مرگ دومین نجاتگر مدرسه کانکسی

دومین نوجوان دچار سوختگی در آتش‌سوزی کانکس دزفول جان باخت. این در حالی است که هنوز علت دقیق حادثه مشخص نیست و درباره علت وقوع حادثه اختلاف‌نظرهایی وجود دارد. این حادثه نیازمند بررسی دقیق‌تر ابعاد ماجراست.

روز دوشنبه بیست‌ونهم دی‌ماه حدود ساعت ۲۲ بر اثر اصابت صاعقه به مدرسه کانکسی روستای کنگرستان از توابع دزفول سه معلم و سه نوجوان از اهالی روستا دچار سوختگی شدند. تاکنون دونفر از نوجوانان دچار سوختگی به نام‌های نیما همتی با ۵۷درصد سوختگی و امین الیاسی با ۸۴درصد سوختگی جان باخته‌اند.

وضعیت معلمان در این حادثه مشخص شده است؛ حسین رضایی میرقائد معلم حق‌التدریس با ۹۵درصد سوختگی هم‌اکنون در بیمارستان امام کاظم اصفهان بستری است. دو معلم، یکی با ۵۷درصد و دیگری با کمتر از ۵۰درصد سوختگی در بیمارستان آیت‌الله طالقانی اهواز بستری هستند. آنگونه که گفته شده، هر سه معلم جزو نیروهای حق‌التدریسی بوده‌اند.

اختلاف‌نظر درباره علت حادثه

تا امروز درباره علت آتش‌سوزی این کانکس اختلاف‌نظرهایی وجود دارد. مدیریت بحران استان خوزستان در گزارش خود اعلام کرده است که بر اساس بررسی‌های انجام‌شده، این آتش‌سوزی بر اثر برخورد صاعقه نبوده و بر اساس شواهد موجود، مصدومان، عارضه ریوی ناشی از استشمام گاز داشته‌اند. طبق بررسی‌ها، آتش‌سوزی بر اثر گاز رخ داده است، با وجود این بررسی‌های بیشتر در حال انجام است.

اما از سوی دیگر، شاهدان عینی ماجرا و برخی معلمان آسیب‌دیده می‌گویند بر اثر اصابت صاعقه، گاز پیک‌نیک منفجر شد.

برادر حسین رضایی میرقائد معلمی که در این حادثه دچار سوختگی ۹۵درصد شد و اکنون در بیمارستان امام کاظم اصفهان بستری است، به این موضوع اشاره می‌کند که طبق گفته‌های برادرش روز حادثه صاعقه‌ای زد، پس از آن کپسول گاز منفجر شد؛ سه معلم داخل کانکس بودند و سه‌نفر از اهالی روستا برای کمک وارد کانکس می‌شوند که آنها هم دچار سوختگی می‌شوند. به گفته او، وضعیت آقای رضایی رو به بهبود است و خواسته اصلی برای حفظ روحیه او و خانواده‌اش تبدیل وضعیت از حالت حق‌التدریس به پیمانی است.

ارسال غذای گرم صحت ندارد

او درباره ادعای ارسال سه وعده غذای گرم برای این معلمان گفت: «چنین موضوعی اصلا صحت ندارد و اینگونه نبوده است.»

همچنین پسر علی عیسی پره معلمی که دچار سوختگی شده، گفته است: «سه معلم داخل کانکس بودند، داخل کانکس کپسول گازی وجود داشت که از آن برای پخت غذا استفاده می‌کردند و کانکس برق‌کشی شده بود، معلمان مشغول صحبت بودند که ناگهان صاعقه شدیدی با کانکس برخورد کرد. با اصابت صاعقه برق کانکس جرقه زد و پس از آن ناگهان انفجار وحشتناکی رخ داد.»

عموی نیما همتی نوجوانی که ششم بهمن بر اثر سوختگی ۵۷درصدی جان باخت، گفت: «نیما تا سال گذشته دانش‌آموز بود و امسال به دلیل مجازی‌شدن آموزش‌ها در مدرسه ثبت‌نام نکردند و تصمیم داشت سال بعد که کلاس‌ها حضوری شد، دوباره به مدرسه برگردد؛ خانه مادربزرگ نیما در روستای کنگرستان بود و او آن شب در خانه مادربزرگش میهمان بود.»

او درباره حادثه گفت: «یکی از نوجوانان برای معلمان غذا برده بود و دونفر دیگر نیز برای کمک وارد کانکس می‌شوند که دچار سوختگی شدند، آنگونه که اهالی محل و مصدومان می‌گویند، صاعقه باعث انفجار گاز پیک‌نیک شده است.»

به نظر می‌رسد با توجه به اظهارنظرهای شاهدان مبنی بر اصابت صاعقه، موضوع نیاز به بررسی بیشتری دارد تا علت ماجرا به شکل دقیق‌تری مشخص شود.

کارشناسان علت رابررسی کنند

محمدرضا سیفی، مدیرکل دفتر توسعه عدالت آموزشی و عشایر آموزش و پرورش که به دیدار حسین رضایی میر قائد معلم عشایری رفته است، گفت: «خوشبختانه وضعیت این معلم رو به بهبود است. با او صحبت کردم و توانایی صحبت‌کردن را دارد.»

او افزود: «خواسته این معلم و خانواده‌اش تبدیل وضعیت او از حالت حق‌التدریس به پیمانی است. او جزو گروهی از معلمان حق‌التدریس است که امسال تعیین تکلیف شده‌اند، بنده وضعیت استخدامی این معلم را پیگیری خواهم کرد.»

سیفی درباره امنیت کلاس‌های کانکسی در مناطق عشایری گفت: «صاعقه یک حادثه است و باید کانکس‌ها به صاعقه‌گیر مجهز شده و ایمن‌سازی شوند. من نمی‌توانم به‌طور صددرصد بگویم تمام کانکس‌ها صاعقه‌گیر دارند یا خیر. البته سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور مسئول تأمین امنیت مدارس و کانکس‌هاست.»

همچنین عبدالرسول عمادی مشاور عالی وزیر آموزش و پرورش به‌عنوان نماینده ویژه وزیر آموزش و پرورش به عیادت آسیب‌دیدگان حادثه سردشت دزفول رفته است. با بیان اینکه مراقبت‌ها و پیگیری بسیار خوبی برای حادثه‌دیدگان این سانحه تاکنون انجام‌ گرفته است، اظهار کرد: «کمک‌هایی نیز در جهت تأمین هزینه‌های درمان این حادثه‌دیدگان درحال انجام است که به ‌زودی به نتیجه خواهد رسید.»

عمادی مطرح کرد: «اولویت نخست آموزش ‌و پرورش سلامتی معلمان و فرهنگیان حادثه‌دیده است. از همه امکانات لازم در این راستا بهره‌گیری خواهد شد، اما پیگیری علت وقوع حادثه که به گفته حاضران درصحنه در پی وقوع رعد و برق شدید و باران گسترده اتفاق افتاده است، باید توسط کارشناسان مربوطه بررسی شود.»

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.