روش‌های جدید برای فروش سهام عدالت

رئیس سازمان بورس: دامنه نوسان در آینده حذف می‌شود

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با تأکید بر اینکه دعوت مردم به سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه کار درستی بود، از احتمال حذف دامنه نوسان در آینده خبر داد.

شهروند آنلاین: رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با تأکید بر اینکه دعوت مردم به سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه کار درستی بود، از احتمال حذف دامنه نوسان در آینده خبر داد.

«محمدعلی دهقان دهنوی» با حضور در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری سیما، در مورد مباحثی مبنی بر اینکه صعود روزهای گذشته شاخص بورس ناشی از دستکاری سهم‌های شاخص‌ساز بوده است، گفت: «شاخص بازار تحت تأثیر روند تعداد زیادی شرکت بزرگ، کوچک و متوسط ساخته می‌شود که آن هم بستگی به تحلیل سهامداران از ارزندگی سهام دارد.»

او ادامه داد: «هرچه سهام ارزنده‌تر باشد، رشد بیشتری می‌کند و مهم نیست که سهم کوچکی است یا بزرگی.»

او با تأکید بر اینکه دستکاری در بازار سرمایه معنی نمی‌دهد، اظهار کرد: «در بازار سرمایه مکانیسم عرضه و تقاضا برقرار است و وظیفه سازمان بورس نظارت بر این فرآیند است.»

دامنه نوسان نامتقارن برای ایجاد آرامش گرفته شد

دهقان هنوی در ادامه با اشاره به دامنه نوسان نامتقارن، گفت: «زمانی که این پیشنهاد در شورای‌عالی بورس مطرح شد، من گفتم دامنه نوسان باید باز باشد اما این تصمیم در شرایطی گرفته شد که متغیرهای کلان اقتصادی و تحولات سیاسی پیش‌رو فضای نااطمینانی را در بازار ایجاد کرده بود.»

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار ادامه داد: «بنابراین شورای‌عالی بورس تصمیم گرفت برای اینکه سهامدار فرصت خوب داشته باشد تا با آرامش تصمیم بگیرد، دامنه نوسان نامتقارن را اعلام می‌کند. بنابراین عنوان دستکاری قیمت برای دامنه نوسان نامتقارن درست نیست.»

او با تأکید بر اینکه هر تصمیمی گرفته می‌شود هزینه‌ها و فایده‌هایی دارد، توضیح داد: «فایده دامنه نوسان نامتقارن، ایجاد فضای آرامش، فرصت تحلیل‌ دادن به سهامدار و رفع نگرانی سهامدار بود. هزینه این تصمیم، کاهش نقدشوندگی است و برای رفع این هزینه باید کمک کنیم نقدشوندگی در بازار افزایش پیدا کند.»

دهقان دهنوی با اشاره به صندوق‌های با درآمد ثابت، گفت: «این صندوق‌ها در گذشته نصاب داشتند. اما روند بورس در ماه‌های ابتدایی سال صعودی بود، نصاب آن را به صفر رساندیم و دوباره در این ماه‌ها به دلیل شرایط بازار نصاب صندوق‌ها باز گردانده شد.»

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با تأکید بر ایککه سازمان بورس به‌عنوان تنظیم‌گر بازار ابزارهایی در اختیار دارد که یکی از آنها نصاب صندوق‌هاست، ادامه داد: «ما هیچ‌گاه و به هیچ صندوقی نگفته‌ایم که باید چه سهمی بخرد.»

احتمال حذف دامنه نوسان

او در ادامه با تأکید بر اینکه بازارگردانی تجربه جدیدی در بازار سرمایه است، گفت: «این فرآیند در نقاطی نقص دارد که باید برطرف شود و درحال کارکردن روی بازنگری آن هستیم. بازارگردان مسئولیت‌پذیری ناشر به سهم است. وقتی دامنه نوسان منفی پنج و فضای بازار هیجانی باشد، بازارگردان تبدیل به نوسان‌گیر می‌شود.»

دهقان دهنوی در مورد اینکه دامنه نوسان نامتقارن تا چه زمانی ادامه دارد، توضیح داد: «این تصمیم موقت برای شرایط موقت گرفته شد و قرار بود هر ماه نتیجه آن در شورا بررسی شود. تاکنون دامنه متقارن آرامش را تا حدی به بازار بازگردانده است. از طرفی دیگر فضای اقتصاد به سمت روشن‌شدن رفته است.»

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار ادامه داد: «باید بسته‌ای برای دامنه نوسان طراحی شود و چشم‌انداز ما حذف دامنه نوسان است. در بسیاری از بورس‌های دنیا دامنه نوسان وجود دارد اما آن‌قدر بزرگ است که به ندرت به چشم می‌آید. باید بتوانیم شرایط تعریف‌شده‌ای را روی دامنه نوسان اعمال کنیم که در مقاطع خاص انعطاف‌پذیری لازم را داشته باشد. بنابراین پیشنهاد ما این است تا زمانی که امکان حذف دامنه نوسان ایجاد شود، شرایط به این صورت بماند، اما جمع‌بندی نهایی را رأی اعضای شورا مشخص می‌کند.»

اعطای مجوز به یک تأمین‌ سرمایه و هفت سبدگردان

او در ادامه با تأکید بر اینکه فلسفه سهامداری نگاه بلندمدت است، اظهار کرد: «پیشنهاد ما برای منابع خود روش غیرمستقیم است. ما بر این نکته تأکید می‌کنیم که افراد قبل از سرمایه‌گذاری مشاوره بگیرند و آموزش ببینند اما ممکن است هزینه‌های آموزش دیدن برای فردی که می‌خواهد ۱۰میلیون سرمایه وارد بازار کند، زیاد باشد.»

دهقان دهنوی گفت: «بنابراین روش غیرمستقیم به این افراد پیشنهاد می‌شود. البته بازار سرمایه بزرگ شده و نهادهای مالی پاسخگو نیستند که ما سعی می‌کنیم این مشکل را برطرف کنیم. برای مثال در آخرین جلسه هیأت‌مدیره به یک تأمین ‌سرمایه و هفت سبدگردان مجوز داده شد. همچنین دستورالعمل تأسیس کارگزاری در حال بازنگری است و احتمالا اواخر اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۰ بازنگری خواهد شد.»

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به توسعه رمزارزها در کشور گفت: «رمز ارز در کشور قانونی است اما استفاده از رمز ارز در خریدوفروش غیرقانونی است و ما درخواست می‌کنیم که با این تخلفات برخورد شود.»

از اظهارنظر سیاسی در مورد بورس بپرهیزیم

او با تأکید بر اینکه در سال‌جاری تلاطم زیادی در بازار سرمایه ایجاد شد، گفت: «امسال شاهد رشد و نزول چشمگیری در بازار سرمایه بودیم. برخی از دلایل این اتفاق، اتفاقاتی کلان بود. برای مثال جهش ارزی داشتیم یا قیمت سکه از ۹میلیون تا ۱۶میلیون تومان نوسان داشت.»

دهقان دهنوی ادامه داد: «برخی عوامل غیراقتصادی بود. برخی افراد از روی خیرخواهی صحبت‌هایی می‌کردند که روی بازار تأثیر منفی داشت. بنابراین باید از اظهارنظر سیاسی بپرهیزیم و به‌طور کلی صحبت در مورد شاخص بورس کار درستی نیست، مخصوصا از طرف افرادی که مسئولیت دارند.»

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با تأکید بر اینکه برای سرمایه‌گذاری در کشور به افق بلندمدت نیاز داریم، گفت: «نباید برای افزایش بودجه، مناسبات سرمایه‌گذاری را تغییر دهیم.»

دولت با عرضه پالایشی یکم به ‌دنبال سوءاستفاده نبود

او در ادامه در مورد انتقاداتی که راجع به کاهش ارزش سهام پالایشی یکم مطرح می‌شود، گفت: «دولت پالایش یکم را گران‌تر از تابلو نفروخت بلکه با ۲۰درصد تخفیف این صندوق را با هدف مردمی‌سازی اقتصاد و زمانی که تقاضا در بازار وجود داشت، عرضه کرد.»

دهقان دهنوی ادامه داد: «دارا یکم هنوز ۴۰درصد بالای قیمت معامله می‌شود و اگر دولت فکر سوءاستفاده بود، این کار را نمی‌کرد. البته پالایش یکم نیز همانند عرضه اولیه است و ما از ناشر می‌خواهیم قیمت آن حداقل تا یک‌سال به زیر قیمت عرضه نرود.»

دعوت مردم به بورس درست بود

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در مورد اینکه دولت مردم را به بورس دعوت کرد، گفت: «مردم پس‌انداز دارند، یا باید آن را در بانک سرمایه‌گذاری کنند یا به انواع دارایی از جمله ارز، طلا، مسکن و سهام تبدیل کنند. کدام‌یک از این موارد به نفع اقتصاد کشور است؟ بازدهی بازار سرمایه نسبت به سایر بازارها بیشتر بوده و به اشتغال کشور کمک کرده است. بنابراین دعوت مردم به سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه درست بود.»

روش‌های جدید برای فروش سهام عدالت

او در مورد فروش سهام عدالت گفت: «تصمیم‌ در مورد فروش این سهام با توجه به شرایط بازار گرفته می‌شود اما روی روش‌هایی کار می‌کنیم که مردم بتوانند به ‌صورت غیرمستقیم سهامداری خود را ادامه دهند.»

دهقان دهنوی با تأکید بر اینکه تقسیم‌بندی سهامداران به دو گروه حقیقی و حقوقی اشتباه است، گفت: «هرکدام از این گروه تخلف کردند، باید بررسی شود و باید با آن برخورد مناسب صورت بگیرد.»

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.