مردم به دلیل فشار معیشتی ۸میلیارد برگه سهام عدالت خود را فروختند

وزارت اقتصاد: فشار قابل توجهی به بازار سرمایه وارد شد

وزارت اقتصاد می‌گوید ۳میلیون و ۲۵۰هزار نفر از سهامداران عدالت، بیش از ۸میلیارد برگه سهام متعلق به خود به ارزش ۱۳.۶هزار میلیارد تومان را فروختند تا فشار معیشتی ناشی از کرونا را جبران کنند.

شهروند آنلاین: آزادسازی سهام عدالت در سال ۹۹ اگرچه یکی از پروژه‌های مهم دولت و بازار سرمایه در سنوات اخیر به شمار می‌رود، اما روایتی تلخ از آن دسته افرادی را به نمایش می‌گذارد که می‌توانستند با نگه‌داشتن سهام خود، ظرف سال‌های آینده از سود آن بهره‌مند شوند.

کمتر کسی سال‌های آغازین اجرای پروژه سهام عدالت را که موضوع سهامدارکردن مردم را مطرح نمود، از یاد برده است که بر مبنای آن قرار بود مردم ایران سهامداران دارایی‌های کشور باشند؛ اما اکنون شرایط به‌گونه‌ای پیش رفته که بسیاری از این سهامداران که از اقشار خاص درآمدی کشور هستند، سهام عدالت خود را بابت فشار معیشتی به فروش رسانده‌اند؛ در حالی که قرار بود در ابتدای دولت کنونی، تمامی مردم از یارانه‌هایی که ماهانه دولت به حساب آنها واریز می‌کند، بی‌نیاز شوند.
حال وزارت امور اقتصادی و دارایی در گزارشی که منتشر کرده، اگرچه اعلام نموده که انتقال مدیریت سهام عدالت به صاحبان این سهام یکی از آمال اقتصادی کشور بوده است، اما اکنون بخش عمده‌ای از صاحبان این سهام، قادر به نگهداری آن نبوده و برای گذران زندگی آن را به فروش رسانده‌اند.

در واقع، فرآیند انتقال مدیریت سهام عدالت از لحاظ حجم انتقال، بازساماندهی شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی، ایجاد امکان فروش بخشی از دارایی، مدیریت عرضه بخش آزادشده در بازار سرمایه یکی از پروژه‌های بزرگ در بازار سرمایه رخ داده که در نهایت در پایان سال واریز سود سهام عدالت سال ۹۸، توانسته بزرگ‌ترین پروژه مدیریت دارایی را در کشور به ثمر برساند.

بر اساس آنچه در گزارش رسمی وزارت اقتصاد اعلام شده، طی فرآیند آزادسازی سهام عدالت، دارایی سهام عدالت مربوط به ۴۶.۵میلیون نفر از افرادی که در قید حیات بوده‌اند، در قالب دو گروه سهامداران مستقیم شامل ۱۸.۹میلیون نفر و سهامداران غیرمستقیم ۲۷.۶میلیون نفر ساماندهی شده است. همچنین با آزادسازی فروش بخشی از سهام عدالت در ماه‌های گذشته، بیش از ۳میلیون و ۲۵۰هزار نفر از سهامداران عدالت، بیش از ۸میلیارد برگه سهام متعلق به خود در شرکت‌های زیرمجموعه سهام عدالت به ارزش تقریبی ۱۳.۶هزار میلیارد تومان را به فروش رسانده‌اند.

به گفته وزارت اقتصاد، این رقم با توجه به فشار معیشتی ناشی از شیوع ویروس کرونا در سال‌جاری برای تأمین هزینه‌های زندگی خانوار‌های ذیربط، بسیار ارزشمند بوده؛ هرچند به دلیل این آزادسازی فشار قابل توجهی به بازار سرمایه وارد شده است.

آنگونه که در گزارش آمده است، در انتهای سال ۹۹ رقمی بالغ بر ۴،۳۰۰ هزار میلیارد تومان در قالب بخشی از سود سهام عدالت در سال ۹۸ به حساب بیش از ۴۳میلیون نفر از سهامداران مذکور اعم از مستقیم و غیرمستقیم پرداخت شده است.

البته وزارت اقتصاد وعده داده که در آینده‌ای نزدیک، گزارش جامعی از روند آزادسازی سهام عدالت را تهیه کند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.