ترامپ، اولین در آمریکا

سنا به ادامه محاکمه ترامپ رأی مثبت داد تا او اولین رییس جمهوری باشد که دوبار استیضاح و محاکمه شده است

دادگاه دوم با سخنان چاک شومر، سناتور دموکرات از نیویورک آغاز شد. او گفت که در جریان این دادگاه به «بیشترین اتهاماتی كه در تاریخ آمریكا علیه یك رئیس‌جمهوری مطرح شده» رسیدگی خواهد شد.

شهروندآنلاین: شش سناتور جمهوری‌خواه در کنار ۵۰ سناتور دموکرات به پرسشی رأی دادند که دادرسی استیضاح دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری سابق آمریکا را مطابق با قانون اساسی می‌داند.

دادگاه دوم با سخنان چاک شومر، سناتور دموکرات از نیویورک آغاز شد. او گفت که در جریان این دادگاه به «بیشترین اتهاماتی كه در تاریخ آمریكا علیه یك رئیس‌جمهوری مطرح شده» رسیدگی خواهد شد.

دومین دادگاه استیضاح او در حالی برگزار می‌شود که این بار، برخلاف استیضاح اول که موضوع آن سوءاستفاده از قدرت برای انجام تحقیقات علیه پسر جو بایدن در اوکراین بود، شهروندان بیشتری در ایالات متحده از رفتار ترامپ خشمگین و متحیر هستند.

قرار است در جریان این جلسات، فیلم‌هایی از حمله طرفداران ترامپ به کنگره و خشونت‌هایی که از سوی آنها اعمال شده نیز پخش شود. وکلای ترامپ در تلاش برای جلوگیری از پخش این فیلم‌ها، استدلال کرده بودند که نشان دادن دوباره این وقایع «تلاشی برای تجلیل از خشونت» است.

وکلای او همچنین بر این موضوع تأکید دارند که مجلس سنا صلاحیت رسیدگی به این اتهامات را ندارد، زیرا دونالد ترامپ دیگر در مقام ریاست جمهوری آمریکا ایفای نقش نمی‌کند.

علاوه بر این آنها می‌گویند سخنرانی‌ها و پیام‌های توییتری دونالد ترامپ درباره تقلب در انتخابات، به معنای تحریک نیست.

اما دادستان‌هایی که از سوی مجلس نمایندگان به دادگاه استیضاح فرستاده شده‌اند، در پاسخ به این ایرادات اعلام داشتند: «پذیرفتن چنین استدلال‌هایی به این معنی است که کنگره نمی‌تواند رئیس‌جمهوری را استیضاح کند که پرچم آمریکا را در تلویزیون ملی آتش زده باشد، یا در گردهمایی کوکلاکس‌کلن‌ها سخنرانی کرده باشد، یا در زمان عبور از محله یهودی‌ها نماد نازی‌ها را بر تن داشته باشد. در حالی که هرکدام از این اتفاقات می‌تواند زمینه یک استیضاح را فراهم کند.»

جیمی راسکین، نماینده دموکرات ایالت مریلند، سرپرست تیم مدیران استیضاح دوم ترامپ است. تیمی که برای این استیضاح تشکیل شده، کاملا با تیم استیضاح اول ترامپ متفاوت است.

هسته اصلی استدلال‌های دادستان‌ها در استیضاح دوم را اسناد مربوط به سخنرانی‌ها و پیام‌های توییتری دونالد ترامپ تشکیل می‌دهد. از جمله آنگاه که گفته است: «اعتراض بزرگ ۶ ژانویه در واشنگتن. همه بیایید و طوفانی [یا وحشی] باشید.» یا زمانی که دموکرات‌ها را به تقلب و سرقت انتخابات متهم و اعلام کرده است: «آنها نمی‌توانند وارد کاخ سفید شوند. با آنها می‌جنگیم و جهنمی به راه خواهیم انداخت.»

علاوه بر این ده‌ها نفر از حدود ۱۴۰ نفری که تاکنون در رابطه با حمله به کاپیتول بازداشت و متهم شده‌اند، به عنوان بخشی از دفاعیات خود استدلال کرده‌اند که به ساختمان حمله کرده‌اند، زیرا رئیس‌جمهوری چنین چیزی گفته است.

انتظار می‌رود دادگاه استیضاح دوم دونالد ترامپ دست‌کم تا یک هفته ادامه داشته باشد و برخلاف دادگاه اول، ترامپ این بار از سوی جمهوری‌خواهان خشمگینی نیز هدف قرار گرفته که می‌گویند سیاست‌های او حتی امنیت شخصی آنها را به خطر انداخته است و به همین دلیل در انتظار فرصتی هستند تا با فاصله گرفتن از ترامپ، به احیای موقعیت سیاسی خود بپردازند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.