ظریف: منطق این است کسی که خارج شده به توافق برگردد

چاووش اوغلو: آماده هرگونه حمایت از ایران هستیم

مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه در نشست خبری با محمدجواد ظریف، وزیر خارجه کشورمان که امروز در استانبول برگزار شد، گفت: ترکیه، ایران و جمهوری آذربایجان و همچنین ایران، ترکیه و روسیه نشستی در سطح بالا خواهند داشت

مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه در نشست خبری با محمدجواد ظریف، وزیر خارجه کشورمان که امروز در استانبول برگزار شد، گفت: «ترکیه، ایران و جمهوری آذربایجان و همچنین ایران، ترکیه و روسیه نشستی در سطح بالا خواهند داشت.»

وزیر خارجه ترکیه گفت: «صلح و ثبات در منطقه قفقاز به نفع همه بخصوص ارمنستان است و از ارمنستان انتظار داریم که گام‌های سازنده‌ای در این خصوص بردارد. توافق هسته‌ای بین ایران، اتحادیه اروپا و آمریکا را حمایت می‌کنیم، اما متاسفانه ترامپ از این قرارداد خارج شد و امیدواریم که بایدن به این توافق بازگردد و همکاری بین کشورها دوباره شکل بگیرد. امروز به برادرم ظریف یکبار دیگر تأکید کردم که آماده هرگونه حمایت از ایران هستیم.»

ظریف نیز در این نشست گفت: «خوشحالم که طی چند ماه گذشته برای دومین بار با برادرم چاووش اوغلو دیدار می‌کنم. برای ما روابط با ترکیه بسیار بااهمیت و دارای منافع مشترک برای مردم دو کشور و منطقه است. ایران و ترکیه در روزهای سخت در کنار هم بوده‌اند و ما قدر این رفاقت در روزهای سخت را به خوبی می‌دانیم. امیدواریم که روزهای بهتری در مقابل مردم دو کشور و منطقه باشد با رفتن دولت تروریستی آمریکا.»

او افزود: «امروز درباره همکاری‌های دوجانبه صحبت کردیم. متاسفانه به دلیل ویروس کرونا و تحریم‌های آمریکا همکاری‌ها کاهش یافته اما با توجه به اراده رهبران دو کشور این روابط قطعا بیشتر خواهد شد. همکاری‌های ترانزیتی، تجاری و انرژی از جمله گفت‌وگوهای خوب ما بود. حضور شرکت‌های ترکیه در ایران بسیار مهم است و امیدواریم آنها بدون مشکل بتوانند در ایران فعالیت داشته باشند. ما منتظر اردوغان در ایران هستیم و به‌زودی تاریخ را قطعی خواهیم کرد هم برای نشست همکاری‌های راهبردی و هم نشست سران آستانه.»

ظریف گفت: «پیرو پیشنهاد مقامات روسیه و ترکیه درباره پلتفرم همکاری شش جانبه، با مشورت دوستانم در ترکیه سفری به پنج کشور را داشتم و امروز خوشحالم که در ترکیه هستیم. در سفرم به دوستان گفتم که گذشته باید به عنوان یک مسیر برای آینده مورد استفاده قرار بگیرد و به شکل مثبت مورد توجه باشد و همکاری و روابط تجاری کشورها فراهم شود. الان فرصت فراهم است که بتوانیم در مسیر سازندگی و اتصالات زمینی و ریلی همکاری کنیم و امیدوارم این همکاری‌ها علی‌رغم ملاحظاتی که برخی کشورها دارند، شدنی باشد.»

ظریف در این نشست در خصوص روابط دو کشور گفت: «ایران و ترکیه در شرایط دشوار روابط خوبی داشته و در هر شرایطی این روابط را با جدیت دنبال خواهند کرد. امروز فرصت‌های ویژه‌ای داریم برای همکاری دوجانبه در سوریه و قفقاز. همینطور به درخواست دوستان افغانستانی تلاش داریم نشست سه‌جانبه ایران، ترکیه و افغانستان را داشته باشیم.»

چاووش اوغلو نیز گفت: «ما برای توسعه روابط همواره تلاش می‌کنیم. در مقابل تحریم‌های آمریکا علیه ایران نیز موضع ما مشخص است. برای ایجاد ثبات در سوریه و عراق نیز تلاش می‌کنیم. امروز در دنیا سختی‌هایی داریم و به همین دلیل باید روابط‌مان را تحکیم بخشیم و برای ایجاد ثبات در منطقه نیز همکاری کنیم. همکاری مشترک سه‌جانبه‌ای بین ایران، ترکیه و آذربایجان و نیز ایران، ترکیه و گرجستان داشتیم و امروز نیز ایران، ترکیه و افغانستان را خواهیم داشت. در منطقه قفقاز نیز با فرمت 3+3 تلاش می‌کنیم پیش برویم.»

ظریف در خصوص تحریم‌های اعمال شده از سوی آمریکا علیه ایران و ترکیه و نیز برنامه هسته‌ای ایران گفت: «ما با صراحت تحریم‌های آمریکا علیه ترکیه را محکوم کرده و برای آن هیچ اهمیتی قائل نیستیم. باعث تأسف است که دولت آمریکا معتاد به تحریم شده و این سیاست به ضرر دنیا و آمریکا خواهد بود. برجام توافقی بود که دولت آمریکا و ایران و پنج کشور دیگر به آن پیوستند و بعد از مذاکرات طولانی این توافق به تأیید شورای امنیت نیز رسید. آنچه در توافق نیست مورد توافق قرار گرفته که در توافق نباشد و امروز ماده‌های جدید به آن اضافه نخواهد شد. این اقدام نمونه بارز قانون‌شکنی است. اقدامات ایران بر اساس توافق برای جبران اقدامات آمریکا بود و به معنای تلاش ایران برای دستیابی به سلاح هسته‌ای نیست. ما از نظر اعتقادی و استراتژیک سلاح هسته‌ای را دنبال نمی‌کنیم. آمریکا کشوری بوده که از برجام خارج شده و تعهدات را نقض کرده و الان هم وظیفه آمریکاست که به برجام بازگردد و تعهداتش را اجرا کند. به محض اینکه تعهداتش را اجرا کند و ما نفع آن را ببینیم، ما نیز اجرا خواهیم کرد. ادعاهای مقامات جدید آمریکا مبنی بر بازگشت ایران به تعهدات، نه منطقی است و نه هیچگاه اجرا نمی‌شود.»

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.