طراح آرم حزب‌الله لبنان کدام هنرمند ایرانی بود؟

مجید دلدوزی، گرافیست تبریزی درگذشت

دلدوزی،‌ سال ۱۳۶۳ زمانی که حزب‌الله لبنان به تازگی راه‌اندازی شده بود، به لبنان رفت و در آنجا نیز کارهای هنری و تبلیغی فراوانی انجام داد که مهم‌ترین آنها، طراحی آرم حزب‌الله بود.

شهروندآنلاین: مجید دلدوزی، گرافیست انقلابی اهل تبریز یکشنبه شب گذشته ۲۴ اسفندماه بر اثر عارضه مغزی در زادگاهش درگذشت.

این گرافیست انقلابی متولد ۱۳۳۴ شهر تبریز است و به‌واسطه کار پدرش در قالیبافی و فرش، با طرح قالی آشنا می‌شود. او از کودکی به صورت خودآموخته طرح و نقش قالی می‌زد. قبل از انقلاب اسلامی وقتی در سربازی بود، زمانی که امام خمینی(ره) فرمان فرار سربازها از پادگان را صادر کرد، از پادگان فرار کرد و به دلیل فرارش، مدتی را در زندان به سر برد. بعد از انقلاب وارد نهضت سوادآموزی شد و در این مرکز، به کارهای تبلیغی و ترویجی پرداخت و در نهضت، تولیدات مکتوب و طراحی پوسترهای بسیاری را از خود به یادگار گذاشته است. پس از آن فعالیت‌هایش را در سپاه ادامه داد و در نشریه «پیام انقلاب» طراحی‌هایی را به سرانجام ‌رساند. نشریه «امید انقلاب» و «نهال انقلاب» نیز با همراهی این هنرمند انقلابی پایه‌ریزی شد.

دلدوزی،‌ سال ۱۳۶۳ زمانی که حزب‌الله لبنان به تازگی راه‌اندازی شده بود، به لبنان رفت و در آنجا نیز کارهای هنری و تبلیغی فراوانی انجام داد که مهم‌ترین آنها، طراحی آرم حزب‌الله بود. او هیچ‌وقت کارها را به نام خود نمی‌زد، اما نشانه‌های اصلی نشان می‌دهد که فرد بسیار مؤثری در طراحی این آرم بوده است. اوج کارهایش در دهه ۷۰ است که کنگره سرداران شهید را برگزار و ده‌ها کتاب را طراحی کرد. دهه ۸۰ و ۹۰ و بعد از بازنشستگی از سپاه، شروع به ارتباط با گروه‌های مردمی کرد و از‌ سال ۸۹، درگیر این کارها بود و تعداد زیادی فراخوان هنری خودجوش برای حضور جوانان منتشر می‌کرد. آخرین کارش برای شهادت حاج قاسم سلیمانی با عنوان «قیام قاسم» بود. البته کارش در رابطه با کرونا نیز در دست انجام بود که نیمه‌تمام ماند.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.