باید از مجلس تشکر کنیم

واعظی: بودجه‌ای که بسته شد را حدود ۱۳۰-۱۴۰هزار میلیارد تومان افزایش دادند

رئیس دفتر رئیس جمهوری گفت: کمیسیون تلفیق شاکله لایحه بودجه ۱۴۰۰ را به هم زده بود و برخلاف ادعاهایی که داشتند برخی از تصمیمات‌شان رانت ایجاد می‌کرد.

محمود واعظی روز چهارشنبه در حاشیه جلسه هیأت دولت درباره رد گزارش کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۰ در جلسه علنی مجلس اظهار کرد: «مسأله لایحه بودجه امسال با سال‌های گذشته متفاوت بود زیرا از همان روز اول در ۱۳ و ۱۴ آذر که لایحه بودجه را تقدیم کردیم، یک کار تبلیغاتی گسترده برای بودجه شروع شد.

نکات مهم سخنان او در ادامه می آید:

بودجه یک کار کارشناسی است که باید متخصصان بررسی کنند و هیچ احتیاجی نیست قبل از تصمیم‌گیری آنقدر تهمت بزنند و بگویند بودجه باعث فروپاشی تنظیم شده و اینکه هر کسی از زاویه دید سیاسی خود به بودجه نگاه کند.

ما بارها اعلام کردیم موضوع بودجه با توجه به اینکه بر زندگی مردم و تجار ارتباط دارد خواهش کردیم تا قبل از تصمیم‌گیری این قدر کار تبلیغاتی و روانی روی آن انجام نشود به آن توجه نمی‌شود آنچه انجام شد در ارتباط با کالاهای اساسی نظر دولت این است ارز ۴۲۰۰ تومان را ادامه دهد تا وقتی که فضای جامعه و فضای بین‌المللی مقداری بهتر شد آرام‌ آرام بردارد تا شوک قیمتی وارد نشود.طبیعی است وقتی اعلام می‌کنید قرار است با برداشتن ارز ۴۲۰۰ تومانی با ارز بالاتر وارد شود نتیجه ‌آن منجر به هجوم به فروشگاه‌ها و احتکار می‌شود و ما اینها را مناسب نمی‌دانستیم به تذکرات توجه نشد تا اینکه کلا رد شد.

‌آنچه دیروز اتفاق افتاد باید از مجلس تشکر کنیم به دلیل اینکه کمیسیون تلفیق شاکله بودجه را به هم زده بود، بر خلاف ادعاهایی که می‌کرد که نباید بودجه رانتی شود خودشان واردات ماشین لوکس را از مناطق آزاد، آزاد کردند این خودش رانت است مالیات‌ها و  عوارضی ببندیم که ‌قابل وصول نباشد و برای فراورده رقمی بگذاریم که وزیر می‌گوید امکان تحقق ندارد درست نیست.

بودجه‌ای که بسته شد را حدود  ۱۳۰-۱۴۰هزار میلیارد تومان افزایش دادند در صورتی که روز اول می‌گفتند این بودجه خیلی نسبت به سال گذشته بالا بسته شده است و بودجه بالای هزار هزار بستند. در صورتی که در ابتدا می‌گفتند این بودجه‌ای که داده شده زیاد است.

از طرفی دیگر هزینه‌هایی را اعلام کردند که حتما باید دولت بدهد و خیلی برای دولت مشکل بود و اگر همان چیزی که در کمیسیون تلفیق آمده بود و در مجلس اصلاح نمی‌شد اجرای آن مشکل بود دولت هم با آن مخالف بود.

او عنوان کرد: «خوشبختانه روز گذشته مجلس مخالفت کرد البته من فکر می‌کنم آن چیزی که مجلس رأی داد به پیشنهاداتی بود که کمیسیون تلفیق آورده بود و باید به کمیسیون تلفیق برگردد و کمیسیون تلفیق آن را اصلاح کند. این در اواخر سال ۹۷ برای بودجه سال ۹۸ هم انجام شد و بر اساس همین آیین‌نامه داخلی مجلس رئیس مجلس به کمیسیون تلفیق برگرداند.»

ما می‌گوییم که می‌توانیم روزانه ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه نفت بفروشیم، نمی‌دانم به چه دلیلی اصرار دارند که این را ۱.۵ میلیون بکنند. یا اینکه ما اصرار داریم علامتی که در خارج بودجه منتشر می‌شود شرایط کشور را عادی نشان دهیم. نمی‌دانم چرا اصرار دارند که علامت دیگری داده شود. یا اینکه ما می‌خواهیم ارزش پول ملی تقویت شود اما به نوع دیگری عمل می‌شود. لذا من فکر می‌کنم تا جایی که منطقی باشد ما می‌پذیریم.

واعظی عنوان کرد: «درباره پیش‌بینی فروش ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه نفت خود مجلس در ۲-۳ سال گذشته یک‌ونیم میلیون بشکه گذاشته بود و برعکس ما در آن زمانی می‌گفتیم که فروش یک‌ونیم میلیون بشکه مشکل است، امروز با توجه به شرایط جدید فضای بین‌الملل به عنوان مجری می‌گوییم که می‌توانیم بفروشیم آنها نباید مخالفت کنند و نه بگویند.»

 

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.