برجام باید به‌طور کامل، هم به لحاظ تعهدات اتمی و هم لغو تحریم‌ها اجرا شود

بورل از اخبار جدید برجامی در روزهای آینده گفت

بورل با بیان اینکه کارها در زمینه بازگشت برجام به مسیر قبل در جریان است، افزود: «من وزرا را در جریان گذاشتم و امیدوارم در روزهای آینده اخبار جدیدی در راه باشد.»

شهروند آنلاین: مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز دوشنبه در پایان نشست وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا و آمریکا، از تحولات و اخبار جدید برجامی در روزهای آینده گفت.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا عنوان کرد که تماس‌های دیپلماتیک فشرده در روزهای جاری از جمله با آمریکا در جریان بود و «من به‌عنوان هماهنگ‌کننده برجام وظیفه دارم تا فضایی را برای دیپلماسی و پیداکردن راه‌حل ایجاد کنم.»

بورل با بیان اینکه کارها در زمینه بازگشت برجام به مسیر قبل در جریان است، افزود: «من وزرا را در جریان گذاشتم و امیدوارم در روزهای آینده اخبار جدیدی در راه باشد.»

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در پاسخ به سوالی درباره تدابیر جبرانی ایران در برجام و اینکه اگر آمریکا به این توافق بازنگردد هم، گفت: «همانطور که پیشتر عرض کردم، ما قویا نسبت به تمایل ایران برای تعلیق اجرای پروتکل الحاقی نگرانیم. ایران از فردا این تصمیم را اجرا می‌کند. اما خبر خوب این است که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به یک تفاهم موقت فنی با ایران رسیدند و بر اساس ارزیابی آژانس، این تفاهم اجازه می‌دهد که در ماه‌های اینده نظارت و راستی‌آزمایی [از فعالیت‌های اتمی ایران] در سطح کافی ادامه یابد.»

بورل بیان داشت که تفاهم به دست آمده، دریچه فرصت را باز می‌کند «تا به اصطلاح برجام را احیا کنیم و به دیپلماسی شانس دوباره‌ای بدهیم». او خاطرنشان کرد که از این فرصت می‌توان برای تشکیل جلسه برجامی و رایزنی درباره بازگشت آمریکا به این توافق استفاده کرد.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه با بیان این ادعا که بازگشت به برجام سخت‌تر از بازگشت به پیمان تغییرات اقلیمی است، افزود: «بازگشت به پیمان تغییرات اقلیمی جنجال‌برانگیز نیست اما بازگشت به برجام بحث‌برانگیز است، چون تمام طرف‌ها باید توافق کنند.»

او با این حال عنوان کرد که نسبت به بازگشت برجام به مسیر اصلی، «خوشبین» است و تمام انرژی‌اش را در این زمینه به کار بسته است. بورل از اراده جمعی برای ازسرگیری برجام گفت و افزود: «همه از اهمیت موضوع مطلع هستند.»

 

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.