئیس‌جمهوری همه آمریکایی‌هاست و نه فقط کسانی که به او رأی داده‌اند.

ظهر (چهارشنبه) به وقت واشنگتن دی‌سی جو بایدن به عنوان چهل‌و‌ششمین رئیس‌جمهوری آمریکا سوگند یاد می‌کند و برنامه‌های ویژه‌ای برای این «روز بزرگ» با تدابیر امنیتی ویژه هماهنگ شده است.

نیویورک‌تایمز در گزارشی توصیفی به حال و هوای شهر در روز تحلیف بایدن پرداخته است. سکوتِ صبح زود گریبان پایتخت را گرفته بود و سربازان مسلح صحنه‌ای که جوزف آر بایدن قرار است ظهر سوگند یاد کند و چهل‌وششمین رئیس‌جمهوری ایالات متحده باشد را محاصره کرده‌اند.

ترامپ که پس از هجوم طرفداران افراطی‌اش، تا حد زیادی از دید عموم افتاد، از کاخ سفید خارج و به فلوریدا پرواز کرد.

ترامپ کاخ سفید را ترک کرد

 به گزارش نیویورک تایمز، قبل از ترک کاخ سفید از سوی ترامپ، هلیکوپتر ویژه رئیس‌جمهوری آمریکا در محوطه کاخ سفید فرود آمد و ترامپ به همراه همسرش سوار بر آن شد تا راهی فرودگاه شود و به فلوریدا برود.

همزمان با ترک کاخ سفید از سوی ترامپ، جو بایدن، رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا راهی کلیسا شد تا در مراسم نیایشی شرکت کند.

ترامپ در سخنانی ضمن تشکر از مردم و همه دوستان، خانواده و همکارانش طی چهار سال گذشته اعلام کرد که دستاوردهای زیادی داشته است.

او گفت: «کاری که ما کردیم شگفت‌انگیز بود. ما ارتش آمریکا را بزرگ کردیم. ما یک دولت معمولی نبودیم. ما یک شاخه جدید در ارتش به وجود آوردیم.»

ترامپ که دستاوردهایش را در جمله‌های کوتاه گوشزد می‌کرد، ادامه داد: «ما از کهنه‌سربازان حمایت کردیم. معافیت‌های مالیاتی زیادی ایجاد کردیم. سیستم مالیاتی را اصلاح کردیم. شغل‌های زیادی ایجاد کردیم.» او مدعی شد اگر کرونا نبود آمار ما در ایجاد شغل غیر قابل باور می‌شد.

اولین رئیس‌جمهوری که در تحلیف نفر بعدی شرکت نمی کند

 

او اولین رئیس‌جمهوری در بیش از 150 سال است که در مراسم تحلیف جانشین خود شرکت نمی‌کند. حتی قبل از سوگند یادكردن بایدن، ترامپ تلاش كرد تا از هر فرصتی برای درگیرکردن سیاسی ملت در میان مرگبارترین بیماری همه‌گیر در یك قرن استفاده کند.

سه‌شنبه‌شب برای اولین‌بار از زمانی که ویروس کرونا در یک سال اخیر در آمریکا شیوع پیدا کرد، مراسم بزرگداشت بیش از 400 هزار آمریکایی کشته‌شده بر اثر این بیماری برگزار شد.

بایدن در حالی که مقابل نماد یادبود لینکلن ایستاده بود، گفت: «برای بهبودی باید به یاد بیاوریم. گاهی سخت است که به یاد بیاوری؛ اما این‌گونه بهبودی می‌یابیم. رسیدن به بهبودی برای کشور مهم است و به همین دلیل امروز ما اینجا هستیم.»

سازمان‌دهندگان مراسم تحلیف به علت پاندمی کرونا تعداد شرکت‌کنندگان را از ۲۰۰ هزار نفر به ۱۰۰۰ تن کاهش داده‌اند. انتظار می‌رود بیشتر اعضای کنگره و سه رئیس‌جمهوری در قید حیات آمریکا شامل باراک اوباما، جورج بوش پسر و بیل کلینتون در مراسم حاضر باشند.

اولین دستورات اجرایی بایدن

یک دستیار ارشد جو بایدن گفته است که رئیس‌جمهوری جدید آمریکا قصد دارد در خاتمه روز شلوغ مراسم تحلیفش از اختیارات خود در ریاست‌جمهوری برای اعمال تغییرات در سیاست‌های مربوط به مسکن، وام‌های دانشجویی، تغییرات آب‌وهوایی و مهاجرت استفاده کند.

ران کلین، رئیس‌دفتر بایدن گفت که در روز تحلیف ریاست‌جمهوری او از «تقریبا ۱۲» اقدام اجرایی سابقا وعده داده‌شده رونمایی خواهد کرد. ملحق‌شدن مجدد به توافق آب‌وهوایی پاریس، لغو ممنوعیت مسافرتی در قبال چند کشور مسلمان، تمدید توقف در قبال پرداخت وام‌های دانشجویی فدرال، متوقف‌کردن اخراج‌ها و توقیف‌ها در قبال مستأجران و الزامی‌کردن ماسک در سفرهای بین ایالتی  ازجمله اقداماتی است که در ابتدای کار قرار است در دولت بایدن اتخاذ شود.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.