پنجره حل بن‌بست به زودی بسته می‌شود

هشدار ظریف به بایدن: سوم اسفند اجرای پروتکل الحاقی متوقف خواهد شد

ظریف تصریح کرد: آقای بورل می‌تواند جدول زمانی را در مشورت با ایران و آمریکا مشخص کند. کاملا مشخص است که آمریکا باید گام اول را بردارد

شهروند آنلاین: محمدجواد ظریف در گفت‌وگو با خبرگزاری ژاپنی کیودو، تأکید کرد ایران از دولت ژاپن انتظار دارد که به‌ویژه در زمینه اجرای قوانین بین‌المللی، «مانند یک دوست» رفتار کند.

وزیر خارجه ایران افزود: «از آنجا که دولت آمریکا ناقض قوانین بین‌المللی است، بهترین نقشی که ژاپن می‌تواند ایفا کند این است که به آمریکایی‌ها نشان بدهد ژاپن تصمیم‌های غیرقانونی واشینگتن را اجرا نخواهد کرد».

به گزارش خبرگزاری کیودو، ظریف به‌طور مشخص از ژاپن خواسته است دارایی‌های ایران را که به دلیل تحریم‌های آمریکا در بانک‌های ژاپنی مسدود شده‌اند، آزاد کند.

به گفته او، مجموع دارایی‌های مسدودشده ایران در ژاپن و کره‌جنوبی حدود ۱۰میلیارد دلار است.

وزیر خارجه ایران همچنین اظهار داشت که این مبالغ را می‌توان برای تأمین هزینه خرید مواد غذایی و دارو، از جمله واکسن کرونا صرف کرد.

در مورد نقش اروپا، ظریف تأکید کرد که جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، بايد روند و زمان‌بندی بازگشت به اجرای تمامی تعهدات را تنظیم کند.

او تصریح کرد: «آقای بورل می‌تواند جدول زمانی را در مشورت با ایران و آمریکا مشخص کند. کاملا مشخص است که آمریکا باید گام اول را بردارد».

ظریف افزود: «وقتی واشینگتن گام‌هایش را برداشت و نتیجه آن را دیدیم، ما نیز بلافاصله گام‌های خود را برمی‌داریم. تنظیم این گام‌ها برعهده آقای بورل است».

او هشدار داد که پنجره فرصت برای حل بن‌ست به زودی بسته می‌شود؛ زیرا ایران بیست‌ویکم فوریه را به‌عنوان پایان بازرسی‌های هسته‌ای فراتر از تعهداتش در پادمان‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تعیین کرده است.

رئیس دستگاهی دیپلماسی خارجی ایران گفت: «یک قانونی تصویب شده و این قانون باید اجرا شود.»

ظریف افزود که با بسته‌شدن این پنجره، ایران اورانیوم بیشتری را غنی‌سازی کرده و توسعه هسته‌ای را بیشتر به پیش خواهد برد.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.