چرنوبیل دوم در راه است؟

انفجار موتور یک موشک هسته‌ای در روسیه

براساس اعلام شرکت دولتی انرژی اتمی روسیه موسوم به «روس‌اتم» در انفجاری که در زمان تست موتور یک موشک با سوخت مایع در منطقه‌ای در شمال روسیه در روز پنجشنبه رخ داد، 5نفر کشته و 3نفر زخمی شدند؛ حادثه‌ای که البته منجر به ثبت افزایش غیرعادی تشعشعات هسته‌ای در منطقه شده و منابع و رسانه‌های غربی برخلاف گفته مقامات روسیه آن را مربوط به انفجار موشکی با سوخت هسته‌ای دانسته‌اند.

در ابتدا مقامات روسیه گفته بودند که در این حادثه در محل سایت موسوم به نیونوکسا دونفر کشته و 6نفر زخمی شدند. «روس‌اتم» به رسانه‌های روسیه اعلام کرده که تیم‌های فنی و مهندسی‌اش درحال رسیدگی به آن‌چه که این شرکت «یک منبع قدرت ایزوتوپی» برای سیستم پیشران موشک خوانده، بودند.
سایت نیونوکسا تقریبا برای تمامی آزمایشات موشک‌های مورد استفاده نیروی دریایی روسیه استفاده می‌شود. مقامات شهر سورودوینسک گفتند که بعد از این انفجار برای حدود ۴۰دقیقه سطح تشعشعات رادیواکتیوی بالاتر از حد معمول رفت اما در ادامه این تشعشعات کاهش یافت.
درعین حال گزارش شده مقامات محلی سریعا به دنبال خرید قرص‌های یُد رفتند و گزارش شده که محموله‌های قرص‌های یُد نزد داروخانه‌ها در شهرهای سورودوینسک و آرخانجلسک تمام شده‌اند. رسانه‌ها گزارش دادند که وضع چیزی شبیه به وضع زمان وقوع فاجعه هسته‌ای‌ سال ۱۹۸۶ در نیروگاه هسته‌ای چرنوبیل اوکراین است که متعاقب آن محموله‌های قرص‌های ید برای مردم منطقه‌های اطراف این نیروگاه استفاده شدند.
این دومین حادثه رخ‌داده در یک هفته گذشته، در ارتباط با انفجار مهمات و موشک‌ها در روسیه است. روز دوشنبه گذشته نیز یک‌نفر در آن‌چه که مقامات روسیه انفجار انبار مهمات در سیبری خواندند، کشته و 8نفر دیگر زخمی شدند. در پی این حادثه نیز، مقامات اعلام کردند که نزدیک به ۱۱‌هزار نفر را از مناطق اطراف تخلیه کرده‌اند و فیلمی تأیید نشده نیز در شبکه‌های اجتماعی از این حادثه منتشر شد که وقوع آن را نیز منتسب به انفجار مواد و مهمات هسته‌ای دانسته بود.
خبرگزاری رویترز گزارش داد، کارشناسان هسته‌ای آمریکا در پی انفجار روز پنجشنبه، آن را ناشی از «یک اشتباه سهوی» در زمان تست یک موشک کروز مجهز به سیستم پیشران هسته‌ای دانسته‌اند که در نتیجه آن، افزایش تشعشعات رادیواکتیو در شمال روسیه ثبت شده است.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.