در ایران کسی به دنبال بمب اتم است؟

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران: فتوای رهبر معظم انقلاب در حرمت بمب اتم، حرف نهایی ایران است

صالحی در پاسخ به اینکه آیا در حاکمیت کسانی هستند که داشتن بمب اتمی را مناسب بدانند، گفت: «نمی‌دانم شاید کسانی باشند.»

شهروندآنلاین: رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در گفت‌وگو با شبکه خبری پی‌بی‌اس آمریکا گفت: «فتوای رهبر انقلاب در حرمت بمب اتم، حرف نهایی ایران است.»

علی‌اکبر صالحی در گفت‌وگو با این شبکه که بخشی از آن منتشر شده است، در پاسخ به این سوال مطرح کرد که مقامات ایران همواره بر صلح‌آمیزبودن برنامه هسته‌ای ایران و حرمت بمب اتم صحبت کرده‌اند. اما مباحث زیادی وجود دارد که بازدارندگی اتمی موثر است. قدرت‌های بزرگ دارند، اسراییل یک برنامه در این زمینه دارد. آیا در حاکمیت کسانی هستند که بیایند درباره منافع بمب بحث کنیم؟

او اظهار کرد: «حرف نهایی را رهبر معظم انقلاب زده است. ایشان فتوایی صادر کرده‌اند که نه‌تنها حکم مذهبی است، بلکه قابل بحث هم نیست. هیچ جایی برای بحث در این زمینه وجود ندارد.»

رئیس سازمان انرژی اتمی خاطرنشان کرد: «هرکسی می‌تواند درباره ذهنیت و آرزوهای خود صحبت کند، اما در مقام عمل، ما باید آنچه را که فتوا می‌گوید عمل کنیم.»

صالحی در پاسخ به اینکه آیا در حاکمیت کسانی هستند که داشتن بمب اتمی را مناسب بدانند، گفت: «نمی‌دانم شاید کسانی باشند.»

او به این سوال که چگونه بمب اتم حرام است، اما موشک با برد بالا حرمت ندارد هم این‌گونه پاسخ داد که موشک بالستیک با برد بالا برای اهداف خاصی استفاده می‌شود که می‌خواهید هدف قرار دهید، اما بمب اتم همانگونه که در هیروشیما و ناکازاکی استفاده شد، به ۲۰۰ هزار نفر آسیب رساند و در یک ثانیه پودر شدند.

کسی که خارج شده باید بازگردد

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران با اشاره به خروج آمریکا از برجام و حضور ایران در سازوکار آن گفت: «چرا می‌خواهیم موضوع را پیچیده کنیم؟ کسی که از برجام خارج شد، باید نخست بازگردد.»

صالحی با تأکید بر اینکه مسأله هسته‌ای یک موضوع مصنوعی و ساختگی است، تأکید کرد: «این موضوع، یک مسأله فنی بود که سیاسی شد. بنابراین، مجبوریم که برای حل آن هم از ابزار سیاسی استفاده کنیم.»

او درباره محدودیت نظارت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هم اظهار کرد: «ما نظارت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بر ایران را محدود نکردیم، تنها بخشی از تعهدات داوطللبانه خود مطابق برجام یعنی پروتکل الحاقی را کنار گذاشتیم.»

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران خاطرنشان کرد: «دوربین‌های نظارتی آژانس همچنان موجود و در حال ضبط هر آن چیزی هستند که می‌خواهند، اما آژانس تا سه ماه قادر به دسترسی به اطلاعات آن نیست. اگر برجام بازگردد، این اطلاعات به آنها تحویل داده خواهد شد.»

صالحی درباره شفافیت برنامه هسته‌ای ایران و معدوم‌شدن اطلاعات دوربین‌های نظارتی آژانس بین‌المللی انرژیِ اتمی در صورتی که طرف‌های دیگر در مهلت سه ماهه نتوانند به تعهدات برجامی بازگردند هم گفت: «حل این مسأله خیلی آسان است. به برجام بازگردند و اجازه ندهند این اتفاق بیفتد.»

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.