ناگفته‌های وزیر خارجه از شرکت در انتخابات تا قرارداد با چین

ظریف در کلاب هاوس: آقای کارگردان! شما بیا و درباره بدبختی‌های من فیلم بساز

ظریف شب چهارشنبه در شبکه اجتماعی کلاب هاوس با موضوع ناگفته‌های تفاهم‌نامه ایران و چین به سوالات مخاطبان پاسخ داد.فرید مدرسی، روزنامه‌نگار اصلاح‌طلب که گرداننده جلسه با ظریف بود.علاوه بر جواد ظریف، جواد آذری‌جهرمی، وزیر ارتباطات نیز در این جلسه حضور داشت.
تعداد شنوندگان سخنان آقای ظریف در کلاب هاوس به هشت هزار نفر رسید که حداکثر ظرفیت اتاق‌های گفت‌وگوی این شبکه اجتماعی است.

شهروند آنلاین: محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران با حضور در شبکه اجتماعی کلاب هاوس درباره سند همکاری ۲۵ساله با چین صحبت کرد. او در سخنان خود که چهارشنبه‌شب بیان شد، از امضای این سند دفاع کرد و انتقادهای مطرح‌شده را رد کرد. این سخنان هم‌زمان به وسیله رسانه‌های اینترنتی ایران در سایت‌هایشان یا شبکه‌های اجتماعی منتشر شد.

 وزیر خارجه در پاسخ به سوالی درباره آخرین موضع او برای شرکت در انتخابات ریاست‌جمهوری گفت: «آخرین موضع من با اولین موضع من هیچ تفاوتی ندارد. به خدا بنده نامزد نیستم، اشتراک انتخاباتی هم با لاریجانی ندارم.»

محورهای سخنان ظریف در زیر می‌آید:

من عضو ستاد و کمپین انتخاباتی هیچکس نمی‌شوم؛ نه اقای لاریجانی و نه هیچکس دیگر.

تا به حال در مراسم سیاسی کسی شرکت نکرده‌ام. فقط یک‌بار که آقای روحانی به شهر ما آمده بود، آنهم چون شهر خودمان بود، شرکت کردم.

البته برای این موضوع از روز قبلش مرخصی گرفته بودم و حتی هزینه محافظانم‌ را هم دادم.

البته اگر امروز بود، در این مراسم هم شرکت نمی‌کردم.

اگر دوستان گاندوساز اجازه دهند همین کار فعلی‌مان را انجام دهیم، مخلصشان هم هستیم.

چرا از گاندوسازان شکایت نکردید؟ به اندازه کافی گرفتاری داریم که در کاری که می‌دانیم نتیجه‌ای ندارد، وارد شویم. نمی‌خواهم خودم را بیش از این گرفتار کنم.

ظریف در پاسخ به هادی رضوی که در قامت یک کارگردان از سریال گاندو دفاع کرد: شما که فیلمساز هستی و من خودم به خاطر جایزه «ماجرای نیمروز» به شما جایزه دادم بیا یک فیلم درباره بدبختی‌های من بساز تا ببینیم که چه کسی حاضر می‌شود پخش کند، آن هم فیلمی که حتی یک دروغ و اتهام هم نداشته باشد.

گاندو از اول تا آخر دروغ است.

همین الان هم مشکلاتی که درباره FATF داریم، مانع همکاری ما با روسیه و چین می‌شود.

حتی اگر‌ نگاه به شرق داشته باشیم، تحریم و FATF مانع هستند.

نگاه به شرق زمانی که خود چین نگاهش به غرب است، معنا ندارد.

ظریف در پاسخ به رضازاده نماینده مجلس که پرسید بهتر نبود از سال 92 روی شرق سرمایه‌گذاری می‌کردید، گفت: من نه به نگاه به شرق اعتقاد دارم و نه نگاه به غرب.

معتقدم نگاه ما در سیاست خارجی باید تعاملی و متناسب با همه دنیا باشد.

این چینی‌ها بودند که از سال 92 که ما به سرکار آمدیم و درخواست رابطه استراتژیک کردیم، تا سال 94 به ما پاسخ ندادند، چون شرایط قطعنامه‌های قبلی زمینه را برایشان فراهم نمی‌کرد.

روسیه تا تیر 94 هیچ دعوت رسمی از شهید بزرگوار سردار سلیمانی برای سفر به روسیه نکرد. اولین دعوت از شهید سلیمانی مربوط به مرداد 94 یعنی چند روز پس از انعقاد برجام است.

این یعنی همانقدر برجام برای حل مشکل غرب بود که برای حل مشکل شرق بود.

سیاست خارجی ایران در طول تاریخ شاکله نگاه به شرق نداشته است و باید در مورد آن کار کرد.

اگر امروز به سال 92 برمی‌گشتم، عین همین کار را انجام می‌‌دادم. حتما سعی می‌کردم برجام را به نتیجه برسانم .امروز هم تمام سعی من این است که بر اساس منویات رهبری برجام را زنده کنیم تا مردم یک روز بیشتر تحت تحریم نباشند.

اینکه چینی‌ها لاریجانی را برای تفاهم ایران و چین پیشنهاد کرده باشند، دون شأن کشور است و صحیح نیست. حضور لاریجانی در این تفاهم‌نامه پیشنهاد من بود.

صادقانه می‌گویم هیچ فشاری بر وزارت خارجه نبوده که این توافق را امضا کنیم.

نگرش من این است که اصالتا باید با چین رابطه داشت کمااینکه اصالتا باید با غرب رابطه داشت.

6سال است به دنبال امضای تفاهم‌نامه با افغانستان هستیم.

اگر سند توافق با چین سال قبل در رسانه‌ها افشا نشده بود، همان موقع امضا می‌شد.

همه چیز را انتخاباتی نبینید.

ما تا چهارماه دیگر در دولت هستیم و باید به کارمان تا روز آخر ادامه بدهیم.

پاسخ ظریف به جبرائیلی: من مسلمان به شما می‌گویم اما به بی‌بی‌سی استناد می‌کنید.

من از خودم برای کشور هزینه می‌کنم. مستندات شما درباره صحبت‌های من با البرادعی شبکه کفر بی‌بی‌سی است. من مسلمان به شما می‌گویم به البرادعی چه گفتم. او می‌خواست ما با آژانس همراهی بیشتری بکنیم. من گفتم من به خاطر حرف‌زدن با شما حیثیتم را در کشورم از دست داده‌ام. شما می‌خواهید همراهی بیشتری بکنم؟

بی‌بی‌سی مزخرفی را پخش کرده. من در شبکه‌های خارجی گفتم مردم ایران به برخورد با غرب رأی داده‌اند. یک تکه را کریمی‌قدوسی در صفحه‌اش گذاشته و شما به آن استناد می‌کنید.

همان‌طور که خبرگزاری فارس صحبت‌های من در دانشگاه تهران را تیکه کرد. سخنرانی من در دانشگاه تهران دوساعت بود. مردم هم شنیدند. شما آن زمان معاون خبرگزاری فارس بودید.

جبرائیلی: آقا که به ما نگفتند تور دفاعی بگذارید. به شما گفت.

ظریف : بله آقا به ما گفت چون ایشان هم همان را شنیدند که خبرگزاری فارس به دروغ از من پخش کرده بود.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.