رهبر انقلاب: اگر تمامی تحریم‌ها را در عمل بردارند به تعهدات برجامی برمی‌گردیم

رهبر معظم انقلاب گفتند: «اگر بخواهیم منطقی صحبت کنیم آمریکا و سه‌ کشور اروپایی که همه تعهدات برجام را زیر پا گذاشته‌اند، حق ندارند شرط و شروط بگذارند. آنها به هیچ کدام از تعهدات برجامی‌شان عمل نکرده‌اند. آن طرفی که حق دارد شرط معین کند، ایران است؛ چون جمهوری اسلامی به همه تعهدات عمل کرد.»

شهروند آنلاین: در سالروز بیعت تاریخی همافران با امام‌خمینی(ره) در نوزدهم بهمن ۱۳۵۷، جمعی از فرماندهان نیروی هوایی و پدافند هوایی ارتش جمهوری اسلامی با رهبر معظم انقلاب اسلامی دیدار کردند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به خطای محاسباتی عجیب دولت دموکرات آمریکا در آن زمان، در ارزیابی شرایط کشور و مردم نیز اشاره کردند و گفتند: «آمریکایی‌ها به ارتش شاهنشاهی بسیار امیدوار بودند و بر اساس اخبار قطعی کودتایی را طراحی کرده بودند تا با دستگیری سران و پیشروان انقلاب و با استفاده از خشونت گسترده علیه مردم، مانع سقوط رژیم شوند اما یکی از عواملی که نقشه شیطانی آنها را باطل کرد، حرکت نیروی هوایی در نوزدهم بهمن بود.»

ایشان با تأکید بر اینکه خطای محاسباتی آمریکا در قبال ایران ادامه دارد و همچنان درک و شناخت صحیحی از ملت ایران ندارند، افزودند: «یک نمونه از این خطای محاسباتی در فتنه ۸۸ بود که رئیس‌جمهوری دموکرات آمریکا به خیال آنکه کار را تمام خواهد کرد، رسما از فتنه حمایت کرد.»

مهم‌ترین بیانات رهبر معظم انقلاب در این دیدار بدین شرح است:

آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها حق هیچ‌گونه شرط‌گذاری ندارند؛ زیرا تعهدات برجامی خود را نقض کردند و آن طرفی که باید شرط بگذارد جمهوری اسلامی است؛ زیرا به تعهدات خود پایبند بود؛ بنابراین ایران هنگامی به تعهدات برجامی خود بازخواهد گشت که آمریکا همه تحریم‌ها را در عمل و نه در حرف یا بر روی کاغذ لغو کند و این لغو تحریم‌ها مورد راستی‌آزمایی ایران قرار گیرد. این سیاست قطعی و غیرقابل برگشت جمهوری اسلامی و مورد اتفاق همه مسئولان است و هیچ کس از آن عدول نخواهد کرد.

یکی از همان احمق‌های درجه یک، دو سال پیش گفته بود که عید ژانویه ۲۰۱۹ را در تهران جشن می‌گیریم. حالا آن شخص خوش به زباله‌دان تاریخ رفته و رئیس او هم با لگد و با افتضاح از کاخ سفید اخراج شده است اما جمهوری اسلامی ایران به لطف خداوند سربلند ایستاده است.

با نشستن و تماشاکردن هیچ کاری پیش نمی‌رود. مسئولان با حضور در میدان کار و عمل و با اعتماد به خدا دائما مولفه‌های قدرت ملی را افزایش دهند و در عمل تولید قدرت کنند.

یکی از اشتباه‌های بزرگ این است که مرعوب قدرت دشمن شویم یا در امور سیاسی و اقتصادی به دشمن امید ببندیم.

حوادث فضاحت‌بار اخیر آمریکا مسائل کوچکی نیستند و نباید در چارچوب افول یک رئیس‌جمهوری ناباب ارزیابی شوند بلکه این قضایا افول آبرو، قدرت و انتظام اجتماعی آمریکاست.

اگر شبیه قضایای آمریکا در هرنقطه دیگر از دنیا بخصوص در کشورهایی که آمریکا با آنها مشکل دارد، رخ داده بود، آن را رها نمی‌کردند اما امپراتوری خبری در دست آنهاست و تلاش دارند تا ماجرا را تمام‌شده نشان دهند درحالی‌ که قضیه تمام نشده و دنباله‌دار است.

اولا در جمهوری اسلامی هیچ‌ کس گوشش بدهکار مهمل‌گویی‌های افراد بدون استحقاق در آمریکا و اروپا نیست. ثانیا بر اساس منطق و استدلال، آمریکا و سه کشور اروپایی که تعهدات برجامی خود را زیر پا گذاشته‌اند، حق تعیین شرط و شروط برای برجام ندارند.

آنها صرفا در یک برهه بسیار کوتاه در اول کار، بعضی از تحریم‌ها را موقتا تعطیل کردند اما بعدا تحریم‌ها را برگرداندند و حتی افزایش هم دادند، بنابراین حق گذاشتن شرط و شروط ندارند.

طرفی که حق دارد برای ادامه کار برجام شرط بگذارد، جمهوری اسلامی ایران است؛ چرا که از اول به همه تعهدات برجامی خود عمل کرد ولی آنها تعهدات خود را نقض کردند.

اگر می‌خواهند ایران به تعهدات برجامی خود برگردد باید آمریکا تحریم‌ها را در عمل و نه با زبان یا روی کاغذ کلا لغو کند، آن‌ گاه پس از راستی‌آزمایی صحت لغو تحریم‌ها، جمهوری اسلامی به تعهدات برجامی خود باز خواهد گشت.

اتحاد کلمه مردم و همچنین مسئولان عامل اصلی عبور از بسیاری از مشکلات در ۴۲ سال گذشته بوده و این هماهنگی و هم‌صدایی باید ادامه یابد.

 

 

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.