مخدوش‌کردن توافق با ‌آژانس بازی در زمین دشمن است

روحانی تاکید کرد

دنیا آرام است، آرامش دارد نقد می‌کنند از ما، ولی انتقادشان نمی‌تواند تندوتیز باشد، کار بسیار بزرگی انجام گرفت و اگر کسی بخواهد این توافق بین دولت ایران و آژانس بین‌المللی را مخدوش کند، بازی در زمین دشمن است و بازی در زمین خودی نیست.

شهروندآنلاین: رئیس‌جمهوری با تأکید بر اینکه هیچ قوه‌ای نمی‌تواند در امر قوای دیگر دخالت کند، گفت: «اصل ۱۱۳ کامل روشن و از بدیهیات است، واضحات تفسیر ندارد، کاملا روشن است که رئیس‌جمهوری مسئول اجرای قانون اساسی است، نه ناظر.»

 حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسن روحانی صبح امروز در جلسه هیأت دولت با تبریک فرارسیدن میلاد امام علی(ع) گفت: «من به عنوان رئیس‌جمهوری جامعه بار سنگنیی به دوش خود احساس می‌کنم، اصل ۱۱۳ به دوش من سنگینی می‌کند، اصل ۱۱۳ رئیس‌جمهوری کشور را مسئول اجرای قانون اساسی می‌کند، هر کجای قانون اساسی صدمه ببیند، این رئیس‌جمهوری است که باید فریاد بزند و از همه توان استفاده کند.»

نکات مهم سخنان او چنین است: 

اصل ۱۱۳ کامل روشن و از بدیهیات است، واضحات تفسیر ندارد، کاملا روشن است، رئیس‌جمهوری مسئول اجرای قانون است، نه ناظر. چطور در جامعه ما ببینیم مهم‌ترین اصل قانون اساسی نسبت به قوای سه‌گانه اصل ۵۷  است که استقلال سه قوه را بیان می‌کند.

هیچ قوه‌ای نمی‌تواند در امر قوای دیگر دخالت کند، ما مداخله نداریم. قوای سه‌گانه از هم استقلال دارند، معنی استقلال را همه توجه کنید، در پایان اصل ۵۷ قانون اساسی تصریح می‌کند این قوا مستقل از یکدیگر هستند، قوه مجریه استقلال دارد و هیچ قوه دیگر نمی‌تواند در کار قوه مجریه دخالت کند، اجرا با ما است.

طبق قانون اساسی کسی که بار اجرا بر دوش او است، رئیس‌جمهوری و وزیران هستند. این صراحت قانون اساسی است، بنابراین نباید این قانون اساسی را به تعطیلی بکشانیم. نباید بگذاریم قانون اساسی تخریب شود.

اینکه به فردی به نام حسن روحانی اهانت می‌کنند، مهم نیست، حالا فردی است که به آن اهانت کردند، اما عنوان ریاست جمهوری غیر از فرد است. کسی حق ندارد که این عنوان را تخریب کند. این وظیفه همه ما است که عنوان را حفظ کنیم، به خصوص اینکه ما به انتخابات ریاست جمهوری سال آینده نزدیک هستیم و می‌خواهیم مردم مشارکت حداکثری داشته باشند.

این‌گونه می‌خواهید مشارکت حداکثری داشته باشند که چه کار کنند. رئیس‌جمهوری انتخاب کنند که آن رئیس‌جمهوری از فردای انتخاب تابلو و سیبل همه تیرهای زهرآگین و فحاشی و تهمت شود. برای چه مردم این کار را بکنند، مگر بیکار هستند که پای صندوق رأی بروند.

من می‌ترسم پشت‌پرده دستی در کار باشد که بخواهند مردم را از انتخابات مأیوس کنند و به مردم بگویند کجا می‌روید؟ چه کسی را می‌خواهید انتخاب کنید؟ اراده دست ما است، نه دست شما، شما مردم کاره‌ای نیستید، بنابراین نگذاریم که چنین فکری پشت‌‌پرده توسعه پیدا کند.

تمام آنهایی که توسط مردم انتخاب می‌شوند یا توسط مردم انتخاب نمی‌شوند و طبق قانون انتصاب می‌شوند، دارای احترام و جایگاه هستند، بنابراین باید حواس‌مان در این شرایط حساس جمع باشد.

ما گاهی تیرها را نمی‌بینیم، سوزش آن را از پشت‌سر حس می‌کنیم، چراکه در میدان جنگ هستیم و آنها پشت‌سر هستند و از پشت تیر می‌زنند، اما تیرهایی که از روبه‌روی ما می‌آید، برای دشمن است و ما آن را می‌بینیم. سوزش سینه ما در میدان جنگ برای تیرهای دشمن است که به ما شلیک می‌کنند، اما  از پشت‌سر هرچه احساس سوزش می‌کنیم، مال تیرهایی است که از پشت جبهه می‌آید. نگذاریم چنین کاری صورت بگیرد.

چرا توصیه رهبری را فراموش می‌کنیم؟ رهبری چند بار باید تأکید کنند که احترام یکدیگر را نگه دارید، اخلاق و ادب اسلامی را مراعات کنیم، یعنی هر هفته و هر روز ایشان باید این را توصیه کنند، چرا گوش نمی‌کنیم؟ وقتی رهبر انقلاب نکته‌ای را تأکید می‌کنند، باید تا آخر عمر و برای همیشه آویزه گوش ما باشد و به آن عمل کنیم.

نگذاریم مردم مأیوس شوند. اداره کشور پیچیدگی‌های بسیار فراوانی دارد، اجرای امور کار ساده‌ای نیست، با احساسات، هیجانات، فریاد و شعار که نمی‌توان کشور را اداره کرد، نمی‌توان در برابر دشمن مقابله کرد و نمی‌توان برنامه‌ریزی کرد.

همه بدانند اگر کاری کردیم که صلح‌آمیز بودن فعالیت‌های هسته‌ای زیرسوال رفت، یعنی خطا کردیم و اشتباه کردیم، یعنی راهی را پیمودیم که دشمن می‌خواهد.

خیلی مراقبت می‌خواست که ما به قانون عمل کنیم، اما روابط را با آژانس هم حفظ کنیم و از این مهم‌تر به دنیا بگوییم که ما حرکت صلح‌آمیز انجام می‌دهیم. ممکن بود ما فردا بگوییم که آژانس برود بیرون، آژانس می‌رفت بیرون و فعالیت ما غیرصلح‌آمیز می‌شد، ولی قضاوت دنیا این می‌شود که خیلی مهم بود.

این دولت، دولت تدبیر و امید است و همه جا باید تدبیر خود را ثابت کند و اینجا تدبیر خود را ثابت کرد. همچنین قانون را اجرا کرد و ذره‌ای از قانون کوتاه نیامد، اگر این قانون صددرصد است، ما ۹۹/۹ را اجرایی نکردیم، بلکه صددرصد به قانون عمل کردیم و اجرا کردیم.

ما هنرمندانه و هوشمندانه به گونه‌ای عمل کردیم که آژانس گفت ایران نمی‌خواهد با من همکاری نکند، به نظر من یکی از روزهای بسیار خوب برای دولت تدبیر و امید بود، همین هفته یکشنبه، دوشنبه و سه‌شنبه از روزهای ماندنی تاریخ جمهوری اسلامی ایران و دولت تدبیر و امید بود. قانون را ما اجرا کردیم به احسن وجه، قانون اجرا شد، آرامش در دنیا برقرار شد، مگر ما می‌خواهیم دنیا را علیه خودمان بشورانیم.

دنیا آرام است، آرامش دارد نقد می‌کنند از ما، ولی انتقادشان نمی‌تواند تندوتیز باشد، کار بسیار بزرگی انجام گرفت و اگر کسی بخواهد این توافق بین دولت ایران و آژانس بین‌المللی را مخدوش کند، بازی در زمین دشمن است و بازی در زمین خودی نیست.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.