صدای پای رکود اقتصادی بیخ گوش ترامپ

افزایش تعرفه‌های تجاری بلای جان رئیس‌جمهوری آمریکا می‌شود

اقتصاددان‌های آمریکایی این روزها بیش از هر زمان دیگری از احتمال وقوع رکود اقتصادی در آمریکا طی ماه‌های آینده سخن می‌گویند. به‌طور سنتی اقتصاد آمریکا هر 10 ‌سال یک بار رکود اقتصادی را تجربه می‌کند. آخرین رکود اقتصادی آمریکا در ‌سال2008 و هنگام ریاست‌جمهوری باراک اوباما رخ داد.

اقتصاددان‌های بانک آمریکایی مریل لینچ اعلام کرده‌اند که شانس وقوع یک رکود اقتصادی در یک تا 12 ماه آینده یک به سه است. غول اقتصادی گلدمن سکس نیز در پیش‌بینی‌های اقتصادی خود، رشد اقتصاد آمریکا در سه ماهه چهارم ‌سال‌جاری را کاهش داده و به 1.8‌درصد رساند. این موسسه اعلام کرده خطر وقوع رکود اقتصادی به دلیل جنگ تجاری آمریکا با برخی کشورها افزایش یافته است. موسسه مورگان استانلی معتقد است بالا رفتن بیشتر تعرفه‌های ترامپ علیه چین می‌تواند به رکودی جهانی برسد.

از زمان جنگ داخلی،‌ تنها یک رئیس‌جمهوری با رکودی که در دو‌سال پایانی نخستین دور تصدی خود داشت توانست در انتخابات دوباره پیروز شود و او کسی نبود جز ویلیام مک‌کینلی. از آن زمان تمام چهار رئیس‌جمهوری که در دوران‌شان رکود وجود داشت برای پیروزی دوباره در انتخابات شکست خوردند: ویلیام تافت، هربرت هوور، جیمی کارتر و جورج هربرت واکر بوش. در همین گستردگی، تمامی ۱۰ رئیس‌جمهوری که با رکود مواجه نبودند، پیروز شدند: وودرو ویلسون، فرانکلین روزولت، دوایت آیزنهاور،‌ ریچارد نیکسون، رونالد ریگان، بیل کلینتون، جورج بوش و باراک اوباما. یک رکود برای ترامپ به نظر آسیب‌رسان می‌آید. میزان محبوبیت او به پایین‌ترین سطح در اواسط دهه ۴۰ رسیده است، حتی با یک اقتصاد قوی و نرخ بیکاری ۳.۷ درصدی. برخی از نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد اکثریت آمریکایی‌ها عملکرد کاری او در اقتصاد را تایید می‌کنند، اما هیچ‌کدام از آنها در دیگر مسائل به ۵۰‌درصد نرسیده است. بیشتر کارشناسان شانس انتخاب دوباره او را حدود ۵۰ – ۵۰ یا کمتر می‌دانند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.