آمریکا نمی‌تواند به برجام بپیوندد مگر اینکه تحریم‌ها را لغو کند

ظریف: بایدن با سیاست‌های ترامپ مخالفت می‌کند، اما همان راه را دنبال می‌کند

وزیر خارجه کشورمان تأکید کرد: «ما تعهداتی داریم که به آنها پایبند هستیم و قوانین کشور را که پارلمان به آن مشروعیت بخشیده، اجرا می‌کنیم.»

شهروندآنلاین: وزیر خارجه کشورمان تأکید کرد: «ما تعهداتی داریم که به آنها پایبند هستیم و قوانین کشور را که پارلمان به آن مشروعیت بخشیده، اجرا می‌کنیم.»

ظریف در بخشی از گفت‌وگو با شبکه پرس تی‌وی خاطرنشان کرد: «در آمریکا، رئیس‌جمهوری می‌تواند از حق وتو برای مخالفت با هر گونه تصمیمی استفاده کند، اما ما در ایران، چنین کاری نخواهیم کرد.»

ظریف تأکید کرد: «ما تعهداتی داریم که به آنها پایبند هستیم. تمام اقدامات ما در راستای برجام است. ما قوانین کشور را که پارلمان به آن مشروعیت بخشیده، اجرا می‌کنیم.»

او ادامه داد: «در آمریکا، رئیس‌جمهوری می‌تواند از حق وتو برای مخالفت با هر گونه تصمیمی استفاده کند، اما ما در ایران، چنین کاری نخواهیم کرد.»

او با انتقاد از درز اطلاعات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تأکید کرد که این اسناد باید محرمانه بماند.

وزیر خارجه کشورمان تصریح کرد: «رئیس‌جمهوری بایدن با سیاست‌های دونالد ترامپ مخالفت می‌کند، اما در حقیقت همان سیاست را دنبال می‌کند.»

او گفت: «اصطلاح مکانیسم ماشه ساخته آمریکاست و چنین چیزی در برجام وجود ندارد. آمریکایی‌ها برای کنترل افکار عمومی این اصطلاح را ایجاد کردند.»

ظریف با اشاره به رویکرد دولت آمریکا در قبال برجام گفت: «تفکر سلطه‌جویانه آنها مبنی بر این است که آنچه مال من است برای من است و آنچه برای تو است، قابل مذاکره است. آنها با کلمات بازی می‌کنند تا متن برجام را تغییر دهند.»
او با بیان اینکه پس گرفتن درخواست فعال‌شدن مکانیسم ماشه از شورای امنیت، امتیاز به ایران نیست، افزود: «بلکه آنها حقیقت را پذیرفته‌اند که نمی‌توانند از این طریق به جایی برسند.»

وزیر خارجه کشورمان گفت: «اروپایی‌ها به تعهدات خود در برجام عمل نکرده‌اند. ممکن است دولت‌هایشان درباره پایبندی به توافق حرف بزنند، اما شرکت‌هایشان به حرف واشنگتن گوش می‌کنند. اروپایی‌ها برای تصمیم‌گیری نیازمند تأیید واشنگتن هستند. آنها باید از آمریکا بخواهند که به جایگاه‌شان احترام بگذارد و اجازه دهد که به الزامات خود عمل کنند.»

او با بیان اینکه آمریکا پس از بازگشت به برجام باید خسارات ما را جبران کند، تأکید کرد: «و باید متعهد شود که دیگر چنین رفتاری را تکرار نکند.»
ظریف گفت: «ما درخواست‌های زیادی داریم و خواهان اقدام عملی از سوی آمریکا هستیم، نه حرف. اما اکنون مشکل این است که بایدن در حال دنبال‌کردن سیاست‌های ترامپ است، نه اوباما.»
وزیر خارجه کشورمان تصریح کرد: «ما تنها زمانی وارد مذاکره می‌شویم که تحریم‌ها لغو شود و رفتار آمریکا تغییر کند. به دلیل سیاست‌های آمریکاست که دارایی‌های ما در کره‌جنوبی و ژاپن بلوکه شده‌اند. این رویکرد باید تغییر کند. اما دولت بایدن همچنان به مسدودکردن پول ایران برای خرید واکسن کووید-١٩ ادامه می‌دهد.»
ظریف با اشاره به تحولات هسته‌ای ایران از زمان خروج آمریکا از برجام گفت که ایران اکنون ذخیره اورانیوم بیشتری دارد، هرچند که ما هیچ کس را تهدید نمی‌کنیم و تنها از حق خود استفاده می‌کنیم.
به گفته او  اگر آمریکا خواهان تعامل اقتصادی با ما نیست، اما باید به بقیه اجازه تجارت با ایران را بدهد.
او در پاسخ به سوالی درباره احتمال خروج ایران از برجام تأکید کرد که ایران نیازی به این کار ندارد.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.