آغاز شمارش معکوس برای امضای سند همکاری ۲۵ ساله ایران و چین

سفر دو روزه وانگ یی به تهران فرصتی برای تقویت روابط چین و ایران

وزیر خارجه چین در این سفر علاوه بر مذاکره با همتای ایرانی خود با حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسن روحانی، رئیس‌جمهوری، نیز دیدار و گفت‌وگو می‌کند.

شهروندآنلاین: وانگ یی، وزیرخارجه چین، به دعوت رسمی محمدجواد ظریف، همتای ایرانی خود، برای دیدار با مقامات جمهوری اسلامی ایران وارد تهران شد. این عضو شورای دولتی و وزیرخارجه چین در راستای سفر منطقه‌ای خود به خاورمیانه امروز -جمعه- و فردا در تهران به سر می‌برد.

وزیرخارجه چین در این سفر علاوه بر مذاکره با همتای ایرانی خود با حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسن روحانی، رئیس‌جمهوری، نیز دیدار و  گفت‌وگو می‌کند.

بررسی راهکار تقویت مشارکت راهبردی دو کشور و تبادل نظر در خصوص تحولات بین‌المللی و منطقه دستور کار گفت‌وگوهای طرفین در این سفر است.

سفر وزیر خارجه چین به تهران که در آن علاوه بر دیدار با ظریف با رئیس‌جمهوری هم ملاقات  می‌کند گامی در راستای تقویت مشارکت جامع راهبردی دو کشور است.

وانگ یی و ظریف که مشورت‌های مستمری در امور دو جانبه و بین‌المللی با یکدیگر دارند، در این دیدار چشم‌انداز همکاری‌های بلندمدت دو کشور را بررسی می‌کنند و نحوه عملیاتی‌شدن مشارکت جامع راهبردی را به بحث‌ و گفت‌وگو می‌گذارند.

همچنین به مناسبت پنجاهمین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک میان ایران و چین فردا نمایشگاهی از اسناد تاریخی همکاری‌های دو کشور به وسیله وزیران خارجه افتتاح می‌شود. این نمایشگاه قرار است نقطه شروع سلسله برنامه‌های تهران – پکن برای بزرگداشت نیم‌قرن رابطه دیپلماتیک دوستانه شود.

امضای سند برنامه همکاری جامع جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین به وسیله وزیران خارجه دو کشور از دیگر برنامه‌های این سفر دو روزه است.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.