رویترز: ایران غنی‌سازی با سانتریفیوژ‌های پیشرفته IR-۴ را آغاز کرده است

سه آبشار از مدل‌های پیشرفته متفاوت سانتریفیوژ‌های از سایت روزمینی در نطنز به سایت غنی‌سازی زیرزمینی منتقل شده‌اند

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به کشور‌های عضو خبر داده که ایران غنی‌سازی اورانیوم با سانتریفیوژ‌های پیشرفته IR-۴ را در نطنز آغاز کرده است.

شهروندآنلاین: خبرگزاری رویترز بامداد چهارشنبه (به وقت تهران) در گزارشی نوشت که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارشی به اعضای خود خبر داد که ایران غنی‌سازی اورانیوم را در سایت هسته‌ای خود در نظنز با سانتریفیوژ‌های پیشرفته نوع دوم IR-۴‌ آغاز کرده است.

رویترز با اشاره به این موضوع که آژانس این گزارش را دوشنبه به کشور‌های عضو ارایه داده، نوشت: «روز ۱۵ مارس ۲۰۲۱ (۲۵ اسفند) آژانس تأیید کرده که ایران گازدهی به آبشار ۱۷۴ عددی از سانتریفیوژ‌های IR-۴ را که پیشتر در سایت غنی‌سازی اورانیوم نصب کرده بود، با گاز هگزا فلوراید اورانیوم آغاز کرده است.»

رویترز در این گزارش نوشت که ایران سال گذشته انتقال سه آبشار از مدل‌های پیشرفته متفاوت سانتریفیوژ‌های خود را از سایت روزمینی در نطنز به سایت غنی‌سازی زیرزمینی منتقل کرده بود.

رویترز نوشت که ایران پیشتر غنی‌سازی اورانیوم با سانتریفیوژ‌های IR-۲m‌ را آغاز کرده بود، این در حالی است که توافق هسته‌ای تنها به ایران اجازه می‌داد از سانتریفیوژ‌های نسل اولی IR-۱ برای غنی‌سازی استفاده کند.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی چند روز پیش نیز در گزارشی به اعضای این نهاد بین‌المللی نوشته بود: «روز ۷ مارس (۱۷ اسفند)، آژانس اتمی تأیید کرد که ایران تزریق UF۶ به سومین آبشار شامل ۱۷۴ دستگاه سانتریفیوژ IR-۲m را آغاز کرده است.»

در ادامه این گزارش آمده است: «چهارمین آبشار سانتریفیوژی نصب‌شده، اما هنوز UF۶ طبیعی به آن تزریق نشده است؛ نصب پنجمین آبشار سانتریفیوژ‌های IR-۲m در جریان است و نصب ششمین آبشار سانتریفیوژ‌های IR-۲m هنوز آغاز نشده است.»

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.