مردم رنج می‌کشند زیرا اجناس از قیمت تعادلی خود خارج شده است

حسن روحانی: صادرات غیر نفتی کشور در سال جاری ۲۸ میلیارد دلار بود

رئیس‌جمهوری گفت: «حدنگاری بهترین راه برای حفاظت از منابع طبیعی است و با این کار می‌توانیم جلوی زمین‌خواری را بگیریم، این یک کار بزرگی برای مقابله با فساد است.»

شهروندآنلاین: مراسم بهره‌برداری و افتتاح طرح‌های آب و خاک و منابع طبیعی وزارت جهاد کشاورزی در استان‌های اردبیل، خوزستان و گلستان صبح امروز با حضور حجت‌الاسلام حسن روحانی، رئیس‌جمهوری، برگزار شد.

روحانی در این مراسم پس از استماع گزارش وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه در زمینه حدنگاری یا کاداستر هر کمکی لازم است را اعلام کنید، گفت: «ما باید از زمین‌ها و و منابع طبیعی کشور به خوبی حراست کنیم.»

او افزود: «حدنگاری بهترین راه برای حفاظت از منابع طبیعی است و با این کار می‌توانیم جلوی زمین‌خواری را بگیریم. این یک کار بزرگی برای مقابله با فساد است.»

نکات مهم سخنان او چنین است:

-مقابله با بیان‌زایی از طریق درختکاری و سایر طرح‌ها کار بزرگ و خوبی است که در خوزستان انجام شده است.

-ما باید پروژه‌های بیان‌زایی و کنترل ریزگردها را ادامه دهیم تا مردم خوزستان فضای امنی را در این زمینه پیدا کنند.

– خدا را گواه می‌گیرم که در این سه سال هیچ شبی نبوده بنده با خیال آسوده سر به بالین بگذارم و در تمام این سه سال احساس من همان احساسی بود که ما هشت سال در دوران جنگ تحمیلی داشتیم.

– احساس بنده این بود که این هشت سال به یک شکل دیگری ظهور و بروز پیدا کرده است و امروز در یک جنگ تحمیلی اقتصادی هستیم. به مردم تبریک می‌گویم چراکه ایستادگی و مقاومت کردند و البته رنج فراوانی برای مردم بود.

– مردم سر صبح به مغازه می‌روند تا مایحتاج خود را تأمین کنند اما احساس رنج می‌کنند زمانی که می‌بینند اجناس از قیمت تعادلی خودش خارج شده است. سه سال ما را در تحریم شدید و یک جنگ اقتصادی بی‌نظیر قرار دادند و منابع مالی کشورمان را در دنیا ثبت و قفل کردند و نگذاشتند ما از منابع مالی‌مان استفاده کنیم. آنان نگذاشتند که ما نفت و میعانات گازی خود را صادر کنیم و در سایر صادرات هم برای ما مشکل ایجاد کردند اما علیرغم این ملت ما ایستادگی کردند.

-امسال علیرغم همه سختی‌ها، در ۱۰ ماه اول امسال واردات کشور حدود ۳۰ میلیارد دلار بوده است و همچنین بیش از ۲۸ میلیارد دلار صادرات غیر نفتی داشته‌ایم و میزان صادرات و واردات ما  نزدیک به ۶۰ میلیارد دلار است که البته باید بیشتر می‌بود اما به دلیل کرونا و مشکلاتی که داشتیم، امسال سال سختی داشتیم و در اسفند، فروردین و اردیبهشت تقریبا صادرات ما تعطیل شد که امیدوارم در دو ماهه پایانی امسال بتوانیم تا حدی این موضوع را جبران کنیم.

– مردم ما بدانند که در این هفت سال بیش از ۵۲۱ هزار هکتار زمین در کشور احیا، تجهیز، کانال‌کشی و زه‌کشی شده است و همچنین پمپاژها را گذاشتیم و لوله‌کشی‌ها انجام شد که کار بزرگی بوده است. ۲۹۵ هزار هکتار از این ۵۲۱ هزار هکتار زمین مربوط به خوزستان و ایلام می‌شود و همچنین ۱۰۲ هزار هکتار از آن مربوط به منطقه غرب کشور و طرح‌های گرمسیری می‌شود. علاوه بر این ۷۸ هزار هکتار از آن مربوط به زه‌کشی در استان گلستان می‌شود.

-مسأله حدنگاری هم یکی دیگر از مسائل حائز اهمیت است و کاداستر بسیار مهم است؛ به این معنا که همین جور زمین غارت می‌شد و برخی افراد دیواری دور زمین‌های کشاورزی می‌کشیدند و زمانی که این حدنگاری انجام شود، بسیاری از مشکلات حل می‌شود.

-الان ثبت ما آماده است و در یکی از جلسات دولت الکترونیک که مسئول ثبت هم حضور داشت گفت که ما آماده‌ایم تمام زمین‌ها و منابع طبیعی را تحت این حدنگاری قرار دهیم و اسناد مالکیت به نام کشاورزی صادر شود تا کسی نتواند تصرف کند.

– راه مبارزه با زمین‌خواری و فساد همین است و مسیر مبارزه با زمین‌خواری همین حدنگاری و کاداستر است و می‌تواند تحول بزرگی را در کشور ما ایجاد کند و امروز حرکت بسیار خوبی در این زمینه آغاز شده است و آماده‌ایم منابع آن را تأمین کنیم و تا آخر این دولت تمام توان خود را به کار می‌گیریم تا همه زمین‌های ما اسناد مالکیت بگیرند و کسی نتواند به این اراضی تجاوز کند.

-در برخی از جاها گردوغبار زیادی وجود دارد و با مالچ‌پاشی حل نمی‌شود بلکه با بوته‌کاری، درختکاری و این گونه اقدامات انجام می‌شود. کار در هر دو زمینه در حال انجام است.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.