ضمیمه فنی تفاهم مشترک اخیر ایران و آژانس چه می‌گوید؟

غریب‌آبادی ضمیمه یک صفحه و نیمی را برای خبرنگاران تشریح کرد

غریب‌آبادی: «اینکه مدیرکل آژانس بعد از برگشت، چه گفت مهم نیست، مهم این است بدانیم که هیچ اقدامی برخلاف مصوبه مجلس شورای اسلامی صورت نگرفته است.»

شهروندآنلاین: سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان‌های بین‌المللی در وین ابعاد ضمیمه فنی بیانیه مشترک اخیر ایران و آژانس را در گفت‌وگو با خبرنگاران تشریح کرد.

کاظم غریب‌آبادی روز چهارشنبه به خبرنگاران گفت همان گونه که در بند دوم این تفاهم آمده است، آژانس به فعالیت‌های ضروری راستی‌آزمایی و نظارت خود برای مدت تا سه ماه طبق فهرست فنی پیوست این تفاهم ادامه خواهد داد.

این ضمیمه کمتر از یک صفحه و نیم است و محتوای آن (بدون ذکر نام تأسیسات هسته‌ای‌ای به دلیل محرمانگی) به شرح زیر است:

– ایران برای مدت تا سه ماه اجازه خواهد داد تا دوربین‌های نصب‌شده در هشت تأسیسات یا ساختمان به منظور ضبط داده‌ها در محل خود حفظ شده و به کار خود ادامه دهند.

– دوربین‌های نصب‌شده در راستای فعالیت پادمانی در تأسیسات اظهارشده نیز در محل خود حفظ شده و به کار خود ادامه می‌دهند.

– ایران برای مدت تا سه ماه سوابق کامل برخی فعالیت‌ها مانند کیک زرد، آب سنگین و ماشین‌ها را حفظ خواهد کرد.

– داده‌ها و سوابق مزبور در این دوره سه ماهه در صورتی و زمانی به آژانس ارایه می‌شود که ایران تصمیم بگیرد اجرای تعهدات مرتبط هسته‌ای خود تحت برجام را در همین دوره از سر بگیرد که طبیعتا بعد از رفع کامل تحریم‌هاست. در غیر این صورت تمامی این اطلاعات در پایان ماه سوم حذف و پاک خواهند شد.

– ایران در این دوره سه‌ماهه به‌‌روزرسانی اظهارنامه‌های پروتکل الحاقی را ارایه نخواهد کرد، مگر زمانی که تصمیم بگیرد اجرای تعهدات مرتبط هسته‌ای خود تحت برجام را در همین دوره از سر بگیرد که طبیعتا بعد از رفع کامل تحریم‌هاست.

غریب‌آبادی در ادامه افزود: «اینکه مدیرکل آژانس بعد از برگشت، چه گفت مهم نیست، مهم این است بدانیم که هیچ اقدامی برخلاف مصوبه مجلس شورای اسلامی صورت نگرفته است. اینکه آژانس همین اقدامات (ذخیره‌سازی داده‌ها بدون دسترسی آژانس به آنها مگر لغو تمامی تحریم‌ها در طول سه ماه) را به منزله تداوم فعالیت‌های ضروری راستی‌آزمایی و نظارت خود دیده، در حالی که تمامی اقدامات داوطلبانه و شفاف‌ساز ازجمله پروتکل الحاقی از پنجم اسفند متوقف شدند، یک دستاورد مذاکراتی خواند.

نماینده دائم کشورمان در مورد علت ذکر سه ماه نیز با رد هر گونه گمانه زمانی در مورد ارتباط این موضوع با مباحث داخلی گفت: «این تاریخ به پیشنهاد آژانس در متن قید شد؛ زیرا اجلاس‌های شورای حکام هر سه ماه یک بار برگزار می‌شوند و مدیرکل نیز به شورا از روند تحولات گزارش می‌دهد.»

او افزود: «پیشنهاد ما دو ماه بود که بعد از بحث و بررسی و برخی نکات فنی بر دوره زمانی سه ماهه تفاهم شد.»

غریب‌آبادی همچنین با اشاره به اینکه برخی به نقل از مدیرکل آژانس بعد از برگشت از تهران گفتند که بازرسی‌های سرزده همچنان ادامه خواهد یافت و این را به منزله نقض قانون مجلس تلقی کردند نیز ضمن تأکید بر پرهیز از گمانه‌زنی در مورد موضوعاتی که ابعاد حقوقی ‌و فنی دارند، بیان داشت: «بازرسی سرزده و همچنین بازرسی ویژه دو نوع بازرسی تحت تعهدات پادمانی هستند، آنچه که تحت پروتکل الحاقی انجام می‌شود دسترسی تکمیلی است.»

گفتنی است که ایران پنجم اسفند امسال در راستای اجرای ماده ششم قانون «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران» نظارت‌های فراپادمانی و اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف کرد.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.