بازار داغ گوسفند آنلاین!

سود 10 تا 30‌ هزار تومانی دلال‌ها از خرید و فروش هر کیلو گوسفند زنده

در آستانه عید قربان قیمت دام هم نجومی شد. درحالی رئیس اتحادیه دامداران نرخ مصوب هر کیلو دام سبک را حدود 42‌هزار تومان اعلام می‌کند که قیمت‌ها در بازار به کیلویی 68‌هزار تومان هم رسیده است. البته فعالان صنفی معتقدند که بازار کشش چنین قیمت‌هایی را ندارند و تقاضا نسبت به سال‌های گذشته حدود 30‌درصد کمتر شده است. سلطانی، رئیس اتحادیه دامداران پیشتر به «شهروند» گفته بود که میزان تولید دام در شرایط مطلوبی قرار داشته و از طرفی هم جلوی قاچاق گرفته شده، به همین دلیل عرضه بیش از تقاضاست و دلیلی برای گران‌فروشی وجود ندارد.

سود دلالی دام چقدر است؟

نرخ مصوب ۴۲ ‌هزار تومانی برای فروش دام اما در شرایطی تعیین شده که رئیس شورای تامین دام معتقد است فروش گوسفند به قیمت بالای ۳۶ ‌هزار تومان زیاده‌خواهی واسطه‌هاست. رئیس اتحادیه دامداران هم می‌گوید هر کیلو دام را در بهترین حالت از دامداران ۳۲ ‌هزار تومان می‌خرند، به عبارت دیگر در بهترین حالت دلال‌ها از هر کیلو فروش دام ۱۰ ‌هزار تومان سود می‌برند که اگر قیمت ۶۸ هزار تومانی را مبنا قرار دهیم، دلال‌ها از خریدوفروش دام چیزی حدود یک‌میلیون و ۸۰۰ ‌هزار تومان سود به جیب می‌زنند.

وقتی قیمت دام دو برابر شد

اگر وزن هر دام را حدود ۵۰ کیلو در نظر بگیرم، خرید یک رأس گوسفند برای شما حدود ۲ ‌میلیون تومان آب می‌خورد. این درحالی است که ‌سال گذشته برای عید قربان هر کیلو دام زنده بین ۲۴ تا ۲۵ هزار تومان به فروش می‌رسید. به نظر می‌رسد امسال قیمت دام زنده به دلیل بالا رفتن هزینه‌های پرورش و نگهداری در مقایسه با‌ سال قبل افزایش یافته است. البته قیمت دام زنده براساس فاکتورهایی مثل نژاد، سن و… با هم متفاوت است و ممکن است در شهرهای مختلف با نوسانات اندکی عرضه شود.

بازار داغ فروش اینترنتی دام

البته بازار خرید و فروش دام این روزها دیگر مثل گذشته نیست و خیلی راحت می‌توانید به صورت اینترنتی خرید خود را انجام دهید. در این سایت‌ها انواع دام سبک از نژادها و شهرهای مختلف به فروش می‌رسند. جالب اینجاست که قیمت نژادهای مختلف دام سبک در این سایت‌ها از ۳۲ ‌هزار تومان شروع شده و به ۴۵ تومان می‌رسد و حتی در این سایت‌ها هم تعرفه و قیمتی که برای خرید و فروش دام زنده برای عید قربان درنظر گرفته شده، رعایت می‌شود. البته باید هنگام خرید از این سایت‌ها حواستان را جمع کنید و مراقب کلاهبرداری‌های اینترنتی هم باشید.

خبری از بازار سیاه نیست

درحالی که برخی از گزارش‌ها حاکی از فروش دام زنده با قیمت ۶۸ ‌هزار تومان است، اما مسئولان این موضوع را تکذیب کرده و می‌گویند دام زنده حتما باید با قیمت مصوب ۴۲ ‌هزار تومان به فروش برسد و خرید و فروش بالاتر از این مبلغ تخلف محسوب می‌شود. یک مقام مسئول در اتحادیه سراسری دامداران درباره این‌که آیا در آستانه عید قربان بازار سیاه در خرید و فروش دام وجود دارد یا نه، به «شهروند» می‌گوید: «خوشبختانه امسال به دلیل بارش باران مراتع وضع خوبی داشتند و دامداران توانستند دام‌های زیادی را پرورش دهند. همین موضوع باعث شد امسال برخلاف گذشته بازار سیاه نداشته باشیم. اخباری هم که درباره گران‌فروشی‌ها مطرح شده، درست نیست، با این حال از مردم می‌خواهیم اگر برای خرید دام زنده با مبلغی بالاتر از مبلغ مصوب اتحادیه روبه‌رو شدند، خرید نکرده و تخلف را گزارش دهند و از مراکز مجاز دام‌های مورد نیاز خود را خریداری کنند.»

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.